Impotencja to dość duży problem w dzisiejszych czach. Najnowsze badania dowodzą, że na problemy z potencją cierpi prawie połowa mężczyzn, którzy przekroczyli czterdziesty rok życia.

Starsi panowie borykają się z impotencją jeszcze częściej. W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że na dolegliwość skarżą się również młodsi mężczyźni. Jest to spowodowane przede wszystkim chronicznym stresem oraz życiem w biegu.

Impotencja - problem co drugiego mężczyzny po czterdziestce? 1

Wielu panów, bez względu na wiek, wstydzi się swoich kłopotów z potencją i odkłada wizytę u lekarza w nieskończoność, co tylko potęguje niskie poczucie własnej wartości oraz sprawia, że problem się pogłębia.

Mężczyźni zapominają, że impotencja to nie tylko wstydliwa, godząca (w ich mniemaniu) w męskość dolegliwość, ale przede wszystkim to problem, który może być objawem poważnych chorób, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. SPRAWDŹ: jak mężczyzna po 30-tce powinien dbać o zdrowie!

Przyczyny problemów z potencją

Specjaliści wyróżniają dwa podstawowe źródła problemów z potencją. Należą do nich czynniki psychogenne oraz czynniki organiczne (somatyczne).

Impotencja o podłożu psychicznym dotyczy około 11% mężczyzn i w tej grupie znajdują się panowie, którzy na co dzień borykają się ze stresem, są introwertyczni oraz są uzależnieni od substancji szkodliwych (alkohol, amfetamina, kokaina, morfina, heroina).

Problemy z potencją spowodowane czynnikami organicznymi są najczęściej związane z wiekiem. Na impotencję cierpią panowie dotknięci andropauzą oraz ci, u których wraz z wiekiem pojawiły się choroby układu krążenia, np. miażdżyca, niewydolność serca lub tętniaki.

starsza-para

Należy pamiętać, że problemy z potencją towarzyszą wielu poważnym chorobom. Jedną z nich jest cukrzyca, która powoduje impotencję u ponad 40% panów na nią cierpiących.

Ponadto problemy z impotencją występują przy dolegliwościach takich jak: depresja, niektóre choroby neurologiczne, stwardnienie rozsiane itp.

Warto zauważyć, że zaburzenia erekcji mogą być też związane z lekami zażywanymi przez pacjenta (np. neuroleptyki, leki hipotensyjne, przeciwnowotworowe, diuretyczne). Problemy z impotencją mogą być również następstwem wad rozwojowych.

Sposoby radzenia sobie z problemem

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z problemem impotencji jest stosowanie leków farmakologicznych.

Impotencja - problem co drugiego mężczyzny po czterdziestce? 1

Preparaty są oparte głównie na inhibitorach fosfodiesterazy typu 5, które blokują enzym wyłączający wzwód. Ponadto stosuje się leki naczyniowo czynne (wstrzykiwane do ciał jamistych prącia lub do podawane do cewki moczowej) oraz hormonalne (androgeny).

Na rynku farmaceutycznym dostępne są również liczne preparaty ziołowe, których zadaniem jest zwiększenie popędu seksualnego oraz poprawa sprawności seksualnej, jednak nie zawsze są w stanie skutecznie rozwiązać problem impotencji.

Jedną z metod leczenia problemów z potencją jest też psychoterapia, która jest wykorzystywana w przypadku mężczyzn dotkniętych problemem impotencji psychogennej.

Podczas leczenia przeprowadzane mogą być przeprowadzane treningi z udziałem partnerki, zajęcia indywidualne, partnerskie, a także hipnoza. Warto dodać, że więź między partnerami i zaufanie drugiej osoby są w stanie skutecznie wspomóc każdą metodę walki z impotencją.

Inwazyjne sposoby leczenia impotencji

Istnieje również szereg nieco bardziej inwazyjnych sposobów leczenia impotencji. Należą do nich, np. operacje członka oraz wszczepianie protez lub wszczepianie zewnętrznych aparatów próżniowych.

Wspomniane metody są jednak stosowane wyłącznie w szczególnych i uzasadnionych przypadkach, zazwyczaj wówczas, gdy nie powiodło się leczenie farmakologiczne oraz psychoterapia. Zdarza się także, że jedynym sposobem pozbycia się problemów z potencją jest interwencja chirurgiczna.

Dotyczy to zazwyczaj zabiegów usunięcia stulejki, usunięcia skrzywień członka oraz chirurgii naczyniowej.

Warto pamiętać, że wszelkie inwazyjne sposoby radzenia sobie z problemem impotencji powinny być poprzedzenie leczeniem farmakologicznym lub psychoterapią, by zmniejszyć ryzyko powikłań po zabiegach chirurgicznych.

Prawidłowa higiena życia, aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i niestresujący tryb życia to czynniki, które pozytywnie wpływają na jakość życia seksualnego oraz redukują wystąpienia problemów z potencją u mężczyzn.

Warto dbać o jakość i komfort (szczególnie ten psychiczny) od najmłodszych lat, by ustrzec się krępujących dolegliwości. Mężczyźni, którzy mimo wszystko cierpią na impotencję, nie powinni się tego wstydzić.

Ukrywanie problemu nie jest rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wizyta u lekarza, który zleciwszy odpowiednie badania, wykluczy poważne choroby, określi podłoże problemów z potencją oraz zaproponuje skuteczne leczenie.

Można również zasięgnąć porady farmaceuty, który zaoferuje leki dostępne bez recepty. Warto jednak pamiętać, że leczenie objawowe przynosi krótkotrwały efekt, a problemy z potencją prawie na pewno wrócą, dlatego skuteczniejsza będzie wizyta lekarstwa.

Przede wszystkim jednak nie wolno zapominać, że impotencja w większości przypadków jest uleczalna, zatem przełamanie bariery wstydu i niskiej samooceny z niej wynikającej naprawdę się opłaca!

Impotencja - problem co drugiego mężczyzny po czterdziestce? 1

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.