Jeśli nie wiesz: jak kupić idealny sweter na jesień to dobrze trafiłaś! Kupowanie swetrów. Brzmi na banalnie proste zadanie. A jednak, jak to bywa w wielu przypadkach, pozory mylą. Ludzie często nie zwracają uwagi na to, jakiej jakości rzeczy kupują, a warto wiedzieć, że ta nie zawsze idzie w parze z ceną.

Więc niezależnie od tego, czy korzystają z ofert dostępnych na rynku sklepów sieciowych,czy drogich, luksusowych marek – mogą stać się obiektem, nazwijmy to, drobnego oszustwa ze strony producentów i specjalistów od marketingu.

Zmiana garderoby

Przy obecnej pogodzie, kiedy jesień na dobre zawitała w Polsce, a wraz z nią chłodniejsze dni i zmiana garderoby, swetry w szafie staną się elementem obowiązkowymW związku z czym, trzeba zaopatrzyć się w cierpliwość, trochę wolnego czasu i ruszyć na poszukiwanie swetra idealnego.

Sweter idealny – czyli jaki?

Oczywiście, w grę wchodzi również kwestia gustu. Niektóre kobiety wolą swetry oversize, długie jak sukienka, rozpinane, inne – przykładowo, z golfem. Dostępna jest cała gama kolorów i przeróżne wzory.

Choć często tak bywa, to niestety, nie jest to jednak główny aspekt, na jaki powinno się zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

swetry-oversize
Swetry oversize

Koniecznie sprawdź metkę na swetrze

Najważniejsza rada: Jeśli znajdziesz ładny sweter, który idealnie na tobie leży, nie idź z nim od razu do kasy – najpierw spójrz na metkę.

Bardzo często ma się tylko ogólne pojęcie o materiałach wykorzystywanych do szycia ubrań, warto jednak przyjrzeć się tematowi nieco bliżej, gdyż to właśnie od danego materiału będzie zależała jakość, wytrzymałość i przede wszystkim – właściwości grzewcze.

A chyba nie ma nic przyjemniejszego niż ciepły i miękki sweter w zimny dzień, który pozwala nam nie myśleć o niskiej temperaturze za oknem (i co być może ważniejsze: nie odczuwać jej).

Sweter idealny to zatem nie ten, w którym tylko ładnie wyglądamy i czujemy się komfortowo, ale też ten dobrej jakości, który posłuży nam przez długi czas.

Co mówi metka?

Metka na ubraniu
Metka na ubraniu

Metka to podstawowe źródło informacji o jakości swetra. Osoby wyczulone na czytanie składu ubrań, które dodatkowo mają spostrzegawcze oko, często mogą w sklepach spotkać się z wprost krzyczącymi do nich napisami WEŁNIANY SWETER.

A w rzeczywistości, po przyjrzeniu się metce, wełniany sweter z manekina okazuje się być w stu procentach akrylowym wytworem. Albo takim ze składem: 95% akryl, 5% wełny. No i w skrócie, mamy jasność, jakich materiałów się wystrzegać, a jakie są tymi „odpowiednimi”.

Wełna

Wełna to jeden z najstarszych materiałów używanych do produkcji ubrań czy okryć, obecnie nadal stosowany w przemyśle mody niezwykle często. Wyróżnia się wiele jej odmian, zaś najczęściej stosowaną jest wełna owcza.

Jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o właściwości grzewcze – wełna to bowiem nic innego jak zgolona sierść, która ludziom służyć tak samo jak zwierzętom, czyli ogrzewać ciało.

Dodatkowo włókno cechuje także duża podatność na wchłanianie wilgoci (higroskopijność), która w składzie ubrania ma na celu zapobieganie nadmiernemu poceniu się.

Oprócz wełny owczej, producenci korzystają także z przetworzonej sierści kóz, królików czy nawet lam i wielbłądów.

Mają one swoje nazwy, a niektóre z nich z pewnością są lepiej znane większej zbiorowości niż samo określenie, od jakiego zwierzęcia pochodzą: kaszmir i moher (sierść z kóz), angora (sierść z królików), kamel (wielbłądów).

swetry-z-owczej-welny

Swetry z wełny owczej są produkowane najczęściej, choć zwykle wełna nie stanowi 100% jej składu. I jest na to racjonalny powód. Wełna owcza ze względu na to, że jest gruba i bardzo ciepła, często jest gryząca, co powoduje dyskomfort podczas noszenia.

Dlatego też włókna owcze mieszane są z innymi odmianami, na przykład angorą czy kaszmirem. Z kolei sweter o stuprocentowym składzie kaszmiru to prawdziwa rzadkość i można by rzec, że rarytas i luksus. W dotyku takie ubranie jest bardzo miękkie i delikatne, a jego cena też sporo przewyższa tę z owczej wełny.

Włókna naturalne, syntetyczne i sztuczne

Producenci do szycia swetrów wykorzystują także inne włókna, wśród których można wyróżnić materiały naturalne, syntetyczne i sztuczne. Często są one także stosowane jako domieszka z wełną.

Sweter wykonany ze stuprocentowej bawełny to również dobry produkt. Jego największą zaletą jest odporność na mechacenie się materiału.

Jest również nieco tańszy od swetra z wełny, a to z kolei spowodowane jest niższymi właściwościami termoizolacyjnymi – idealnie sprawdzi się na jesień, na zimę warto zainwestować w coś cieplejszego.

Coś, co dla niektórych może być dużym minusem: ze względu na naturalność włókna, jest ono bardziej podatne na gniecenie się w ciągu dnia.

Materiałem sztucznym występującym w składzie swetrów jest wiskoza. Powstaje z obróbki celulozy, a produkt wyjściowy bardzo przypomina właściwościami włókna naturalne. O wiele dłużej niż inne materiały zachowuje pierwotny kolor i kształt.

Najtańszymi do kupienia w sklepach swetrami są te, wykonane w 100% z akrylu. To najgorszy możliwy wybór, dlatego nawet jeśli sweter bardzo nam się podoba – warto zastanowić się kilka razy nad jego zakupem.

Akryl to włókno syntetyczne i tanie w produkcji, dlatego też zrobione z niego swetry są zawsze w bardzo korzystnej cenie. Przekłada się to jednak na jakość i żywotność ubrania: szybko się mechaci, rozciąga i nie pochłania wilgoci.

Sweter kupuj z głową

Przed zakupem warto spojrzeć na metkę, przeanalizować skład i zastanowić się, do jakich celów ma służyć sweter.

Czasami nie ma potrzeby przepłacać, ale jeśli chcemy mieć pewność, że ubranie posłuży nam na długo i już po pierwszym praniu nie będzie wyglądać na znoszone, warto zainwestować w naturalne materiały. Między sezonami da się kupić naprawdę piękne i ciepłe swetry w supercenach!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

1 KOMENTARZ

  1. Szukam właśnie taki ciepły sweter na zimę już. Może nawet kupię dwa o ile starczy mi kasy. Szczególnie uwielbiam swetry oversize. Są wspaniałe i bardzo dobrze się w nich czuję…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.