Demakijaż to codzienny wieczorny rytuał większości współczesnych kobiet. Ale mimo tego, że co rano nakładają go z taką starannością, bywa, że nie poświęcają tyle samo czasu na jego usunięcie.

W wyniku popełnionych błędów cierpi nasza cera. Przedstawiamy kilka najczęściej popełnianych błędów przy demakijażu, które mogą przyczynić się do zniszczenia i złego wyglądu cery!

Makijaż i właściwe kosmetyki do demakijażu!

Kosmetyk oczyszczający twarz z makijażu musi być odpowiednio dobrany. Odpadają takie oparte na parafinie lub alkoholu, szczególnie dla osób ze skórą, wrażliwą, podatną. Alergicy muszą stosować odpowiednie kosmetyki i uważnie czytać ich skład.

Wydaje się, że dobrym produktem będzie płyn micelarny, który jest delikatny i łączy w sobie kilka funkcji – zmywanie makijażu oraz oczyszczanie cery jak przy użyciu toniku.

Jednak płyn płynowi nierówny!

demakijaz

Większość kosmetyków zawiera dodatkowe składniki, które mają polepszać ich działanie, a niekoniecznie są odpowiednie dla skóry. Każda kobieta, która się maluje, musi mieć jakiś kosmetyk do demakijażu. Nie musi on być skomplikowany – sprawdza się zwykły olej kokosowy!

Ważne, aby mieć jakiś i go używać. Niestety popularne żele do mycia twarzy, szczególnie te przeznaczone dla cery wrażliwej nie zmywają dokładnie pozostałości makijażu. Tym sposobem jeszcze rano na twarzy dostrzegamy smugi z tuszu do rzęs.

Pośpiech podczas demakijażu

Gdy się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy. Niestety najczęściej usuwanie makijażu jest robione na szybko i niezbyt dokładnie. Wszystkiemu winne jest zmęczenie po całym dniu zajęć. Chcemy jak najszybciej znaleźć się w łóżku. Tymczasem usunięcie makijażu wymaga czasu i dokładności.

Kosmetyki muszą dokładnie rozpuścić makijaż, szczególnie dużo czasu potrzeba na usunięcie maskary wodoodpornej i eyelinera. Przy demakijażu nie wolno również zapominać o reszcie twarzy, szczególnie jeśli nie myjemy włosów codziennie.

Do demakijażu włosy należy związać, tak by dokładnie odsłonić całą twarz i usunąć pozostałości kosmetyków ze wszystkich miejsc, szczególnie w okolicy linii włosów oraz żuchwy. Tam najczęściej tworzą się wypryski związane z niedokładnym usuwaniem fluidu oraz pudru.

Zbyt mocne tarcie cery

Niektóre kobiety postępują odwrotnie. Mianowicie poświęcają dużo czasu na usunięcie makijażu. Aż za dużo! I robią do zbyt intensywnie. Mocne tarcie oczu i skóry wcale nie jest dla nich dobre. Powoduje podrażnienia, a nawet może być przyczyną infekcji oczu. Przy cerze naczyniowej powoduje pękanie naczynek. Wyrywa to i osłabia rzęsy oraz brwi, a nawet doprowadza do ich przebarwienia.

Większość kosmetyków do demakijażu jest tak skonstruowanych, że wystarczy lekki dotyk, aby usunąć makijaż. Warto również w demakijażu posłużyć się pałeczką do czyszczenia uszu, pozwoli to widzieć dokładnie miejsca, które jeszcze wymagają oczyszczenia i zaoszczędzi kosmetyk do demakijażu.

Brak higieny robiąc demakijaż!

Niestety często zdarza się, że przystępujemy do demakijażu bez zachowanych podstawowych zasad higienicznych. Chodzi przede wszystkim o nieumyte ręce, (zobacz jak prawidłowo myć ręce) czy stosowanie kilka razy tych samych wacików z powodu nadmiernej oszczędności. To niestety główne zbiorowiska bakterii.

higiena-demakijaz

W ten sposób zwiększamy ryzyko powstania nowych skupisk pryszczy. Wiele kobiet traktuje również demakijaż jako umycie twarzy i uważa, że nie trzeba jej już później myć innymi kosmetykami.

To błąd, ponieważ żele do mycia twarzy usuwają pozostałe sebum, bakterie, oraz dokładniej oczyszczają twarz z makijażu, który został na niej rozmazany. Pamiętajmy, że kosmetyki do demakijażu nie mają funkcji myjących, a wiele z nich również zatyka pory.

Brak odpowiedniego nawilżenia cery po demakijażu

Po dokładnym umyciu twarzy z makijażu należy cerę nawilżyć, szczególnie istotne jest, by zrobić to w miejscach, gdzie był on nałożony. Nie jest ważny typ cery, jaki mamy – nawilżenia potrzebuje zarówno cera tłusta, jak i mieszana i sucha. Skóra wrażliwa wymaga specjalnego potraktowania.

Ważne jest zastosowanie kremów łagodzących podrażnienia, na przykład kremu z nagietkiem. Na podrażnienie konieczne będzie zastosowanie kremu nawilżającego, o działaniu lekko chłodzącym, na przykład z dodatkiem arniki.

Mieszanie kosmetyków

demakijaz-oczu

Do demakijażu używamy mleczka, toników, pianek, żeli, płynów. Nie ma przeciwwskazań, by dla uzyskania najlepszych efektów stosować kilka kosmetyków naraz. Jednak kwestią istotną jest, aby nie mieszać kosmetyków na skórze.

Na przykład po użyciu mleczka, a jeszcze przed zastosowaniem toniku, warto przemyć twarz wacikiem nasączonym wodą butelkowaną, aby usunąć pozostałości tłustego kosmetyku.

Dzięki temu działanie dwóch lub więcej kosmetyków nie będzie się na siebie nakładało i nie będą działały antagonistycznie względem siebie. Szczególnie istotne jest to przy cerze wrażliwej i alergicznej.

Demakijaż – kolejność ma znaczenie!

Wydaje się, że nie ma różnicy, co najpierw zmyjemy, a jednak nawet w demakijażu ważna jest kolejność! Demakijaż należy rozpocząć od zmycia ust, następnie przystępujemy do demakijażu oczu. Najpierw zmywamy cienie do powiek, tusz do rzęs, eyeliner. Dopiero następnym krokiem jest oczyszczenie reszty twarzy z podkładu i umycie jej żelem lub pianką.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!