Ananas to jeden z popularnych owoców egzotycznych o słodkim smaku i pięknym aromacie. Nie jednemu ślinka cieknie na myśl o tym soczystym owocu, lecz posiada walory nie tylko smakowe.

Ananas a owoce cytrusowe i witamina C – porównanie

Owoce cytrusowe słyną u nas z zawartości witaminy C. Przekonanie o istniejącym w nich bogactwie tej witaminy wrosło już głęboko. Tymczasem owoce cytrusowe wcale nie zawierają dużych jej ilości, mimo że z pewnością ona tam jest.

ananas
Ananas

Aby jednak przyniosła zamierzony efekt należałoby zjeść cytrusów bardzo dużo. Okazuje się, że relatywnie więcej tej witaminy znajduje się właśnie w ananasie. Spory plaster tego owocu zawiera 30 mg witaminy C, więcej niż na przykład cytryna czy pomarańcza.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Fioletowy chleb

Nie jest to rekord w zawartości tej witaminy w przyrodzie, bowiem istnieją znacznie bogatsze jej źródła, ale i tak jest to już połowa dziennego zapotrzebowania na ten składnik prawidłowej diety.

Ważne, aby w celu uzupełnienia witaminy zjadać wyłącznie świeże owoce, ponieważ kandyzowany lub umieszczony w słodkiej zalewie ananas posiada jej znacznie mniej.

Świeże ananasy a ich wartości

Ananasy mają najlepsze właściwości spożywane na świeżo. Zawierają enzymy istotne dla prawidłowej pracy ciała, a które utleniają się gdy owoc zostanie pozostawiony na zbyt długo rozkrojony lub jest podawany w innej niż naturalna formie. Zobacz jakie jeszcze właściwości ma ananas!

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Kefir jako superfood podbija świat!

Ananas jest doskonałym uzupełnieniem diety sportowców ponieważ zawiera bromelinę o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, a także przyśpiesza regenerację całego organizmu.

Oprócz tego jest źródłem żelaza, miedzi, manganu, potasu. Pomaga szybko wrócić do formy w czasie choroby, zmniejszając gorączkę i ból.

Działanie bromeliny jest zatem podobne do działania ibuprofenu. Enzym z ananasa jest także wykorzystywany w kosmetyce, a jest to zastosowanie szerokie. Jest na przykład dodatkiem do kremów przeciwzmarszczkowych, a także antycellulitowych. Zwiększa napięcie skóry, rozjaśnia ją i czyni delikatniejszą. Ananas zawiera tryptofan poprawiający nastrój.

PODZIEL SIĘ
(2głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.