Czarnuszka to roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Naturalnie występuje na terenie Iraku i Turcji, jednak z czasem rozprzestrzeniła się na obszar Basenu Morza Śródziemnego.

Dodatkowo roślina ta uprawiana jest na terenie niemal całego świata, w tym również w Polsce. Powszechnie stosowana jest od tysięcy lat. Starożytni Egipcjanie uważali, że czarnuszka potrafi uleczyć wszystko – prócz śmierci.

W grobie Tutenchamona znaleziono dwa dzbany wypełnione nasionami czarnuszki. To właśnie te drobne nasiona stanowią surowiec zielarski, który z powodzeniem sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości, w kuchni, jako zamiennik pieprzu, a także w przemyśle kosmetycznym jako idealny środek zwalczający trądzik.

Nasiona czarnuszki

czarnuszka
Czarnuszka

Nasiona czarnuszki zawierają do 40% tłuszczu, dodatkowo posiadają liczne olejki eteryczne, saponinę, garbników i goryczy. Olej z czarnuszka w 80% składa się z niezwykle zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezwykle istotne dla rozwoju komórek mózgowych.

To właśnie mieszanka tych substancji sprawia, że nasiona czarnuszki stanowią odpowiednie lekarstwo na różnego rodzaju dolegliwości.

Nasiona czarnuszki

Jednym z najczęstszych zastosowań nasion czarnuszki jest leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych. Przede wszystkim zioło to sprawdza się w leczeniu kataru, który jest niezwykle uciążliwy zwłaszcza wieczorami.

Naukowcy zauważyli, że nasiona czarnuszki sprawdzają się również w leczeniu kataru siewnego, który ma podłoże alergiczne.

Niektóre badania wykazują, że czarnuszka jest nawet bardziej skuteczna niż niektóre leki przeciwhistaminowe. Dodatkowo nie wykazuje nieprzyjemnych skutków ubocznych, jak np. senność. Takie działanie nasiona czarnuszki zawdzięczają wysokiej zawartości olejków eterycznych, które udrażniają nos i rozszerzają oskrzela.

Czarnuszka na infekcje

ziarna-czarnuszka
Ziarna czarnuszka

Czarnuszka zawiera również substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Jeśli więc czujesz, że w Twoim organizmie rozwija się infekcja, powinnaś sięgnąć po czarnuszkę.

Badania dowodzą, że regularne stosowanie naparów z nasion czarnuszki potrafi w przeciągu 5 dni znacząco zredukować ilość patogenów, w tym również niezwykle szkodliwych grzybów, które sieją prawdziwe spustoszenie w naszym organizmie.

Olej z czarnuszki

Jeśli zmagasz się z silnym trądzikiem, powinnaś zaopatrzyć się w olej z nasion czarnuszki. Już w zamierzchłych czasach był on stosowany w leczeniu trądziku, łuszczycy czy grzybicy.

Dodatkowo, jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry, tutaj również z pomocą przyjdzie olej z nasion czarnuszki.

Olej nie tylko doskonale nawilży skórę, ale dodatkowo dzięki zawartości substancji aktywnych pozwoli pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych. Możesz również go stosować w przypadku oparzenia słonecznego czy lekkich zadrapań.

Olej z czarnuszki ma działanie przeciwnowotworowe

Z pewnością warto zwrócić uwagę na działanie przeciwnowotworowe oleju z nasion czarnuszki.

Badania wykazują, że regularne dawkowanie i przyjmowanie oleju z czarnuszki, hamuje rozwój komórek nowotworowych, a dodatkowo stymuluje rozwój komórek odpowiedzialnych za likwidację komórek rakowych. Przeprowadzone badania dotyczyły licznych odmian chorób nowotworowych.

Badania wskazały, że czarnuszka hamuje rozwój między innymi białaczki, raka okrężnicy, płuc, macicy i piersi.

Czarnuszka na nadciśnienie

Jeśli cierpisz na nadciśnienie, powinnaś przemyśleć wprowadzenie do swojej diety olej z nasion czarnuszki. Musisz jednak pamiętać, że wszelkie zioła wprowadzić możesz dopiero po uzyskaniu zgody ze strony lekarza prowadzącego.

Musisz jednak wiedzieć, że czarnuszka ma bardzo dobry wpływ na nasze serce. Nasiona czarnuszki wykazują działanie hamujące szybkość akcji serca. Jeśli więc nagle „skoczy” Ci ciśnienie możesz sięgnąć po nasiona czarnuszki.

Czarnuszka w kulinariach!

olej-z-czarnuszka

Również w kuchni możesz wykorzystywać nasiona czarnuszki. Mają one charakterystyczny smak, na początku przypominają swoim smakiem gorzką kawę, który po chwili staje się intensywny, korzenny i ostry.

Nasiona czarnuszki mogą z powodzeniem zastąpić pieprz, wówczas potrawy będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Najlepiej dodawać ją do delikatnego mięsa. Sprawdzą się zatem jako dodatek do drobiu czy jagnięciny. Kolejną propozycją jest stosowanie czarnuszki do sałatek i dipów.

Przyprawa ta doskonale komponuje się z innymi ziołami. Spróbuj połączyć ją z tymiankiem, kolendrą i zielem angielskim. W ten sposób uzyskasz wyjątkowy smak, który rozpieści Twoje podniebienie.

Właściwości lecznicze oleju z nasion czarnuszki

Wskazane przeze mnie właściwości lecznicze to jedynie namiastka możliwości oleju z nasion czarnuszki. Ta niepozorna roślina ma działanie moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne i rozkurczające.

Dodatkowo wspomaga laktację, obniża poziom cukru we krwi, a także reguluje miesiączkę i łagodzi skurcze mięśni gładkich. Jak zatem widzisz: stosować ją można niemalże na wszystkie dolegliwości.

Możesz przygotować napar z rozdrobnionych nasion, bądź stosować olej z nasion czarnuszki. Obie formy są skuteczne, zatem decyzja zależy wyłącznie od Ciebie. Warto jednak zadbać o to, by mieć w swojej ziołowej apteczce nasiona czarnuszki.

Nie tylko pozwolą Ci zadbać o zdrowie, ale także pozwolą Ci się pozbyć niedoskonałości skóry i doprawią Twoje dania.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień