Uczucie pełności, skurcze brzucha, żołądka, jelit czy ból brzucha to problemy, które doskonale zna każdy z nas, ponieważ doświadczamy ich przynajmniej kilka razy w życiu. Nieprzyjemne dolegliwości nasilają się, gdy odkładamy na bok zasady zdrowego odżywiania i zapominamy o umiarze, jedząc dużo i, nierzadko, popijając posiłki sztucznymi, słodzonymi napojami lub alkoholem. Wówczas o skurcze żołądka czy bóle brzucha nietrudno, ponieważ układ trawienny nie może sobie poradzić z nadmiarem szkodliwego pokarmu.

Ból brzucha i jego przyczyny

Jama brzuszna to część ciała, w której mieści się wiele narządów, dlatego bóle brzucha mogą być spowodowane wieloma niezależnymi od siebie czynnikami. Jednymi z najczęściej opisywanych przez pacjentów, obok skurczu brzucha podczas miesiączki, są dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

kwasne-odbijanie-po-jedzeniu

Bóle brzucha mogą być spowodowane nieprawidłową pracą układu trawiennego. Takie dolegliwości są dość często określane jako skurcze brzucha, ponieważ dyskomfort, na jaki skarżą się chorzy, jest wywołany przez kurcze mięśni gładkich.

Koniecznie sprawdź: przydatne zioła na ból brzucha!

Warto dodać, że dolegliwości takie jak skurcze żołądka, skurcze jelit czy ciągłe uczucie pełności mogą być pierwszym sygnałem wskazującym na poważną chorobę, m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherza moczowego, zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka i jelit, a także nowotwory czy niedrożność jelit.

Lista chorób, której towarzyszą skurcze brzucha jest znacznie dłuższa, dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości ze strony jamy brzusznej, ponieważ mogą być pierwszym sygnałem poważnych zmian chorobowych w organizmie.

Częste uczucie pełności

Uczucie pełności, obok różnego rodzaju skurczów narządów jamy brzusznej, jest jedną z najczęstszych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Każdy, kto choć raz go doświadczył, wie, że wpływa niezwykle negatywnie zarówno na fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie.

Uczucie pełności w brzuchu pojawia się nawet po niewielkim posiłku i zazwyczaj towarzyszy problemom z wypróżnianiem się. Te z kolei mogą być wywołane nieprawidłową dietą albo zaburzeniami pracy jelit.

Syndrom leniwych jelit sprawia, że treści pokarmowe gromadzą się w układzie trawiennym i nie są wydalane regularnie, przez co przyczyniają się do uczucia pełności i ciężkości.

Wspomniane dolegliwości najczęściej są wywołane mało aktywnym trybem życia oraz niezdrową dietą, dlatego można je wyeliminować, zmieniając tryb życia.

Do poprawy samopoczucia oraz zniwelowania uczucia pełności z pewnością przyczyni się zamienienie komunikacji miejskiej czy samochodu na spacery oraz włączenie do diety świeżych warzyw i owoców.

Rezygnacja z dań typu fast food i ograniczenie spożywania żywności wysoko przetworzonej pozwolą uregulować pracę układu trawiennego.

Osoby borykające się z uczuciem pełności oraz bólami brzucha nie powinny zapominać o piciu wody, która również działa zbawiennie na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Kiedy do lekarza?

Trzeba pamiętać, że zarówno przedłużające się uczucie pełności (mimo zmiany trybu życia i nawyków żywieniowych), jak i częste skurcze brzucha czy skurcze jelit wymagają wizyty u lekarza, który pomoże określić przyczynę problemów.

Ból brzucha i skurcze żołądka, które pojawiają się nie tylko bezpośrednio po obfitym i ciężkostrawnym posiłku, mogą być objawem poważnych chorób, a wśród nich może się znaleźć nawet nowotwór jednego z odcinków układu pokarmowego. Odpowiednie badania są więc niezbędne.

Warto również pamiętać, że zdarza się, iż nieustępujące skurcze żołądka mają swoje źródło w alergii pokarmowej.

Nietolerancja jednego z często spożywanych produktów prowadzi do zaburzeń pracy systemu trawiennego i powoduje, m.in. skurcze jelit. Warto więc zrobić dokładne testy, które pozwolą wyeliminować alergeny z diety.

Ustabilizowanie diety i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb organizmu przyczyni się do poprawy komfortu i rozwiązania problemów z bólem brzucha.

Nie ma jednego skutecznego sposobu na bóle brzucha, ponieważ źródła problemu bywają różne, a ponadto niezwykle często zdarza się, że dolegliwości ze strony jamy brzusznej są ze sobą powiązane i ich usunięcie nie jest łatwym zadaniem.

Wielokrotnie już wspominane dieta i sport są doskonałym sposobem na zniwelowanie skurczów brzucha, ale konieczna jest także wizyta u lekarza i podjęcie właściwego leczenia.

Warto wiedzieć, że w aptekach znajdziemy wiele preparatów oraz leków, które mogą ułatwić rozwiązywanie problemów trawiennych, jednak przed ich zastosowaniem należy poradzić się specjalisty.

Konieczne jest także zapoznanie się z ulotką i przestrzeganie zasad dawkowania w niej opisanych. Trzeba też wiedzieć, że dostępne bez recepty leki i suplementy diety nie mogą być stosowane długotrwale bez kontroli lekarza specjalisty.

Dotyczy to także herbatek ziołowych oraz wszystkich innych naturalnych środków na bóle brzucha i problemy z trawieniem.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.