Sportowcy są tymi, z których wielu ludzi bierze za przykład. Jednak i oni nie są świętoszkami i zdarza im się popełniać błędy, najczęściej wynikające z zaniedbania, a nie z niewiedzy. Jakie są największe błędy?

jakie-bledy-popelniaja-sportowcy

Błędy dietetyczne

Sport to duża część życia dla wielu, niemniej jednak każdy czasem się śpieszy. W tym pośpiechu często nie zjada śniadania. Dla sportowców jest to nawet bardziej dotkliwe niż dla przeciętnego człowieka. W czasie ćwiczeń spalane są węglowodany, a gdy ich zabraknie, trening jest nieefektywny. I to okropne burczenie w brzuchu! Uzupełnienie kalorii na prędce za pomocą batonów to prosta droga do otyłości.

Innym błędem sportowców jest zjadanie ogromnej ilości białka. Robią to w dobrej wierze, aby zwiększyć masę. Jednak po chwilowym boomie na diety białkowe, aktualnie się od nich odchodzi. Zbyt dużo białka to mniej sprawna praca nerek i wątroby a nawet ich trwałe uszkodzenie! Jeszcze gorzej sytuacja prezentuje się, gdy opętani rządzą idealnego ciała sportowcy unikają spożywania zdrowych kwasów tłuszczowych. Tymczasem są one im niezbędne dla prawidłowego rozwoju mięśni.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Walka z wolnymi rodnikami

Problem z elektrolitami

Innym problemem sportowców jest to, że nie zawsze dbają o odpowiednie nawodnienie. Jako osoby intensywnie pocące się powinni spożywać o wiele więcej płynów niż przeciętny człowiek w ciągu doby. Wraz z potem tracą również elektrolity, niezbędne dla prawidłowego przewodzenia bodźców. Ich również nie uzupełniają, lub piją zwykłą wodę, która nie uzupełnia ich poziomu. Tylko spożycie odpowiedniej ilości sodu i potasu jest w stanie to zapewnić, zatem ważne jest spożywanie napojów izotonicznych i elektrolitowych, najlepiej naturalnych.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Kiedy odchudzanie nie przynosi efektu...

Wielu sportowców popełnia również błąd nadmiernie spożywając alkohol. Pozbawia on elektrolitów w jeszcze bardziej dotkliwy sposób. Przez to wyniki sportowe są znacznie zaniżone, w stosunku do tego, jakie mógłby by być. Obniża się również samopoczucie człowieka, zmniejsza się jego chęć rywalizacji. Ponadto alkohol blokuje wchłanianie składników odżywczych oraz działanie na przykład kreatyny, przez co mięśnie wcale nie zwiększają objętości.

PODZIEL SIĘ
(6głosów, średnia: 3,83 z 5)
Loading...
Emilia Maria
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! Telefon: +48604567566, e-mail: emka@op.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.