Dziś podpowiadamy jak schudnąć po ciąży! Wiele kobiet bywa zaskoczonych tym, jak wygląda ich ciało po ciąży. Często zdarza się, że nawet po porodzie nie widać zmian, a kobieta nadal wygląda jakby była w ciąży.

Jest to jednak normalne zjawisko – nie da się z dnia na dzień powrócić do swojego wyglądu sprzed ciąży, czyli zmiany, która następowała przez dziewięć miesięcy. Oczywiście, niektóre mamy już kilka tygodni po porodzie odzyskują dawną formę, są to jednak nieliczne wyjątki, zawdzięczające wszystko uwarunkowaniom genetycznym.

Większość kobiet musi pomóc naturze uporać się z nagromadzonym nadmiarem wody i tłuszczu w organizmie. Bezwarunkowo trzeba jednak wystrzegać się nadwyrężania mięśni oraz głodówek!

Zdrowa dieta oraz regularne, nieobciążające ćwiczenia z pewnością usprawnią proces odchudzania po ciąży. To szczególnie ważne, by podejść do tematu zrzucania zbędnych kilogramów z rozsądkiem – zwłaszcza, jeśli karmi się piersią.

A zatem, jeśli zależy Wam na szybkim powrocie do starej wagi, skonsultujcie się z lekarzem prowadzącym, który ułoży indywidualny plan żywieniowy i ustali wspomagające odchudzanie ćwiczenia fizyczne.

Jak schudnąć po ciąży? jakie ćwiczenia?

po-ciazy

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinnaś odczekać co najmniej 6 tygodni. Czas połogu poświęć regeneracji, odpoczynkowi i opiece nad dzieckiem – nie myśl w tym czasie o wysiłku i sporcie. Jeśli po tym okresie będziesz gotowa na osiąganie rezultatów stopniowo i w warunkach domowych, możesz wykonywać ćwiczenia samodzielnie.

Mięśnie brzucha po porodzie

Po porodzie mięśnie brzucha są znacząco rozciągnięte i to od nich powinnaś zacząć swój proces przywracania sylwetki sprzed ciąży. Najprostszymi i najskuteczniejszymi ćwiczeniami dla zwiększenia siły mięśni są „brzuszki” oraz naprzemienne napisanie i rozluźnianie mięśni brzucha.

Dzięki nim zmniejszysz także ryzyko bólu pleców i poprawisz swoją postawę. Na początku taka forma aktywności może powodować dyskomfort, ale z czasem będziesz czuła się na siłach wykonywać trudniejsze ćwiczenia. Jeśli twój poród odbył się drogami naturalnymi i bez komplikacji, po około 8 tygodniach możesz rozpocząć aerobik domowy.

Rozgrzewka i cesarskie cięcie

Przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewkę rozciągającą oraz rozluźniającą. Nie lubisz ćwiczeń gimnastycznych i aerobiku? Możesz zająć się jazdą na rowerze lub pływaniem.

Jeśli rodziłaś poprzez cesarskie cięcie, przed przystąpieniem do ćwiczeń najlepiej będzie zasięgnąć opinii lekarza. W twoim przypadku bardzo ważne jest odczekanie do całkowitego zagojenia się rany, a okres ten może wynosić nawet 10. tygodni.

Dopiero po stwierdzeniu lekarza, że jesteś gotowa, możesz przystąpić do wdrażania programu ćwiczeń. Rodzajów dostępnej domowej aktywności fizycznej jest kilka. Najlepiej zacząć od zataczania w powietrzu kręgów stopami, tak, by wzmocnić mięśnie nóg i nie dopuścić do tworzenia zakrzepów krwi.

jak-schudnac-po-ciazy

Wykonuj także ćwiczenia izometryczne brzucha: przytrzymując bliznę po cięciu poduszką lub ręką, wciągaj brzuch i napinaj mięśnie miednicy. Stopniowo z czasem zwiększaj intensywność tego ćwiczenia, by mieć pewność, że nie doprowadzisz do pęknięcia rany.

Co jeść po porodzie?

To pytanie, które zadaje sobie większość mam. Często z problemem zostają zupełnie same, bo w szpitalach raczej nie porusza się tego tematu – wszystko kręci się wokół dziecka, zdrowia fizycznego i cennych porad.

Najważniejsza zasada to nie dać się porwać starym nawykom żywieniowym, które towarzyszyły kobiecie jeszcze w okresie sprzed ciąży. Przede wszystkim należy zrezygnować z napojów gazowanych, alkoholu, półproduktów, kofeiny.

Warto unikać także potraw ciężkostrawnych (w większości dotyczy to dań smażonych). Na sam początek zaleca się świeżo upieczonym mamom jedzenie rosołu, gotowanego drobiu, wszystkich warzyw i owoców, jajek, ryb, kasz oraz ciemnego pieczywa.

Wprowadzanie nowych produktów do jadłospisu powinno odbywać się pojedynczo, tak, by przy karmieniu piersią można było kontrolować, czy któryś ze składników nie uczula dziecka.

Jeśli po nowo wprowadzonym produkcie u malucha pojawia się wysypka lub biegunka, to znak, że z danego produktu należy zrezygnować. Odpowiednie żywienie to istotny element powrotu do starej wagi. Na szczęście połóg wprost wymaga od nas stosowania w diecie zdrowych produktów, a te skutecznie pomogą w procesie odchudzania.

Dbanie o skórę po ciąży

Proces odchudzania po ciąży nie dotyczy jednak tylko jedzenia i ćwiczeń. Dieta to jedno, ruch to drugie, ale dbanie o skórę to także bardzo istotny czynnik pomagający wrócić do dawnej figury – dotyczy to zarówno cesarskiego cięcia, jak i porodu drogami naturalnymi.

Ciąża nadwyręża skórę, która w krótkim czasie bardzo się rozciąga. Na rynku istnieje wiele dostępnym preparatów pomagających młodym mamom wrócić do dawnego wyglądu. Pomagają one utrzymać piękno i jędrność ciała, co w przypadku tracenia kilogramów jest bardzo ważne.

Podczas kąpieli młode mamy mogą masować skórę specjalnymi szczotkami do ciała lub szorstką rękawicą. Jest to zabieg zalecany do pośladków, bioder, brzucha i ud, w obrębie których najczęściej pojawiają się rozstępy lub cellulit (tak zwana pomarańczowa skórka).

Masaż należy wykonywać codziennie przez kilka minut. Pobudza on krążenie i ujędrnia skórę. Dodatkowo raz lub dwa razy w tygodniu należy robić peeling całego ciała. Nie jest możliwe całkowite pozbycie się rozstępów, jeśli od początku ciąży nie stosowało się preparatów dla mam przeznaczonych do tego celu, jednak można znacząco zmniejszyć ich widoczność.

Oprócz masażu i produktów zwalczających rozstępy trzeba także pamiętać o nawilżaniu skóry i poprawianiu jej elastyczności poprzez wcieranie w nią balsamów i kremów do ciała. W okresie poporodowym dbajcie o malucha, ale nie zapomnijcie zadbać także o siebie – jesteście równie ważne!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień