Kontrolujesz znamiona na skórze? Ekspozycja na promienie UV przyśpiesza starzenie się skóry, jest przyczyną przebarwień i sprzyja chorobom skóry, w tym tej najgroźniejszej – czerniakowi.

Dla niektórych z nas to zagrożenie jest większe. Znamiona na skórze muszą być poddawane kontroli po każdym sezonie wakacyjnym kiedy to działanie słońca jest wyjątkowo intensywne!

Koniecznie sprawdź wczorajsze nowe zestawienie: Tusz do rzęs wodoodporny – RANKING

Kąpiele słoneczne – kto powinien je ograniczać?

Mniej na słońcu powinny przebywać osoby, które mają znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki. Pieprzyki powstają jeszcze w życiu płodowym, ale mogą ujawnić po wielu latach.

Niektóre wywodzą się z naskórka a niektóre bezpośrednio z naczyń krwionośnych. Pieprzyki mogą także pochodzić z tkanki łącznej. Zwykle mają powierzchnię od kilku milimetrów po kilka centymetrów, zdarzają się też pieprzyki ogromne, rozlane na dużych połaciach skóry.

Większość pieprzyków jest niegroźna, jednak zawsze jest cień ryzyka, że któreś ze znamion przekształci się w czerniaka i mamy wtedy problem…

znamiona

Jakie warunki sprzyjają znamionom, które mogą się uzłośliwić?

  • nadmierna ekspozycja na słońce
  • oparzenie skóry promieniami słonecznymi
  • mechaniczne podrażnianie znamion (ocieranie poprzez biżuterię, stanik czy mokry piasek)

Czy plażowanie jest bezpieczne?

Opalanie na plaży jest bezpieczne, jednak warto dla zmniejszenia ryzyka unikać słońca w godzinach od 11 do 15-tej, czyli wtedy kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Fajnym zabezpieczeniem jest stosowanie filtrów ochronnych. Umiarkowane korzystanie ze słońca jest wskazane, chociażby dlatego, że promienie słoneczne często są lekiem na inne choroby.

Tak jak rośliny potrzebują słońca do życia, tak człowiek bez słońca żyć nie może. Co roku dermatolodzy mają pełne ręce roboty gdy kończy się lato, pacjenci przychodzą z oparzeniami skóry lub ciemnobrunatnymi przebarwieniami na skórze.

Ekspozycja skóry na promienie UV sprawia, że skóra szybciej się starzeje, sprzyja powstaniu zmian przed nowotworowych lub niebarwnikowych nowotworów skóry.

Jakie leki uwrażliwiają skórę na promienie UV?

Interakcja między przyjmowanymi lekarstwami a słońcem może wywołać zmiany przypominające oparzenie słoneczne, z rumieniem i pęcherzykami, pozostawiając przebarwienia.

Tak właśnie działa np. dziurawiec oraz ziołowe leki na wątrobę i na zaparcia. Również antykoncepcja hormonalna, niektóre leki na nadciśnienie tętnicze, oraz leki na depresję i padaczkę!

Jakie znamię powinno nas zaniepokoić?

W zasadzie każda zmiana na skórze powinna wzbudzić Twoją ciekawość! Jeśli znamię stało się większe, swędzi, łuszczy się, zmienia kształt lub kolor, ma nierównomierne granice czy krwawi to w takim przypadku od razu powinniśmy umówić się na wizytę z lekarzem dermatologiem.

Dla kogo regularne wizyty u dermatologa?

Regularne wizyty u dermatologa powinny robić osoby o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach, te, które uległy kiedyś poparzeniu słonecznemu lub mają liczne znamiona barwnikowe. Oczywiście także osoby obciążone dziedzicznie oraz te, u których wystąpił kiedyś czerniak.

W dzisiejszych czasach dostęp do dermatologa jest nieco utrudniony, bo trzeba czekać w długich kolejkach oraz mieć skierowanie od lekarza rodzinnego, to wszystko strasznie wydłuża czas, który jest dość cenny przy wykryciu zauważalnej zmiany na skórze. W przypadku czerniaka szybka diagnoza jest kluczowa dla zdrowia i życia pacjenta, należy o tym pamiętać…

Usuwanie znamion

Pozbycie się znamiona nie ochroni Cię przed czerniakiem, bo może on rozwinąć się głęboko w skórze, która nie jest zmieniona, a zdarzają się nawet czerniaki na błonach śluzowych, w oku i pod paznokciami.

Skierowanie na zabieg usunięcia znamiona może wystawić lekarz rodzinny lub dermatolog. Jeśli nie masz zamiaru pozbywać się znamion, to pamiętaj, aby chronić je przed słońcem i kilkukrotnie w trakcie dnia smarować je kremem z wysokim filtrem.

usuwanie-znamion

Jak badać znamiona?

Pierwszym badaniem jest dermatoskopia. Lekarz obejrzy Twoją skórę pod specjalnym urządzeniem optycznym, które pokaże Twoją skórę w obrazie trójwymiarowym z dziesięciokrotnym powiększeniem.

Lekarz od razu stwierdzi czy znamię jest bezpieczne, podejrzane czy też może ma już postać złośliwą, która natychmiast wymagać będzie chirurgicznej interwencji.

0 Udostępnień
Witam, mam na imię Maria i jestem nowym autorem na portalu Kobieco.pl. Mam nadzieję, że moje artykuły będą rzeczowe oraz na temat, na pewno Wam się spodobają. Zapraszam do lektury! e-mail: emka@op.pl

1 KOMENTARZ

  1. badania skóry są bardzo ważną kwestią. Sama mam sporo znamion na ciele i byłam niedawno na wizycie u dr Alexandra, specjalisty dermatologii. jestem pod jego stałą i fachową opieką.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.