PODZIEL SIĘ

Karob jest zdrowym zamiennikiem dla wszystkich miłośników czekolady, którym zdarza się przesadzać ze słodkościami.

Karob a kakao

Występuje również pod o wiele więcej mówiącą nazwą chlebek świętojański. W Polsce najbardziej popularna jest mączka ze strąków tej rośliny. Jest to drzewo z rodziny bobowatych. Karob najłatwiej dostać pod postacią proszku. Z wyglądu najbardziej przypomina kakao o nieco jaśniejszym kolorze, jednak jest słodki w smaku w przeciwieństwie do niego. Zawiera naturalne cukry przez co do potraw oraz deserów nie trzeba już dodawać cukru rafinowanego przez co są to potrawy znacznie zdrowsze. Ponadto użycie mączki powoduje, że do wypieków nie trzeba dodawać tak dużej ilości mąki, która również jest wysoko kaloryczna.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Traganek

karob

Nasiona kakao zawierają dużą ilość tłuszczu, jaki jest wykorzystywany w produkcji żywności i do celów kosmetycznych. W karobie ilość tłuszczu jest ograniczona, przez co jest jeszcze bardziej dietetyczny. Mimo wszystko zawiera około 200 kalorii w 100 gramach, dzięki czemu jest odżywczy. Zawiera sporą ilość enzymów w porównaniu do kakao, jak również alkaloidów i przeciwutleniaczy.

Wykorzystanie karobu

Wykorzystanie chlebka świętojańskiego jest niezwykle szerokie. Oprócz walorów kulinarnych wykorzystuje się go również jako lekarstwo. Wszystko dzięki temu, że zawiera wiele wartości odżywczych. Znajdują się tu podstawowe witaminy z grupy B, jak również witaminy A, D, E. Nie umniejsza niczym kakao pod względem zawartości magnezu, żelaza, wapnia, fosforu. Oprócz tego jest to roślina bogata w kwasy organiczne masłowy i izomasłowy.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Natka pietruszki - superfood

Chlebek świętojański jest bogaty w błonnik i pektyny pozytywnie wpływające na układ pokarmowy. Pomaga w przejściowych i przewlekłych problemach żołądkowych jak zgaga, zaparcia, biegunka. Karob bywa wykorzystywany nawet jako lekarstwo na górne drogi oddechowe w przypadku trudnego do zwalczenia kaszlu. Ma on właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Karob wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym.

(5głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.