Aloes to roślina z rodziny liliowatych. Zachwyca swym wyglądem oraz wiecznie zieloną barwą. Naturalnie występuje na piaszczystych i kamienistych terenach Afryki, Półwyspu Arabskiego i Madagaskaru.

Obecnie rozróżniamy około 400 gatunków aloesu, w tym między innymi w formie drzewiastej, byliny, krzewu, a czasami również liany. Od lat stosowany jest w celach leczniczych.

Jego cudowne właściwości znane były już w starożytnym Rzymie, Grecji, a także Egipcie. Obecnie wykorzystywany jest nie tylko jako roślina lecznicza, ale również chętnie stawiamy go jako dekorację na oknach.

Jak wygląda roślina aloesu?

aloes_zwyczajny

Charakterystyczną cechą aloesu są jego grube, mięsiste pędy, które wyrastają bezpośrednio z podłoża. Na liściach możemy zaobserwować szary, woskowaty nalot, zaś na brzegach znajdują się małe kolce.

Po rozcięciu widać żółtawy sok. W mieszkaniu niestety nie mamy możliwości podziwiać kwitnącego aloesu, jednak w naturalnym środowisku kwiaty układają się w długie grona, w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym.

Aloes – właściwości

Swoje niezwykłe lecznicze właściwości, aloes zawdzięcza zawartości licznych substancji takich jak związki fenolowe, ligniny, aminokwasy, kwas salicylowy, liczne witaminy, takie jak A, B, C i E oraz minerały, w tym chrom, żelazo, potas, sód, wapń i magnez.

Sok z aloesu

aloes

W lecznictwie z aloesu wykorzystuje się przede wszystkim sok, który otrzymać możemy z trzyletnich liści. Taki sok z aloesu stosować można wewnętrznie w formie napoju lub miejscowo na skórę.

Aloes charakteryzują właściwości przeciwbólowe, bakteriobójcze, immunostymulujące, a także hamuje rozwój niektórych nowotworów. Stosowany jest do produkcji różnorodnych preparatów leczniczych.

[irp posts=”4737″ name=”Aloes”]

Samodzielnie przygotowana miazga oraz wyciąg ze świeżych liści aloesu może być z powodzeniem stosowany w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, jeśli pojawią się trudności w trawieniu, a także w nieżycie żołądka, owrzodzeniu okrężnicy i odbytnicy.

Jeśli obecnie usiłujesz zrzucić zbędne kilogramy, również możesz stosować aloes, ponieważ ma on działanie regulujące przemianę materii.

Aloes – zastosowanie

Jeśli w swoim domu masz aloes, powinnaś również wiedzieć, że ma on szerokie zastosowanie w różnorodnych dolegliwościach zewnętrznych.

Przynosi ukojenie w oparzeniach, leczy podrażnienia i stany zapalne, a dodatkowo pomaga w procesach regeneracji i przyspiesza gojenie się skóry. Dodatkowo wykazuje działanie uśmierzające świąd, zatem sprawdzi się idealnie przy ukąszeniach owadów.

Aloes – przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać, że jak każde zioło i każdy lek również w przypadku aloesu występują określone przeciwwskazania. Jeśli stosować będziemy zbyt duże dawki aloesu może to wywołać efekt przeczyszczający.

Dlatego zwłaszcza w przypadku zespołu przeciekającego jelita, w przypadku niewydolności nerek bądź w okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność.

Aloes nie dla dzieci!

Również aloes, choć posiada niezwykłe właściwości lecznicze, nie może być podawany dzieciom (oczywiście dotyczy to wyłącznie stosowania wewnętrznego, zewnętrznie jak najbardziej można stosować, jeśli dziecko nie jest alergikiem).

Jak przygotować leczniczy aloes?

aloes-zastosowanie

Samodzielnie można w prosty sposób przygotować aloes leczniczy. Jednak musisz pamiętać, że roślina ta musi mieć około 3 lat, aby jej właściwości były skuteczne.

Przygotowanie należy zacząć znacznie wcześniej, ponieważ trzeba pamiętać, aby przed “zbiorami” nie podlewać aloesu – latem przez około 2 tygodnie, a zimą przez miesiąc.

Dopiero po tym czasie możesz zerwać liście (ilość taką, jaka będzie Ci potrzebna). Aloesu nie wolno ścinać nożem, ponieważ traci on wtedy swoje właściwości. Zerwane liście należy dokładnie umyć, osuszyć, a następnie włożyć do lodówki na około 7 do 10 dni.

Po wyjęciu liści z lodówki należy oczyścić je z kolców, a żeby pozbyć się substancji przeczyszczających, należy pozbyć się zewnętrznej warstwy skórki, w której znajdują się substancje przeczyszczające. Koniecznie sprawdź: jakie właściwości ma maseczka z aloesu!

Jak przyrządzić napar z aloesu

Aby przygotować leczniczy napar z aloesu, należy rozdrobnić liście, połączyć z łyżeczką szałwii oraz kwiatkami nagietka. Następnie całość należy zalać około 300 ml wrzącej wody. Napar aloesowy, najlepiej, aby był przygotowany w termosie, należy odstawić na godzinę.

Tak przygotowany napar stosowany może być głównie zewnętrznie do przemywania ran, owrzodzeń i oparzeń jako kompresy i tampony, a także wewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła.

Nalewka z aloesu – przepis

Aby przygotować nalewkę z aloesu, która zalecana jest między innymi w przypadku owrzodzeń żołądka, dwunastnicy i jelita grubego, należy zmielić liście aloesu w maszynce (możesz również zmiksować), a następnie dodać pół litra wina czerwonego.

Całość należy dokładnie wymieszać i dodać 50 dag miodu [Koniecznie sprawdź: właściwości maseczki z na twarz z miodu!] (nie ma znaczenia, jakiego miodu użyjesz, jednak najlepiej, aby był to miód naturalny).

Tak przygotowana nalewkę z aloesu należy przyjmować godzinę przed posiłkiem. Dawkujemy przez tydzień, po 1 łyżeczce 3 razy dziennie. Następnie zwiększamy dawkę do 1 łyżki stołowej 3 razy dziennie, przez kolejne 3 tygodnie, a następnie wracamy do 1 łyżeczki 3 razy dziennie.

Dla pełnej skuteczności zaleca się, aby wino aloesowe przyjmowane było przez co najmniej 2 miesiące. Po tym czasie możemy zrobić dwutygodniową przerwę, a następnie rozpocząć kurację od nowa.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień