Za chwilę dowiesz się jak jeść jagody goji! Korzyści płynące ze spożywania jagód goji są znane w kulturze chińskiej od tysięcy lat. Jednak w innych kręgach kulturowych dopiero niedawno zaczęto doceniać korzyści płynące ze spożywania tych niepozornych owoców i okrzyknięto je nawet najzdrowszymi owocami świata.

Zaczęły więc masowo pojawiać się na półkach sklepów ze zdrową żywnością pod różnymi postaciami: surowej, suszonej lub nawet soku czy ekstraktu.

Czym zatem są te tajemnicze jagody goji? Są to niewielkie, czerwone owoce rosnące na krzewie Lycum Barbarum, który zazwyczaj napotkać można na wzgórzach i dolinach Chin, Tybetu czy Mongolii.

Jak jeść jagody goji?

Jagody goji są niekwestionowanym źródłem wielu cennych substancji dla naszego organizmu. Są źródłem białka, zawierają w sobie aż dziewiętnaście aminokwasów, w tym osiem aminokwasów egzogennych, czyli takich, które trzeba pobrać z pokarmu, gdyż organizm nie ma możliwości ich wytwarzania.

Zaskakujące może być to, że w jagodach goji jest ponad trzy razy więcej żelaza niż w szpinaku!

Pozostaje jednak pytanie, jak jeść jagody goji, by nie utracić nic z ich cennych właściwości, a jednocześnie, by nie powodowało to trudności z przygotowywaniem posiłków?

Jagody goji na surowo

jagody-goi
Jagody goji można spożywać na surowo lub w postaci suszonej, w zależności od tego, jaki rodzaj tego owocu kupiliśmy. Można je dodawać do musli, deserów, sałatek owocowych czy warzywnych, zup czy dań na bazie ryżu.

Jagody goji znakomicie nadają się jako dodatek do różnego rodzaju kompotów albo win owocowych wytwarzanych w domu.

…także z jogurtem i jako koktajl

Jagody goji dodane do jogurtu naturalnego mogą być znakomitą propozycją na szybkie i jednocześnie zdrowe śniadanie, które pobudzi i doda energii do aktywnego działania. Z jagodami goji można wykonać także niezwykłe odżywczy koktajl, który jest źródłem wielu cennych mikro i makroelementów.

Wystarczy zmiksować razem dwa dorodne banany, dwie łyżeczki jagód goji oraz jedną łyżeczką pokruszonych, surowych ziaren kakao. Tego rodzaju koktajl może być potraktowany jako drugie śniadanie czy podwieczorek, bo użyte w nim składniki sycą i dodają energii do dalszego działania.

Nalewka z jagód goji

nalewka-z-jagod-goji-2
Nalewka z jagód goji

Z jagód goji można wykonać także nalewkę, która może być stosowana w stanach zmniejszonej odporności (jagody goji zawierają więcej witaminy C niż cytryna) lub podczas przeziębień. 80 gram. owoców należy zalać 40% spirytusem i pozostawić na dwa tygodnie w ciemnym miejscu.

Po tym czasie należy zlać powstałą ciecz do butelek. Wedle uznania można dodać miodu, aby złagodzić smak. Tak przygotowaną nalewkę z jagód goji można zażywać 2 razy dziennie po jednej łyżeczce.

W jakiej ilości spożywać jagody goji?

Jeśli chodzi o ilość, w jakiej powinny być spożywane jagody goji, aby oddziaływać pozytywnie na organizm, to zaleca się spożywanie pomiędzy 5, a 15 g jagód- czy to w postaci suszonej, czy surowej.

Jednym ze sposobów korzystania z dobrodziejstw, jakie oferują jagody goji, jest spożywanie przygotowanego z nich soku. W takim wypadku zaleca się wypijanie od dwóch do czterech szklanek (250 ml) soku z jagód goji.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.