Ciągle poszukujemy skutecznych metod, które zmotywują nas do podjęcia ćwiczeń. Czytamy setki artykułów, oglądamy wywiady z osobami zajmującymi się tym zawodowo, sięgamy po książki i poradniki, które jak nam się wydaje zawierają gotową receptę na sukces. Wypróbowujemy przy tym całe mnóstwo różnych sposób, które niestety często nas zawodzą i wpędzają we frustrację, zamiast skutecznie motywować. Tymczasem zapominamy o rozwiązaniu najprostszym i najprzyjemniejszym, czyli dobrej zabawie.

dobra-zabawa-motywacja

W poszukiwaniu szczęścia i motywacji

Kiedy robimy coś, co lubimy, czujemy się dobrze ze sobą i doznajemy uczucia szczęścia. Zauważmy, że rzeczy, czy też czynności, które sprawiają nam przyjemność są przez nas dużo chętniej i dokładniej wykonywane. Dokładnie taka sama zależność dotyczy dobrej zabawy. Nikogo z nas nie trzeba szczególnie długo do niej zachęcać.

Unikanie przykrości i dążenie do przyjemności to nasza naturalna reakcja. Kiedy wiemy, że mamy do zrobienia coś, co lubimy, nie dość, że szybciej się za to zabieramy, do w dodatku wykonujemy to ze zdwojoną energią. I analogicznie, jeśli czegoś nie lubimy, często mówimy, że robimy to „na siłę”, staramy się jak najdłużej odwlec to w czasie, a także jak najszybciej zakończyć.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Zmuszanie się do treningów

Wiąże się to z naszą motywacją, która w pierwszym przypadku utrzymuje się na wysokim poziomie (gdyż nagrodą będzie przyjemność), natomiast w drugim przypadku jest ona bardzo niska lub nie ma jej wcale. Jeśli dokładnie zastanowimy się nad powyższą analizą od razu zauważamy, że jeśli nam na czymś bardzo zależy powinniśmy odnaleźć w tym przyjemność i dobrą zabawę.

Postaw na „fun”

Podstawowym błędem, jaki popełniamy rozpoczynając ćwiczenia jest stawianie sobie zbyt dużych wymagań. Wiąże się z tym narzucanie zbyt dużego tempa, oczekiwanie szybkich i wygórowanych efektów oraz precyzji w działaniach. Kiedy tylko nie udaje nam się spełnić od razu wszystkich założeń, nasze poczucie wartości bardzo szybko spada, a wraz z nim maleje nasza motywacja. W rezultacie porzucamy ćwiczenia, broniąc się tym samym przed kolejnymi przykrościami.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Skąd czerpać motywację do nauki

Bardzo często zapominamy, że od wygórowanych oczekiwań i spektakularnych efektów dużo ważniejsza jest po prostu dobra zabawa. Nasz trening właśnie na niej powinien się opierać. Włączmy swoją ulubioną muzykę, załóżmy wygodny strój i wybierzmy wyłącznie te ćwiczenia, które sprawiają nam radość. Wykonujemy ćwiczenia mało precyzyjnie, ale się przy tym dobrze bawimy – i tak właśnie być powinno! Postawmy na luz, a zwiększona motywacja zadba o większe efekty.

PODZIEL SIĘ
(2głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.