Chociaż przywykliśmy myśleć, że skuteczne leki na wiele schorzeń pojawiły się niedawno, to prawda jest taka, że wiedzę medyczną ludzie przekazywali sobie od wieków w tradycji ustnej. Nasze babki doskonale wiedziały jakie zioła zastosować na częste schorzenia, a jak się okazuje to co teraz możemy kupić w aptekach znali nawet nasi dalecy krewni.

Czym jest aspiryna?

Aspiryna to nazwa leku składającego się z kwasu acetylosalicylowego. Jest to związek organiczny występujący naturalnie w korze wierzby. Posiada właściwości przeciwgorączkowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także działa przeciwzakrzepowo i jest polecana w profilaktyce chorób serca.

Jest składnikiem wielu leków złożonych. O leczniczych właściwościach kory wierzby rozpisywano się już w egipskich zwojach pochodzących z około 1550 p.n.e.. Wspominali też o niej Hipokrates czy Pliniusz Starszy.

Najnowsze badania antropologiczne wskazują, że już neandertalczycy zamieszkujący Hiszpanię i Belgię mieli styczność z tą substancją i stosowali ją do leczenia stanów zapalnych.

Pierwszy raz syntetyczny kwas acetylosalicylowy uzyskano w 1897 roku w laboratoriach firmy Bayer. Ten moment uważa się z historii medycyny za początek przemysłu farmaceutycznego.

Na ból głowy

zazywanie-tabletek-musujacych

Bóle głowy to jedne z najczęściej występujących schorzeń i każdy przynajmniej raz go doświadczył. Może być pulsujący, tępy lub kłujący. Sam mózg nie może boleć ponieważ nie posiada zakończeń nerwowych.

Ból spowodowany jest reakcją zakończeń nerwowych znajdujących się w oponach mózgowych. Ta część organu jest bardzo silnie ukrwiona dzięki wielu naczyniom krwionośnym, a ból pojawia się kiedy naczynia te nadmiernie się rozszerzają.

Ból głowy może być objawem samym w sobie, ale może równie dobrze być zwiastunem innego schorzenia. Do najczęstszych przyczyn pojawiania się bólu należą:

  • Choroby zębów – kiedy stan zapalny obejmuje zęby trzonowe, ból może rozpoczynać się od zatok szczękowych i promieniować na resztę głowy.
  • Wady wzroku – kiedy szkła korekcyjne są źle dobrane do występującej wady wzroku, są za słabe lub zbyt mocne.
  • Nadciśnienie tętnicze – ból towarzyszy podniesionemu ciśnieniu tętniczemu, a rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy potylicznej głowy.
  • Zapalenie zatok – charakterystyczny ból w okolicy czoła, nasilający się podczas pochylania.

Jeśli ból pojawia się nagle lub trwa dłużej niż 24 godziny możemy mówić o migrenie lub bólu napięciowym. Migrena najczęściej dotyka kobiet, bo aż 70% osób na nią cierpiących jest płci pięknej. Pojawia się na przykład w związku z wahaniem poziomu hormonów w cyklu. Koniecznie sprawdź: domowe sposoby na migrenę!

Atak bólu może trwać od 4 do nawet 72 godzin non stop. Ból napięciowy związany jest najczęściej z występującymi epizodami silnego stresu, niedosypianiem, złą dietą, przepracowaniem czy spożyciem alkoholu. Może się pojawiać nawet do 15 dni w miesiącu.

Znanym i często stosowanym lekiem na ból głowy jest właśnie kwas acetylosalicylowy. Pomaga łagodzić objawy takie jak nadwrażliwość na światło i dźwięk czy nudności często występujące przy atakach migreny.

Należy jednak pamiętać że jak każdy lek ten też posiada skutki uboczne i powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, a także po zapoznaniu się ze szczegółową ulotką.

Na inne schorzenia

Aspiryna oprócz działania przeciwbólowego posiada również właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Przodkowie stosowali ją na przykład przy schorzeniach zębów lub w przeziębieniu.

Właściwości przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego znamy od dosyć niedawna. Kiedy na skórze pojawia się rana nasz organizm natychmiast na nią reaguje, a płytki krwi skupiają się w danym miejscu tworząc skrzep, który zalepia miejsce rany.

Jednak ten mechanizm może działać nieprawidłowo i płytki krwi mogą gromadzić się wewnątrz żył i tętnic prowadząc do powstawania zakrzepów.

Jeśli taki twór oderwie się od ściany żyły organizm zidentyfikuje to miejsce identycznie jak ranę na skórze i zacznie wytwarzać substancję, która przyspieszy sklejanie się płytek krwi.

To w konsekwencji może doprowadzić do powstania zatorów i w zależności od tego w którym miejscu się znajdzie dojdzie do zamknięcia światła takiego naczynia i obumarcia tkanek, do których krew nie będzie mogła dotrzeć. Jeśli zdarzy się to w tętnicy wieńcowej, konsekwencją będzie zawał serca.

A może zainteresuje Cię maseczka z aspiryny domowej roboty?

Działanie aspiryny w tym wypadku polega na hamowaniu powstawania substancji odpowiedzialnej za tworzenie się skrzepów, a dzięki temu jest wykorzystywana w profilaktyce chorób układu krążenia. Oczywiście odpowiednią dawkę oraz czas stosowania dobiera lekarz w oparciu o szczegółowe badania.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.