Herbata to wyjątkowy, aromatyczny napój, który pije się na terenie niemal całego świata. W zależności od preferencji poszczególnych grup społecznych pije się ją bez żadnych dodatków, albo „doprawia”.

Najczęściej wybieranym dodatkiem do herbaty, w Polsce, jest cytryna i cukier. Niektórzy jednak decydują się na miód, który jest równie słodki, a jednak nieporównywalnie zdrowszy. Z kolei Brytyjczycy uwielbiają pić herbatę z mlekiem, zwaną u nas bawarką.

Obecnie określenie herbata jest powszechnie używane, gdy mówimy o naparach z ziół. Niezwykle często możemy się spotkać z nazwami herbata miętowa, herbata z lipy, czy herbata owocowa.

Jednak poprawnie nazwa ta dotyczy jedynie naparów, do których wykorzystane zostały liście i pąki rośliny, zwanej właśnie herbatą.

herbaty

Tak więc w rzeczywistości wyróżniamy znacznie mniej typów herbat, niż możemy znaleźć na sklepowych półkach. Wśród nich króluje herbata czarna i zielona.

Mniejszym powodzeniem cieszą się zaś herbata biała, czerwona i żółta, o której w rzeczywistości mało kto słyszy.

Jednak warto pamiętać, że herbata oprócz niezwykłych walorów smakowych jest również bogatym źródłem zdrowia, dlatego warto ją pić nie tylko zimą, ale również latem.

Antyoksydanty, przeciwutleniacze, garbniki i witaminy…

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na substancje zawarte w herbacie. Stanowi ona bowiem bogate źródło antyoksydantów, takich jak epikatechina czy gallus epigallokatechina.

Jak wiadomo, przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się organizmu, a dodatkowo wspomagają walkę z niektórymi chorobami. Dodatkowo herbaty zawierają liczne garbniki i witaminy, w tym witaminę B2 i K.

Wysoka zawartość flawonoidów również znacząco podnosi wpływ herbaty na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym typom herbaty.

Herbata czarna

czarna-herbata
Czarna herbata

Zdecydowana królowa wszystkich herbat. To właśnie ona stanowi „bazę” do tworzenia różnego rodzaju herbat aromatyzowanych. Ma intensywny smak i zapach. Aby uzyskać czarną herbatę, należy poddać ją procesom fermentacji.

Podczas tego procesu zwiędłe listki puszczają sok, a część garbników podczas procesu utleniania przemienia się w związki aromatyczne.

Herbata czarna ma najmniej leczniczych właściwości, jednak warto po nią sięgać, zwłaszcza gdy zależy nam na pobudzeniu. Zawiera wysokie stężenie teaniny i kofeiny, dlatego z pewnością pobudzi Cię do działania.

Herbata zielona

zielona-herbata

Herbata zielona jest równie popularna jak herbata czarna. Różni się ona przede wszystkim tym, że liście po zerwaniu od razu są poddawane procesom suszenia (pomijany jest etap fermentacji) tak się suszy zioła.

Herbata zielona jest liderem jeśli chodzi o stężenie leczniczych substancji. Dodatkowo jej delikatny smak i szeroka oferta aromatyzowanych herbat sprawia, że coraz częściej sięgamy właśnie po tę odmianę.

Jej właściwości moczopędne sprawiają, że regularne jej spożywanie pozwala usunąć zgromadzone w organizmie toksyny. Właściwości oczyszczające organizm mają także herbata pietruszkowa i herbata z bratka.

Herbata biała

biala-herbata

Do jej przygotowanie niezbędne są młode, jeszcze nierozwinięte pączki kwiatów herbaty chińskiej. Ich zbiór może się odbyć jedynie wczesną wiosną, ponieważ właśnie wtedy można osiągnąć najlepszy aromat oraz najwięcej substancji zdrowotnych – polifenoli, które mają silne działanie utleniające.

Herbata żółta

zolta-herbata

Jest zdecydowanie najmniej powszechna, ja osobiście nigdy jej nie piłam. Powstaje w wyniku fermentacji listków herbaty. Przez wielu uznawana jest za herbatę szlachetną, ponieważ serwowana jest między innymi na dworze cesarskim.

Herbata żółta sprzyja trawieniu i podobnie jak herbata zielona i czerwona pozwala usunąć z organizmu zgromadzone toksyny.

Ze względu na wyjątkowo delikatny smak każdy powinien spróbować tej herbaty. Niewielkie ilości kofeiny sprawiają, że można ją pić zarówno w dzień jak i w nocy, bez późniejszych trudności z zasypianiem.

Biała herbata uznawana jest za jeden z bardziej orzeźwiających napojów, dlatego jest szczególnie polecana latem.

Herbata czerwona – pu–erh

Herbata-czerwona

Jeszcze kilka lat temu herbata pu–erh cieszyła się niezwykłą popularnością, głównie za sprawą jej właściwości wspierających odchudzanie. Herbata czerwona oprócz procesu fermentacji, poddawana jest również leżakowaniu.

Jej charakterystyczny smak i aromat sprawia, że nie każdy jest w stanie przemóc się do regularnego picia naparu. Jednak warto wprowadzić do swojej diety herbatę pu–erh, ponieważ obniża ona poziom cholesterolu, wspomaga pracę wątroby i wzmacnia nasz organizm.

Uznawana jest, na równie z herbatą zieloną, za jedno ze zdrowszych ziół stosowanych powszechnie.

Wybieraj herbaty fusiaste

Oczywiście oprócz wymienionych tutaj herbat możemy na sklepowych półkach znaleźć również liczne herbaty aromatyzowane, owocowe i ziołowe.

Jednak należy pamiętać, że właśnie te herbaty naturalne mają najwięcej właściwości zdrowotnych. Kupując herbatę, powinnaś również sięgać po te „fusiaste”.

Różnicę poczujesz nie tylko w smaku, ale i samopoczuciu. Nie od dziś wiadomo, że im dłużej produkt jest przetwarzany, tym mniej cennych składników w nim pozostaje.

Herbaty w torebkach są zdecydowanie wygodniejsze, jednak czy nie lepiej poświęcić tych 5 minut więcej, aby móc rozkoszować się idealnie zaparzoną herbatą.

Warto sprawdzić:

0 Udostępnień