Kamień nazębny to problem, z którym styka się każda osoba. Jedni mają z nim większy problem, inni mniejszy. Nieusuwany może prowadzić do przykrych konsekwencji.

Czym więc jest kamień nazębny, dlaczego powstaje i jako go usuwać? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Przy okazji zachęcam Cię do zapoznania się z wczoraj opublikowanym poradnikiem: Szczoteczka soniczna – ranking

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zwapniała płytka nazębna inaczej zwana osadem. W początkowej fazie, gdy osad jest jeszcze miękki, można go usunąć w bardzo łatwy sposób, jednak gdy dojdzie do procesu mineralizacji i osad stanie się twardy, potrzebna jest pomoc dentysty.

Nie pozbędziesz się go ani szczoteczką, ani płynem do płukania ust. Ciekawostką jest to, że u zwierząt też występuje kamień nazębny, ale nie jest dla nich aż tak problematyczny.

SPRAWDŹ: czy potrzebujemy fluoru!

Dlaczego powstaje i jakie są jego skutki?

Zaraz po tym jak umyjesz zęby, pojawia się na nich płytka nazębna. Aby stwardniała i stała się kamieniem, potrzebuje kilkudziesięciu godzin. Dzieje się tak przez skład naszej śliny.

Sole mineralne reagują z płytką i doprowadzają do procesu mineralizacji

Płytka nazębna i kamień to zjawiska, które wpływają bardzo negatywnie na stan zębów i dziąseł. Są też głównymi czynnikami demineralizacji szkliwa. Ponadto bakterie, które znajdują się w osadzie, zakwaszają środowisko naszych ust i niszczą szkliwo, co może prowadzić do próchnicy.

Kamień nazębny prowadzi również do nieprzyjemnych chorób dziąseł i przyzębia. Najgorsze z nich, ale też najpopularniejsze są paradontoza i zapalenie przyzębia.

Nie trzeba też przypominać, że kamień nazębny tworzy warstwę o brzydkiej barwie, która skutecznie psuje wizerunek nawet najbardziej atrakcyjnych osób.

Jak walczyć z kamieniem nazębnym?

kamien-nazebny-u-dziewczyny
Kamień nazębny można zwalczyć!

Warto uzmysłowić sobie, że kamień nazębny to nie tylko brzydki wygląd zębów, ale i jeden z najpoważniejszych czynników powodujących próchnicę i choroby dziąseł. Właśnie podstawowym zabiegiem, który może uchronić Cię przed tym problemem, jest regularne szczotkowanie zębów.

Skuteczne są również nitkowanie i płukanie specjalnymi płynami. Ważne jest również to, aby raz na pół roku pojawić się u dentysty i sprawdzić stan uzębienia. Najpopularniejszą metodą, jaką stosują stomatolodzy jest skaling, czyli czyszczenie ultradźwiękami.

Często również używa się piaskowania zębów. Współczesna stomatologia radzi sobie bardzo dobrze w walce z kamieniem nazębnym.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Zasadniczo nie, ale dużo zależy od wyszkolenia stomatologa i tego, jak duża warstwa jest do usunięcia. Czasami słyszy się opinie, że niektóre osoby czują w ustach niesmak, ale jest on spowodowany preparatem używanym do usuwania kamienia.

W przypadku gdy pacjent ma już duży stan zapalny dziąseł lub nadwrażliwość dziąseł zabieg może być bolesny, ale nie jest to nic strasznego.  W razie potrzeby stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu związanego z brakiem warstwy kamienia nazębnego. Jest to jednak przelotne uczucie, które mija bardzo szybko.

Jak zapobiegać powstawaniu osadu?

Gdy kamień stał się już dużym problemem, potrzebna jest raz na pół roku wizyta u dentysty na skalowanie. Lekarz przepisze też środki farmakologiczne, które pomogą walczyć z kamieniem i zapobiegną jego ponownemu odkładaniu się.

Najczęściej chodzi o płyny do płukania ust oraz żele wcierane w dziąsła. Nowością są również płatki i gumy. Aby skutecznie chronić się przed kamieniem nazębnym, ważna jest konsekwencja i upór.

Szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz przed snem to podstawowy element chroniący przed osadem. Jeżeli dodać do tego nitkowanie oraz płukanie ust, ryzyko powstawania kamienia nazębnego jest wtedy bardzo zminimalizowane.

Jak więc widzisz, walka z kamieniem nie jest wcale taka trudna. Wystarczy tylko trochę samozaparcia, by poradzić sobie z tym powszechnym problemem. Ważne jest również to, żeby nie bać się wizyt u dentysty. Jeżeli podejdziesz do nich na luzie, to z pewnością okażą się nie tak straszne, jak zawsze.

Dużą rolę w tym przypadku odgrywa stres. Trzymaj się również harmonogramu mycia zębów i staraj się nie opuszczać żadnego z nich. Po każdym posiłku Twoje zęby powinny zostać wyczyszczone. Ogranicz również herbatę i palenie. Palenie tytoniu znacznie wpływa na powstawanie kamienia nazębnego.

Wpływa również negatywnie na Twoje płuca i może prowadzić do chorób nowotworowych.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.