Chociaż to kobiety słyną z wahań hormonalnych, nie omija to także mężczyzn. Niski testosteron jest przyczyną wielu zaburzeń.

jak-podniesc-testosteron

Jaką rolę pełni testosteron?

Testosteron odpowiada u mężczyzny za pierwszorzędne cechy płciowe, jak rozwinięte mięśnie, narządy płciowe, owłosienie, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Wpływa również na psychikę, dzięki niemu mężczyzn cechuje większa nieustraszoność, chętniej podejmują ryzyko i walkę. Testosteron odpowiada również za popęd płciowy, oraz jest wyznacznikiem dobrego nastroju i sprawnego umysłu.

Współcześni mężczyźni jednak mają spore problemy z testosteronem.

Winą za to można po części obarczyć sposób żywienia, stan wody pitnej oraz wszechobecny plastyk. Zawiera on bisfenol o działaniu estrogennym, a wodzie zaś mamy do czynienia z podwyższonym poziomem estrogenów pochodzącym z rolnictwa oraz od kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne. Mężczyźni o niskim poziomie testosteronu cierpią na obniżony nastrój, depresję, otyłość, ginekomastię, niepłodność.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Mniszek lekarski i jego lecznicze właściwości

Naturalne sposoby na podwyższenie testosteronu

Mężczyźni powinni dbać o poziom testosteronu, przede wszystkim odżywiając się rozsądnie. Ważne, by spożywać filtrowaną, świeżą wodę, unikać pakowania jedzenia do plastikowych torebek, picia z plastykowych butelek. Dobrze jest używać naturalnych kosmetyków, unikać jedzenia przetworzonego mięsa na rzecz naturalnego. Jesienią i zimą poziom testosteronu obniża się, stąd obniżenie nastroju.

Rozwiązaniem jest witamina D3, regulująca poziom tego hormonu. Ważne są takie suplementy jak cynk, witamina C.

Istotne są witaminy z grupy B. Bardzo istotne jest regularne uprawianie sportu, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja magazynowaniu estrogenu. Mężczyźni mają naturalnie mniej tkanki tłuszczowej niż kobiety i powinni dbać o jej prawidłowy poziom. Istotnym czynnikiem w walce o wyższy testosteron jest unikanie stresu, generującego zanikanie testosteronu na rzecz produkcji kortyzolu. Bywa, że zaburzenia produkcji testosteronu są na tyle poważne, że konieczne jest leczenie medyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.