Nogi są dla nas bardzo istotną częścią ciała, choć najczęściej o tym nie pamiętamy. A to przecież one codziennie pracują, nosząc nas gdzie zechcemy. Często nie zwracamy zbytniej uwagi na ich kondycję. Tymczasem o nogi trzeba dbać!

dbanie-o-nogi

Jak ciężka praca wpływa na nogi?

Aby nogi były zdrowe, krążenie krwi w żyłach powinno być stale pobudzane. Jeśli człowiek zbyt długo pozostaje w jednej pozycji po prostu działa grawitacja osłabiając zastawki żył i powodując powstawanie żylaków. Najczęściej tak właśnie wygląda praca – wiele godzin stania lub siedzenia. Do pracy zaś dojeżdżamy samochodem, a na piętro wjeżdżamy windą. Winne za choroby żył i ból nóg nie jest zatem często zbyt duże obciążenie, nadmierny wysiłek, ale właśnie bezruch.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Kozieradka - orientalne zioło lecznicze

Oczywiście ciężka praca, w której nogi są stale nadmiernie obciążone, również nie jest dla nich dobra. Powoduje to opuchnięcie i dotkliwy ból. Sprawę pogarsza dodatkowo szerząca się w naszym społeczeństwie nadwaga. Powoduje ona, że stawy i mięśnie nóg są jeszcze dodatkowo obłożone kolejnym ciężarem. Nic dziwnego, że po jakimś czasie dochodzi do zwyrodnień, stawy odmawiają posłuszeństwa, a paraliżujący ból uniemożliwia w końcu wykonywanie zawodu.

Jak dbać o nogi?

Sprawa jak dbać o nogi wydaje się oczywista. Przede wszystkim więcej się ruszać! Oczywiście jeśli w pracy spędzamy dużo czasu bez ruchu. Podczas pracy, na przykład siedząc przy stanowisku, trzeba zmieniać pozycje, a po pracy najlepiej pospacerować, w wolne dni robić przysiady i gimnastykować się, jeździć na rowerze. Dobre efekty daje na przykład masaż naprzemienny zimną wodą i gorącą wodą w czasie prysznica. Doskonale pobudza krążenie w nogach.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Mniszek lekarski i jego lecznicze właściwości

Ciężko pracujące osoby powinny natomiast dać swoim nogom częściej odpocząć. Szanse na to dają proste ćwiczenia, polegające na unoszeniu nóg. Już położenie stóp na kopcu z poduszek powoduje ogromną ulgę w bólu. Dla nóg ważne są również kąpiele relaksujące. Ważna jest też odpowiednia dieta. Dobrze jest pić dużą ilość wody, pilnować poziomu elektrolitów. Przydatna okazuje się witamina K oraz witaminy z grupy B.

PODZIEL SIĘ
(10głosów, średnia: 4,70 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.