Czy to ważne ile kosztuje ślub? Niejedna kobieta zapytana o najpiękniejszy bądź też najbardziej wyczekiwany dzień w swoim życiu bez wahania odpowie: dzień ślubu. Skoro dzień ślubu to i wesele, a to, jak powszechnie wiadomo, zawsze poprzedzone jest długotrwałymi przygotowaniami.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wydatkom weselnym oraz sprawdzić, jak wygląda to w Rzeszowie.

Wysokość zarobków w Rzeszowie

W kwietniu 2016 roku Grupa Portali Weselnych przeprowadziła badanie wśród młodych małżeństw z całej Polski, zadając im szczegółowe pytania na temat ceremonii oraz wesela.

Jako pierwszy nasuwa się prosty wniosek – przyjęcia są z roku na rok coraz droższe. Całkowity koszt wynosi najczęściej 50 tys. złotych, co oczywiście nie oznacza, że uroczystości nie można zorganizować taniej.

Warto jednak zwrócić uwagę, że w kwocie do 20 tys. złotych zmieściło się niecałe 20% przepytanych par. Jak powyższe liczby mają się do zarobków w stolicy Podkarpacia i okolicach?

Według Głównego Urzędu Statystycznego (zobacz raport płacowy Polaków z 2016 roku), przeciętne zarobki mieszkańca Rzeszowa to około 3 560 złotych. To jeden z najniższych wskaźników w Polsce, bowiem województwo podkarpackie plasuje się na zaledwie piętnastym miejscu spośród wszystkich w kraju. Pierwsze jest województwo mazowieckie, a drugie pomorskie.

Ile kosztuje ślub?!

Organizacja ślubu i wesela to spore obciążenie dla budżetu państwa młodych, dlatego często liczą oni na zwrot poniesionych kosztów w postaci „kopert” otrzymanych od swoich gości.

Jak sami jednak przyznają, nie jest to częsta sytuacja – ponad 60% ankietowanych nie udało się w ten sposób zrekompensować wydatków, a tych jest naprawdę sporo.

Zacząć należy od samej ceremonii w kościele, której koszt waha się od 200 do nawet tysiąca złotych. Wnętrze budynku należy przystroić, podobnie jak salę weselną i samochód. Wynajęcie sali weselnej to natomiast wydatek 150-200 złotych od osoby.

Równie ważnym elementem są stroje pary młodej. O ile koszt garnituru przyszłego małżonka zwykle zamyka się w 1-2 tys. złotych to panny młode są o wiele bardziej rozrzutne. Suknia ślubna wraz z dodatkami zazwyczaj kosztuje 2-3 razy więcej.

Do tego trzeba doliczyć także wydatki na obrączki, kwiaty, dodatkowe atrakcje dla gości. Jednymi z najpopularniejszych jest fontanna z czekoladą, a także fotobudka czy występ kapeli góralskiej.

Podstawą każdego wesela jest oprawa muzyczna. Niezmiennie od kilku lat to zespoły cieszą się większą popularnością od DJów, mimo wyższych stawek za usługi. Wynoszą one średni około 3-4 tys.złotych.

Sporym wydatkiem jest także zatrudnienie fotografa i kamerzysty ślubnego. Ich wynagrodzenie mieści się średnio w przedziale 2-4 tys. złotych. Wybierając usługodawców ankietowani kierowali się najczęściej jakością oferowanych usług, pozytywnymi opiniami w internecie, ale tez ceną – dodaje Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl.

Czy można oszczędniej?

Podsumowanie kosztów organizacji wesela może przyprawić o ból głowy. Jak więc można nieco zminimalizować wydatki? Rozwiązań jest sporo, do najpopularniejszych należy wypożyczenie stroju ślubnego, bądź przejazd pary młodej własnym samochodem.

Coraz częściej narzeczeni decydują się też na wesele w plenerze, bądź rezygnację z kamerzysty i pozostanie wyłącznie przy pamiątkowych zdjęciach.

Czytaj także: Ślubne fakty z Wrocławia. Więcej ślubnych ciekawostek znajdziecie na infografice pod tekstem.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.