Jak wyczyścić zamsz? Zamsz jest materiałem popularnym, często wykorzystywanym do produkcji obuwia i ubrań. Jednak jest również tkaniną delikatną, która wymaga regularnej i starannej pielęgnacji. Szczególnie trudne do usunięcia mogą być plamy tłuste. Odzież wykonaną z zamszu należy więc chronić przed przypadkowym zabrudzeniem oraz bezpośrednim kontaktem z ciałem. Pot jest bowiem wrogiem tego materiału.

Jak dbać o zamsz na co dzień?

Na co dzień, do usuwania błota z butów czy okruszków na płaszczu, sprawdzi się szczotka. Specjalne modele, przeznaczone do czyszczenia zamszu można dostać u każdego szewca. Jednak równie dobrze powinna nadać się do tego celu szczoteczka do zębów lub zwykła szczotka druciana. Zamsz trzeba traktować delikatnie i nie szorować zbyt mocno, aby przypadkiem nie zniszczyć wierzchniej warstwy skóry.

Materiał ten szczególnie wrażliwy jest na wilgoć. W razie zamoczenia należy więc działać szybko. Przyda się w takiej sytuacji ręcznik papierowy, który przyłożony do zamszu wchłonie część cieczy. Tutaj też wskazana jest delikatność – zbyt mocny nacisk może bowiem spowodować efekt odwrotny do zamierzonego i wręcz wzmocnić absorpcję płynu przez zamsz.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Masz ciśnienie na kawę?

Jak wyczyścić zamsz?

jak-wyczyscic-zamsz
Jak wyczyścić zamsz?

Z biegiem czasu na zamszu mogą pojawić się plamy. Są jednak i na to sposoby. Zawsze warto zacząć od suchej szczoteczki. Zamsz najlepiej czyści się gdy jest on całkowicie suchy. Najbardziej podatny jest na tłuste zabrudzenia pochodzące np. z jedzenia. Tutaj powinien sprawdzić się zwykły, obecny w każdej kuchni ocet spirytusowy. Wystarczy zwilżyć nim lekko poplamiony materiał w celu jej zmiękczenia,, a następnie usunąć ją przy pomocy wspomnianej szczoteczki.

Szare plamy obecne niekiedy na zamszowych butach np. w na czubku, najłatwiej można usunąć przy pomocy gumki do mazania. Jak zawsze trzeba postępować delikatnie, aby nie naruszyć cienkiej i wrażliwej struktury materiału. Inne, trudniejsze do usunięcia plamy powinny z kolei zniknąć po użyciu specjalnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia zamszu. Jednak po takie środki należy sięgnąć tylko w ostateczności, kiedy wszystko inne nie zda egzaminu. Poza tym zawsze zamsz można oddać do prania chemicznego lub szewca. Specjaliści będą wiedzieli jak z nim właściwie postępować.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Pies najlepszy dla dziecka. Jaką wybrać rasę?

Jak przechowywać zamsz?

Właściwe przechowywanie i pielęgnacja zamszowej odzieży i obuwia może zaoszczędzić wiele czasu i problemów

Najlepsza ochronę daje w tym przypadku środek pielęgnacyjny  do zamszu w spray’u. Dzięki niemu materiał staje się odporny na wodę oraz tłuste plamy, a także łatwiejszy do ewentualnego czyszczenia.

Pod wpływem długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne zamsz może wyblaknąć. Dlatego też rzeczy z niego wykonane powinny być przechowywane z dala od promieni słonecznych. Równie niebezpieczne są dla niego wilgotne pomieszczenia. Niewskazane są także szczelnie zamknięte, plastikowe pudełka i pojemniki. Zamszowe buty zimowe przed schowaniem do szafy należy owinąć gazetą, co chroni je przed wilgocią. Dzięki temu jesienią będą prezentować się one niemal jak nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.