Jak uwierzyć w siebie? Nawet za najsilniejszą kobietą, czasem kryje się (lub kryła w przeszłości) wrażliwa, niepewna i zagubiona istota. Większość z nas doświadczyła w życiu traumatycznych sytuacji czy stała się obiektem ostrej krytyki – takiej, która to na stałe utkwiła w pamięci i podkopała naszą wiarę w siebie.

Wszystkie te gorsze doświadczenia, którymi zasypywało nas otoczenie, wpływały na nasze poczucie własnej wartości i towarzyszyły nam w każdej chwili życia. Nawet jeśli nigdy nie powiedziałyśmy o tym głośno, były zadrą w sercu i głosem w głowie, takimi, które stale kierowały naszymi decyzjami i zachowaniem wśród ludzi.

Przez zlepek opinii innych ludzi – koleżanek, nauczycieli, pierwszych miłości – tworzymy obraz samej siebie i… zwykle jest to obraz negatywny, nic niewartej osoby, zasługującej tylko na krytykę. Być może taka samoocena rozwijała się od dzieciństwa aż do dorosłości, być może była obecna tylko na jednym etapie życia…

W przypadku osób szczególnie wrażliwych staje się to czasem psychiczną barierą nie do przejścia, w której pomóc może tylko psycholog i wsparcie najbliższych. Ale niezależnie od tego, czy już zwalczyłyśmy w sobie niechęć do samej siebie, czy nadal uporczywie się jej trzymamy, ten problem prędzej czy później będzie dotyczył każdej z nas.

Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak uwierzyć w siebie i nabrać zdrowej pewności własnego ja? I postarać się osiągnąć cel.

Zdrowa pewność siebie

pewnosc-siebie

Pewność siebie, jak wszystko inne na tym świecie, potrzebuje zachowania równowagi. Bycie zadufaną w sobie osobą, irytującą swoim zachowaniem innych, jest chyba jeszcze gorszą opcją niż niska samoocena. Bo przesadna pewność siebie jest niczym innym jak arogancją, która potrafi tylko niszczyć i nie pozwala na żadne wartościowe relacje międzyludzkie.

Ale z kolei ta zdrowa pewność siebie jest jedną z najbardziej potrzebnych cech, zwłaszcza w obecnym wyścigu szczurów. Umiejętność wyznaczania granic, tego co dla nas dobre, a co złe i reagowanie na haniebne traktowanie oraz walka o swoje racje, może przynieść tylko pozytywny skutek dla naszego zdrowia psychicznego.

Trzeba znać swoją wartość i umieć odpowiednio to wykorzystać, by w sytuacjach społecznych nie czuć zażenowania i zagubienia, ale również samemu z sobą czuć się komfortowo.

Uwierzyć w siebie = sukces gwarantowany?

Przez wielu psychologów, wiara we własne możliwości i docenianie samego siebie to kluczowy element prowadzący do osiągania zamierzonych celów. Będąc przekonanym o swojej sile, umiejętnościach i o tym, że możemy coś osiągnąć, jesteśmy już w połowie drogi do sukcesu.

Pozytywne myślenie ułatwia życie, pomaga znosić przeciwności losu, ponieważ uświadamia, że zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, na które nie mamy wpływu.

pewnosc-siebie

A dzięki temu nie obwiniamy siebie i nie nosimy porażki w sercu przez długie lata – znamy swoją wartość. Osoba, której brak wiary w siebie, z góry zakłada, że nic jej się nie uda, a kiedy rzeczywiście tak się dzieje, po prostu się załamuje i potrzebuje sporo czasu, by podjąć kolejne działania na drodze do osiągnięcia celu.

Jeśli nie wierzymy w siebie – pora to zmienić i sobie zaufać. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych rad, które pomogą zdobyć pewność siebie.

Nie garb się!

Ta porada może brzmi nieco dziwnie, ale to naprawdę działa. To najważniejsza i podstawowa zmiana. Jeśli brak ci pewności siebie, na pewno (szczególnie w społecznych sytuacjach) chodzisz z opuszczoną głową, a twoja postawa jest zgarbiona.

Zmień to! To mowa ciała, na którą zwracają uwagę ludzie. Wyprostuj się, zacznij chodzić z podniesioną głową i inni zaczną cię postrzegać jako osobę bez kompleksów, otwartą.

Nie myśl o tym, co było

W życiu każdego z nas zdarzają się traumatyczne sytuacje, ale nie warto tego rozpamiętywać. Spróbuj skupić się na dniu dzisiejszym, na teraźniejszości, na obecnych rozterkach i sposobami na ich rozwiązanie.

Niech każde nieprzyjemne doświadczenie będzie dla ciebie nauką na przyszłość, którą wspomnisz z uśmiechem na twarzy. Nie obwiniaj się za wszystko!

Doceń siebie

Zacznij dostrzegać swoje zalety. Pomyśl o swoich atutach – zarówno fizycznych, jak i umysłowych. Stań przed lustrem i zachwyć się tym, jak wyglądasz. Powiedz sobie komplement, bądź dumna ze swoich ładnych oczu czy dobrych umiejętności organizacyjnych.

Myśl pozytywnie

Wieczorem, leżąc w łóżku, podsumuj swój dzisiejszy dzień. Pochwal się za dobrze wykonane zadania, które zaplanowałaś na dany dzień. Przypomnij sobie miłą rozmowę, spotkanie, wydarzenie.

Jeśli musisz – przeanalizuj także to, co poszło nie po twojej myśli, ale nie zadręczaj się tym – potraktuj to jako kolejne doświadczenie życiowe. Każdą porażkę traktuj jak kolejną lekcję. Życie nie polega na zbieraniu punktów za wygrane i przegrane sytuacje.

Wyznaczaj cele…

… i realizuj je małymi kroczkami. Nie zrażaj się tym, że po drodze mogą wyniknąć jakieś trudności, przecież jesteś fantastyczną osobą i wszystkie uda ci się pokonać. Wykonuj pojedyncze zadania i nawet najdrobniejsze traktuj jako osiągnięcie, bo to z małych zwycięstw tworzy się prawdziwy sukces.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień