Kozieradka pospolita należy do roślin z rodziny bobowatych. Potocznie nazywana jest również greckim sianem lub bożą trawą. Roślina ta naturalnie występuje na terenie Azji i Europy Wschodniej jednak jako gatunek zawleczony rozprzestrzeniła się również w inne regiony. Obecnie, ze względu na swoje właściwości (sprawdza się w medycynie i kosmetyce) uprawiana jest niemal na całym świecie.

W medycynie azjatyckiej kozieradka króluje od setek lat. W Indiach i Chinach nasiona kozieradki polecane są podczas leczenia cukrzycy, ponieważ potrafią w znacznym stopniu obniżyć poziom cukru we krwi. W Iranie zaś liście kozieradki stosuje się w chorobach narządu wzroku i skóry.

liscie-kozieradki
Liście kozieradki

Nasiona kozieradki surowcem!

Surowiec zielarski stanowią głównie nasiona kozieradki, choć zdarza się, że wykorzystywane są również liście. Kozieradka lecznicze właściwości zawdzięcza zawartości licznych witamin, w tym witaminy B6, C i A, tiaminy, niacyny oraz ryboflawiny, a także wysokiej zawartości minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

Jak przyjmować kozieradkę?

W zależności od Twoich preferencji, a także rezultatów jakie chcesz osiągnąć, kozieradkę możesz stosować wewnętrznie – w formie naparów, albo zewnętrznie – jako różnego rodzaju wcierki, okłady i toniki. Aby przygotować napar z nasion kozieradki wystarczy 1 – 2 łyżeczki zmielonego surowca zalać 1 szklanką gorącej wody i całość dokładnie wymieszać.

Następnie napar należy odstawić do przestudzenia. Taki napar powinnaś pić przed posiłkiem, znacząco pobudzi miogenezę, czyli rozwój tkanki mięśniowej, a także pobudzi wzrost tkanki chrzęstnej, kostnej i łącznej właściwej.

Okłady z kozieradki

Jeśli jednak specyficzny aromat kozieradki sprawia, że nie jesteś w stanie przyjmować naparów możesz zdecydować się na okłady z kozieradki. Aby je przygotować wystarczy rozdrobnić nasiona, a następnie wymieszać je z wodą zachowując stosunek 25g nasion na pół szklanki wody.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Naturalne metody na wzmocnienie odporności

W ten sposób uzyskasz konsystencję pasty, którą należy gotować przez 5 minut, a następnie nałożyć na bandaż lub gazę. Jeszcze ciepłe okłady z kozieradki należy przykładać do chorych fragmentów skóry. Alergicy powinni jednak skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem stosowania okładów z kozieradki, ponieważ może ona wywołać niepożądane reakcje skórne.

Na co stosować kozieradkę?

To niepozorne zioło ma niezwykle szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Naukowcy udowodnili, że wyciąg z kozieradki ma działanie antybiotyczne. Pozwala zwalczyć choroby bakteryjne i grzybicze, w tym wywołane przez gronkowca złocistego, bakterie E-coli, salmonellę, dwoinka rzeżączki oraz rzęsistka pochwowego.

Kozieradka na drogi oddechowe

Dodatkowo warto zaznaczyć, że to orientalne zioło może być z powodzeniem wykorzystywane w chorobach górnych dróg oddechowych. Jej działanie wykrztuśne sprawia, że znacznie szybciej pozbędziesz się uciążliwego kaszlu, a tym samym szybciej wrócisz do formy. Jej działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe sprawi, że już po pierwszej filiżance naparu z kozieradki poczujesz się znacznie lepiej, a czas choroby ulegnie skróceniu.

Nasiona kozieradki na cholesterol

nasiona-kozieradki
Nasiona kozieradki

Nasiona kozieradki sprawdzą się również w przypadku walki z cholesterolem. Zawarte w nich saponiny steroidowe mają działanie nasilające metabolizm cholesterolu i jego późniejszą przemianę w wątrobie. Obniżony poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz VLDL sprawi, że od razu poczujesz się lepiej, a co najważniejsze – znacząco zredukujesz ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak samodzielnie radzić sobie ze zgagą?

Kozieradka i kosmetyki

W kosmetyce kozieradka stanowi jeden z głównych składników preparatów do codziennej pielęgnacji cery tłustej i z niedoskonałościami. Dodatkowo regularne stosowanie wcierek z kozieradki zmniejsza ilość wypadających włosów i pobudza wzrost nowych. Co więcej, choć przyznam, że informacja ta nie jest potwierdzona, napar z nasion kozieradki podobno wpływa na wzrost piersi.

Wcierka do włosów z kozieradki

Aby przygotować wcierkę do włosów, musisz 3 łyżki zmielonych nasion zalać około 150 ml wody. Całość należy zagotować, a następnie odstawić do przestudzenia (powinno wystarczyć ok. pół godziny). Po tym czasie produkt wetrzyj we włosy, a następnie owiń je folią spożywczą i pozostaw na 3 godziny. Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie umyj włosy, aby pozbyć się specyficznego zapachu kozieradki.

kozieradka

Kobiety stosujące tego rodzaju zabiegi zauważyły, że już po miesiącu stosowania wcierek z kozieradki (minimum raz w tygodniu) można zauważyć poprawę ich kondycji.

Właściwości kozieradki

Wymienione przeze mnie w artykule właściwości kozieradki to tylko wierzchołek góry lodowej. Ta azjatycka roślina sprawdza się również w dolegliwościach układu pokarmowego, jest idealną propozycją dla osób zmagających się z wrzodami żołądka.

Dodatkowo obniża poziom cukru we krwi, a także ma działanie rozkurczowe. Naukowcy przypisują jej również działanie pobudzające produkcję soku trawiennego i trzustkowego.

Zatem jeśli dalej się zastanawiasz, czy warto wyposażyć swój domowy zielnik w nasiona kozieradki, to mogę Ci ją z gorącym sercem polecić. Twój mężczyzna również chętnie po nią sięgnie, ponieważ podnosi ona poziom testosteronu przez co sprzyja rozrostowi tkanki mięśniowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.