Dziurawiec zwyczajny, inaczej ziele świętojańskie należy do rodziny roślin dziurawcowatych, naturalnie występuje na terenie niemal na całym świecie, jednak wywodzi się z Europy.

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Zawiera takie substancje jak olejki eteryczne, garbniki, żywce, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, hyperycynę, rutynę i kwercetyn, z witamin zaś witaminy A oraz C.

Swoje zastosowanie znajduje w leczeniu różnorodnych schorzeń, a dodatkowo poprawia samopoczucie, zmniejszając objawy łagodnej depresji.

Dziurawiec zwyczajny i przebarwienia na twarzy

Nie zaleca się stosowania dziurawca w okresie wiosenno-letnim, ponieważ na skutek działania promieni słonecznych na Twojej skórze mogą się pojawić liczne, trudne do usunięcia przebarwienia.

Jednak teraz, kiedy za oknami panuje szaruga, a opady deszczu i niska temperatura sprawiają, że dopada nas jesienna chandra. Dziurawiec, w każdej postaci, sprawdzi się idealnie.

wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-dziurawca
Dziurawiec pospolity

Już w czasach starożytnych, w Egipcie medycy doceniali wyjątkową skuteczność dziurawca. Jego lecznicze właściwości doceniały elity oraz pospólstwo. Przypisywano mu nawet magiczne działanie, twierdząc, że roślina ta potrafi uchronić przed złymi czarami.

Oczywiście jego działanie nie jest aż tak cudowne, jednak zdecydowanie warto mieć go na półce.

Dziurawiec na gojenie ran!

dziurawiec-zastosowanie
Dziurawiec może być stosowany zewnętrznie, w przypadku różnego rodzaju stłuczeń, urazów bądź delikatnych ran. Zawarte w nim składniki działają bakteriobójczo, pomagają zmniejszać obrzęk i zaczerwienienie, ale przede wszystkim posiadają właściwości przyspieszające regenerację tkanek, przyspieszając tym samym gojenie się ran.

Działanie antyseptyczne i antybakteryjne z pewnością docenią również osoby, które borykają się z niedoskonałościami cery, takimi jak trądzik. Odczyn zasadowy dziurawca sprawia, że nasza skóra przy systematycznym stosowaniu nabierze blasku.

Przepis na napar z dziurawca

napar-z-dziurawca
Napar z dziurawca

Nazywany zielem dla ciała i duszy dziurawiec działa kompleksowo na cały nasz organizm. Aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, wystarczy codziennie spożywać napar, który w prosty sposób możesz przygotować samodzielnie, we własnym domu.

Wystarczy łyżkę ziela dziurawca zalać wrzącą wodą, a następnie zaparzać przez około  minut. W ten sposób z łatwością pozbędziesz się dolegliwości żołądkowych, a dodatkowo zapobiegniesz zbieraniu się kamieni nerkowych. Dziurawiec ma silne działanie moczopędne. Właściwości te zapewnia wysokie stężenie flawonoidów.

Dziurawiec i fitoterapia?

Zioło to chętnie wykorzystywane w fitoterapii można nabyć w każdym sklepie zielarskim. Apteki oferują również różnorodne tabletki, zawierające wysoką dawkę dziurawca, jednak znacznie lepiej zaopatrzyć się w suszone zioła.

W ten sposób unikniesz dodatkowego faszerowania się chemią, którą znaleźć można we wszystkich wyrobach medycznych.

Kąpiel z dziurawca

Jeśli Twoje dziecko boryka się z problemami skórnymi, takimi jak szorstkość skóry bądź wysypki możesz przygotować mu kąpiel z dziurawca. W tym celu należy do wanienki z wodą dodać około trzydziestu kropli olejku z dziurawca.

Zawarte w nim substancje aktywne zmniejszą nieprzyjemne dolegliwości takie jak świąd czy pieczenie. Jeśli u siebie zauważyłaś wysypkę, również możesz zastosować kąpiel z dziurawca, jednak musisz pamiętać, że im więcej wody wlejesz do wanny, tym więcej kropli roztworu powinnaś dodać.

W ten sposób zapewnisz odpowiednie stężenie, które niemal natychmiast przyniesie Ci ulgę w przykrych dolegliwościach.

Dziurawiec na kaszel i katar!

W okresie zwiększonej zachorowalności dziurawiec przyniesie ulgę w dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Inhalacje z dziurawca pozwolą Ci pozbyć się kaszlu, a dodatkowo ułatwią oddychanie, zmniejszając obrzęk śluzówki nosa.

Inhalację taką możesz przygotować, wlewając roztwór olejku z dziurawca do inhalatora, a jeśli go nie posiadasz, możesz wykorzystać metodę naszych mam – wlewając kilka kropli do parującej wody, aby następnie pochylając się nad nią wdychać leczniczą parę.

olejek-z-dziurawca
Olejek z dziurawca

Już pięć minut inhalacji w zupełności wystarczy, aby uśmierzyć ból i zahamować rozwój choroby. Przez specjalistów od ziołolecznictwa polecany jest do stosowania podczas gorączki, przy katarze, a także w grypie i anginie.

Dziurawiec zwyczajny – przeciwwskazania

Jednak należy pamiętać o tym, że dziurawiec nie należy do ziół, które każdy może przyjmować. Zioło to nie jest wskazane do stosowania przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Kobiety w ciąży narażone są na pojawiające się przebarwienia, zaś dziurawiec dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości.

Również nie należy samodzielnie podawać dzieciom jakichkolwiek specyfików zawierających ziele świętojańskie. Jeśli zależy Ci zatem na tym, aby Twoja pociecha była leczona wyłącznie zdrowymi, naturalnymi składnikami możliwość podania dziurawca musisz skonsultować z lekarzem.

To on dobierze Twojemu dziecku odpowiednią dawkę i formę podania. Również kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, zarówno doustną jak i w formie zastrzyków powinny się wystrzegać przyjmowania środków zawierających dziurawiec.

Zioło to wykazuje właściwości zmniejszające działanie antykoncepcji hormonalnej, co może zwiększyć ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień