Alga to inaczej trawa morska, wodorost, glon. Są to proste organizmy roślinne (plechowce), żyjące we wszystkich strefach klimatycznych – w morzach, jeziorach, rzekach, kałużach, na wilgotnych skałach, na mokrej glebie, na korze drzew, na wilgotnych ścianach, na śniegu itp. Są obecne w wodach słodkich i słonych, płynących i stojących.

Duże ich formy tworzą podwodne skupiska, rozmieszczone na tysiącach kilometrów kwadratowych dna oceanu. Niektóre gatunki alg są jednokomórkowe, o wielkości nieprzekraczającej jednego milimetra (mikroalgi), inne tworzą kolonie, a najwyżej zorganizowane mają po kilkadziesiąt metrów (makroalgi).

Algi żyjące w sprzyjających warunkach są dobrze natlenione i odżywione. Poławia się je tylko na pewnych głębokościach, ze specjalnie do tego celu przygotowanych kutrów.

Najbardziej cenione są algi bretońskie, japońskie i hawajskie.

algi

W kosmetyce wykorzystuje się algi suszone lub liofilizowane, szczególnie skuteczne w wersji sproszkowanej. Zmikronizowane, zapewniają wysokie wykorzystanie ich siły biologicznej. W celu uzyskania lepszego efektu kosmetycznego stosuje się połączenie ekstraktów różnych rodzajów alg. Do celów kosmetycznych stosuje się algi brązowe (brunatnice), czerwone (krasnorosty), zielone (zielenice) i mikroalgi.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Innowacyjne metody przedłużania włosów - fryzura w kilka chwil!

Algi w kosmetykach są cenione za:

Algi cenione są w kosmetyce między innymi z powodu mikro- i makroelementów. Zawierają bowiem wapń, jod, brom, żelazo, magnez, miedź, fosfor, cynk i mangan. Mikroelementy występują w nich jako kompleksy metaloorganiczne lub połączenia z polisacharydami, dlatego są łatwo przyswajalne przez skórę.

Składniki mineralne alg łatwo przenikają przez barierę warstwy rogowej naskórka. Naturalne pochodne z alg zastosowane w kosmetykach stabilizują ciśnienie osmotyczne komórek skóry i zatrzymują w nich wodę.

Co zawierają algi?

algi-w-kosmetykach

W algach jest też dużo naturalnego białka, są węglowodany, witaminy, substancje mineralne, betakaroten, polifenole i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają między innymi stany zapalne naskórka. Z kolei wielocukry poprawiają krążenie i stymulują przemianę materii.

Natomiast kolagen, ze względu na swoje właściwości hydrofilowe, zapewnia dobry stopień nawilżenia warstwy rogowej skóry. Występujący w algach agar, to polisacharyd o właściwościach silnie żelujących, który pomaga w rozprowadzaniu preparatu i zapobiega wysychaniu produktu. Cennym składnikiem alg jest też kwas alginowy, którego sole stymulują przemianę materii, wiążą substancje szkodliwe i działają detoksykująco.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Cera naczynkowa - pielęgnacja

Algi – witaminy

Ponadto w algach znajdziemy witaminy B1, B2, B5, B6, B12, C i E. Różnorodność i ilość witamin z grupy B wpływa pozytywnie na metabolizm białek i lipidów oraz bierze udział w odnowie naskórka.

Z kolei beta karoten oraz witaminy C i E działają anty-utleniająco, wzmacniają naczynka krwionośne i poprawiają koloryt skóry. Wyciągi z alg chronią skórę przed wodnymi rodnikami, opóźniając proces jej starzenia. Wytwarzane przez algi polifenole mają własności przeciwutleniające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Dlatego stosowane są w kosmetykach ochronnych, przeciwstarzeniowych oraz regulujących czynności gruczołów łojowych.

Ekstrakty z alg stosowane są w kremach, balsamach, maskach kosmetycznych, żelach, szamponach, odżywkach. Preparaty z algami stosuje się także podczas profesjonalnych sesji algo-terapeutycznych, zmniejszających objawy łuszczycy, rozstępy i blizny.

Ze względu na swe liczne właściwości algi mogą być również spożywane, choć nie poleca się ich, ze względu na zanieczyszczenia oraz dużą zawartość soli i jodu. Używane są też w przemyśle spożywczym jako substancje żelujące i zagęszczające. Dostępne są także w formie suplementów diety, przeznaczonych na przykład dla diabetyków.

PODZIEL SIĘ
(3głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.