Kwasy w żywności występują naturalnie lub są dodawane, natomiast regulatory kwasowości to najczęściej ludzki wytwór. Sztuczne kwasy i regulatory w nadmiarze nie służą człowiekowi w zatrzymaniu zdrowia, choć w mniejszej ilości są konieczne dla utrzymania dobrej kondycji.

Kwas fosforowy

Jest dodatkiem do żywności oznaczonym symbolem E338. W niewielkich ilościach kwas fosforowy jest nawet wskazany. Pozyskiwany jest z kości zwierząt, dlatego wpływa pozytywnie jako ich budulec, także u człowieka. Jednak w większych ilościach jest niezdrowy, a biorąc pod uwagę, że znajduje się napojach gazowanych, które pijemy litrami, jego przedawkowanie jest bardzo prawdopodobne. Kwas ten niszczy i osłabia szkliwo zębów, a na wespół z cukrem zawartym w napojach gazowanych zostawia otwarte wrota dla rozwoju próchnicy. Ponadto nadmierne spożywanie kwasu fosforowego jest przyczyną problemów żołądkowych.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Jak suplementować magnez?

W dużych ilościach kwas powoduje odwapnienie kości, zwiększa ich łamliwość. Nie jest więc wskazany dla osób intensywnie trenujących, zwiększa ryzyko kontuzji. Warto wspomnieć, że znajduje się też w popularnych napojach energetycznych, stosowanych przez sportowców w celu zwiększenia wydajności. Dlatego lepiej z nich zrezygnować na rzecz naturalnych napojów izotonicznych i elektrolitowych.

Chlorek wapnia

Jest regulatorem kwasowości oraz popularnym łącznikiem składników w takim jedzeniu jak dżemy, galaretki, powidła, przeciery, mleko w proszku, sery. Chlorek wapnia w nadmiarze jest substancją drażniącą, która powoduje zaczerwienienie i ból błon śluzowych. Jest również przyczyną rozwinięcia się dolegliwości żołądkowych, a nawet doprowadza do zaburzeń rytmu serca. W odpowiednich ilościach chlorek wapnia uzupełnia zapotrzebowanie kości i zębów na wapń. Często chlorkiem wapnia wspomaga się wyroby mleczarskie. Ich spożywanie nie jest groźne dla zdrowia, o ile odbywa się w rozsądnych ilościach. Wchłanianie chlorku wapnia zależy od ilości fosforu oraz witaminy D w diecie, dlatego trzeba dbać o odpowiedni poziom wszystkich tych substancji.

PODZIEL SIĘ
(2głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Miłość, Seks, Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse. Na każdym materiałem opublikowanym na KOBIECO.PL pracuje kilka osób aby treść czytała się jak najwygodniej i przede wszystkim żeby była przydatna i prawdziwa. Zapraszamy do polubienia naszego fanpage aby być na bieżąco najnowszymi publikowanymi treściami na naszym portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.