Zapewne każda z nas przechodziła nieraz jakąś infekcję intymną. Ma to oczywiście związek z zaburzeniami fizjologicznej mikroflory pochwy. Wszystko zależy od “dobrych” bakterii z grupy Lactobacillus, które chronią pochwę oraz jej okolice przed działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak dbać o higienę intymną, by utrzymać odpowiednie pH do rozwoju bakterii? Poznajcie 7 najważniejszych zasad!

1. Wybieraj odpowiednie kosmetyki do mycia

Zwykłe mydło czy żel pod prysznic mogą spowodować przesuszenie śluzówki i zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych.

Wybieraj więc kosmetyki, takie jak żele czy płyny, przeznaczone typowo do mycia okolic intymnych.

Muszą mieć one neutralne pH i najlepiej, by były hipoalergiczne. Wszelkie kosmetyki oraz wkładki zapachowe nie są wskazane.

w

2. Odpowiednia bielizna to podstawa

Wybierając odpowiednią bieliznę, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, by była idealnie dopasowana. Nie może być zbyt obcisła, wrzynająca się w ciało (np. stringi), a także wykonana z takin nieprzewiewnych.

W przeciwnym wypadku nasza skóra nie będzie mogła oddychać, co może przyczynić się do infekcji intymnych. Jeśli chodzi o materiał, najlepszym wyborem będzie bawełna.

3. Higiena w czasie miesiączki

O ile na co dzień powinnyśmy myć okolice intymne ok. 2 razy dziennie, w czasie okresu powinniśmy robić to częściej. Pamiętaj również, by regularnie zmieniać podpaski lub tampony.

4. Nie używaj gąbek ani myjek wielorazowych!

Z pewnością domyślasz się, jak wiele bakterii i grzybów znajduje się na gąbkach oraz myjkach wielorazowych. Unikaj więc używania takich gąbek, a okolice intymne osuszaj specjalnie do tego przeznaczonym, osobnym ręcznikiem.

Jak wiadomo, złuszczony naskórek, znajdujący się na powierzchni gąbek może być niezłą pożywką dla bakterii.

5. Jak się myć?

Przede wszystkim zarówno podczas mycia okolic intymnych, jak i ich podcierania, powinniśmy wykonywać ruchy od przodu do tyłu.

Przede wszystkim taka czynność ma na celu zapobiec przedostawaniu się bakterii z odbytu do okolic pochwy i cewki moczowej.

Do podmywania najlepiej użyć strumienia wody. Gorące kąpiele nie sprzyjają naszym okolicom intymnym, ponieważ zabijają “dobre” bakterie.

6. Dodatkowe wsparcie dla okolic intymnych

Są sytuacje, w których stosowanie dodatkowo probiotyków są wręcz wskazane. Jeśli infekcje okolic intymnych zdarzają Ci się dość często, stosujesz środki antykoncepcyjne takie jak pianki i żele plemnikobójcze lub HTZ, warto sięgnąć po produkty zawierające pałeczki kwasu mlekowego.

Są to zwykle preparaty dostępne w aptece bez recepty. Mogą być przyjmowane doustnie lub dopochwowo.

Przyczyniają się one do zachowania równowagi biologicznej w pochwie, a dzięki temu zapobiegają wszelkim infekcjom.

7. Seks z głową!

Jeśli uprawiamy seks ze swoim partnerem, powinniśmy szczególnie zadbać o higienę intymną, zarówno przed, jak i po stosunku.

Od razu po seksie, powinnyśmy oddać mocz i przemyć pochwę żelem do higieny intymnej. Jeśli nie masz stałego partnera, pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci prezerwatywy. A może dobrym rozwiązaniem będzie stosunek przerywany? SPRAWDŹ!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.