Kozieradka pospolita należy do roślin z rodziny bobowatych. Potocznie nazywana jest również greckim sianem lub bożą trawą. Roślina ta naturalnie występuje na terenie Azji i Europy Wschodniej jednak jako gatunek zawleczony rozprzestrzeniła się również w inne regiony.

Obecnie, ze względu na swoje właściwości (sprawdza się w medycynie i kosmetyce) uprawiana jest niemal na całym świecie.

W medycynie azjatyckiej kozieradka króluje od setek lat. W Indiach i Chinach nasiona kozieradki polecane są podczas leczenia cukrzycy, ponieważ potrafią w znacznym stopniu obniżyć poziom cukru we krwi. W Iranie zaś liście kozieradki stosuje się w chorobach narządu wzroku i skóry.

liscie-kozieradki
Liście kozieradki

Nasiona kozieradki surowcem!

Surowiec zielarski stanowią głównie nasiona kozieradki, choć zdarza się, że wykorzystywane są również liście. Kozieradka lecznicze właściwości zawdzięcza zawartości licznych witamin, w tym witaminy B6, C i A, tiaminy, niacyny oraz ryboflawiny, a także wysokiej zawartości minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk.

Jak przyjmować kozieradkę?

W zależności od Twoich preferencji, a także rezultatów, jakie chcesz osiągnąć, kozieradkę możesz stosować wewnętrznie – w formie naparów, albo zewnętrznie – jako różnego rodzaju wcierki do włosów, okłady i toniki.

Aby przygotować napar z nasion kozieradki, wystarczy 1 – 2 łyżeczki zmielonego surowca zalać 1 szklanką gorącej wody i całość dokładnie wymieszać.

Następnie napar należy odstawić do przestudzenia. Taki napar powinnaś pić przed posiłkiem, znacząco pobudzi miogenezę, czyli rozwój tkanki mięśniowej, a także pobudzi wzrost tkanki chrzęstnej, kostnej i łącznej właściwej.

Okłady z kozieradki

Jeśli jednak specyficzny aromat kozieradki sprawia, że nie jesteś w stanie przyjmować naparów, możesz zdecydować się na okłady z kozieradki. Aby je przygotować, wystarczy rozdrobnić nasiona, a następnie wymieszać je z wodą zachowując stosunek 25 g nasion na pół szklanki wody.

W ten sposób uzyskasz konsystencję pasty, którą należy gotować przez 5 minut, a następnie nałożyć na bandaż lub gazę. Jeszcze ciepłe okłady z kozieradki należy przykładać do chorych fragmentów skóry.

Alergicy powinni jednak skonsultować się z lekarzem, przed rozpoczęciem stosowania okładów z kozieradki, ponieważ może ona wywołać niepożądane reakcje skórne.

Na co stosować kozieradkę?

To niepozorne zioło ma niezwykle szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Naukowcy udowodnili, że wyciąg z kozieradki ma działanie antybiotyczne.

Pozwala zwalczyć choroby bakteryjne i grzybicze, w tym wywołane przez gronkowca złocistego, bakterie E-coli, salmonellę, dwoinka rzeżączki oraz rzęsistka pochwowego.

Kozieradka na drogi oddechowe

Dodatkowo warto zaznaczyć, że to orientalne zioło może być z powodzeniem wykorzystywane w chorobach górnych dróg oddechowych. Jej działanie wykrztuśne sprawia, że znacznie szybciej pozbędziesz się uciążliwego kaszlu, a tym samym szybciej wrócisz do formy.

Jej działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe sprawi, że już po pierwszej filiżance naparu z kozieradki poczujesz się znacznie lepiej, a czas choroby ulegnie skróceniu.

Nasiona kozieradki na cholesterol

nasiona-kozieradki
Nasiona kozieradki

Nasiona kozieradki sprawdzą się również w przypadku walki z cholesterolem. Zawarte w nich saponiny steroidowe mają działanie nasilające metabolizm cholesterolu i jego późniejszą przemianę w wątrobie.

Obniżony poziom cholesterolu LDL, trójglicerydów oraz VLDL sprawi, że od razu poczujesz się lepiej, a co najważniejsze – znacząco zredukujesz ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca.

Kozieradka i kosmetyki

W kosmetyce kozieradka stanowi jeden z głównych składników preparatów do codziennej pielęgnacji cery tłustej i z niedoskonałościami. Dodatkowo regularne stosowanie wcierek z kozieradki zmniejsza ilość wypadających włosów i pobudza wzrost nowych.

Co więcej, choć przyznam, że informacja ta nie jest potwierdzona, napar z nasion kozieradki podobno wpływa na wzrost piersi.

Wcierka do włosów z kozieradki

Aby przygotować wcierkę do włosów, musisz 3 łyżki zmielonych nasion zalać około 150 ml wody. Całość należy zagotować, a następnie odstawić do przestudzenia (powinno wystarczyć ok. pół godziny).

Po tym czasie produkt wetrzyj we włosy, a następnie owiń je folią spożywczą i pozostaw na 3 godziny. Po upływie wyznaczonego czasu dokładnie umyj włosy, aby pozbyć się specyficznego zapachu kozieradki.

kozieradka

Kobiety stosujące tego rodzaju zabiegi zauważyły, że już po miesiącu stosowania wcierek z kozieradki (minimum raz w tygodniu) można zauważyć poprawę ich kondycji.

Właściwości kozieradki

Wymienione przeze mnie w artykule właściwości kozieradki, to tylko wierzchołek góry lodowej. Ta azjatycka roślina sprawdza się również w dolegliwościach układu pokarmowego, jest idealną propozycją dla osób zmagających się z wrzodami żołądka.

Dodatkowo obniża poziom cukru we krwi, a także ma działanie rozkurczowe. Naukowcy przypisują jej również działanie pobudzające produkcję soku trawiennego i trzustkowego.

Zatem jeśli dalej się zastanawiasz, czy warto wyposażyć swój domowy zielnik w nasiona kozieradki, to mogę Ci ją z gorącym sercem polecić. Twój mężczyzna również chętnie po nią sięgnie, ponieważ podnosi ona poziom testosteronu, przez co sprzyja rozrostowi tkanki mięśniowej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień