Kasztanowiec to rodzaj drzew liściastych, należący do rodziny mydleńcowatych. Obecnie rozróżniamy około 25 gatunków kasztanowca, z czego większość z nich występuje w Eurazji i Ameryce Południowej. Drzewa te osiągają imponującą wysokość do 40 metrów, a ich nasiona – kasztany – zna chyba każda z nas.

W końcu kto w dzieciństwie nie robił kasztanowych ludzików? Jednak oprócz mnóstwa zabawy dla dzieci, kasztany dostarczają również zdrowia.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Zarówno w kwiatach kasztanowca, jak i w jego korze znajdują się liczne, wartościowe substancje, które obecnie wykorzystywane są w produkcji różnorodnych środków leczniczych i kosmetycznych.

Nie często spotyka się sytuację, w której niemal każda część rośliny stanowi surowiec zielarski. Kasztanowiec należy do tej nielicznej grupy. Substancje lecznicze znajdują się w kwiatach kasztana (jednak kwiaty te muszą być białe), w korze, dojrzewających owocach, nasionach oraz liściach.

kasztanowiec
Kasztanowiec

Wszystkie wyżej wskazane fragmenty kasztanowca zawierają sapoiny triterpenowe (w tym escynę) oraz liczne flawonoidy, kumaryny, garbniki, a także fenolokwasy. Najwięcej tych substancji znajduje się w kwiatach i korze, to właśnie dlatego są one najchętniej wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

W sklepach zielarskich możesz zakupić gotowe susze, jednak późną wiosną zadbaj o to, by zebrać własne kwiaty, które samodzielnie ususzysz. A na co stosować napary z kasztanowca?

Kasztanowiec na pękające naczynka

Jeśli Twoja cera ma skłonność do zaczerwienień i pękających naczynek, z pewnością wiesz, jak ważna jest prawidłowa pielęgnacja naczyń krwionośnych. Nie bez powodu wiele produktów kosmetycznych przeznaczonych do cery naczynkowej. Wyciąg z kasztanowca wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu są one mniej podatne na pęknięcia i uszkodzenia.

Stosowanie produktów zewnętrznych na pewno nie pogorszy kondycji cery i naczyń krwionośnych, jednak z pewnością skuteczniejsze okaże się działanie od wewnątrz.

Jeśli zatem zauważyłaś na swojej twarzy drobne „pajączki”, powinnaś sięgnąć po napar z kasztanowca. Zawarta w nim escyna hamuje aktywność enzymów, które przyczyniają się do uszkodzeń i drobnych pęknięć naczyń włosowatych.

Regularne stosowanie naparu z kasztanowca znacząco wzmocni Twoje naczynia krwionośne uszczelniając je i sprawiając, że staną się bardziej elastyczne.

Kasztanowiec usprawnia przepływ krwi

kasztanowiec-2
Pozostańmy jeszcze chwilę przy naczyniach krwionośnych. Liczne flawonoidy w połączeniu ze wspomnianą wcześniej escyną opóźniają krzepnięcie krwi. To zaś sprawia, że płynie ona znacznie szybciej redukując ryzyko powstania niebezpiecznych zastojów i zakrzepów.

Powinnaś sięgać po kasztanowca jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, albo w przypadku pracy stojącej. Dodatkowo napar z kasztanowca może się okazać pomocny w walce z hemoroidami. Jeśli jednak stosujesz jakieś leki przeciwzakrzepowe, powinnaś przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem.

Kasztanowiec na cellulit

Z pewnością każda kobieta ucieszy się z wiadomości, że kasztanowiec pomaga również w walce z cellulitem. Choć na pierwsze rezultaty trzeba będzie poczekać, to mogę Cię zapewnić, że warto.

Regularne nacieranie problematycznych sfer wyciągiem (albo nalewką, na którą przepis podaję niżej) z kasztanowca poprawi krążenie krwi w tkance podskórnej, mobilizując ją do usuwania toksyn.

Już po miesiącu regularnego stosowania powinnaś zauważyć, że Twoja skóra stała się gładsza, a dołki i nieestetyczne wgłębienia „wypełniły” się.

Kasztanowiec na biegunkę

Napar z kory kasztanowca jest idealną propozycją w walce z biegunką. Zawarte w nim substancje sprawiają, że znacznie szybciej pozbędziesz się uciążliwej dolegliwości. Aby jak najszybciej pozbyć się dokuczliwej choroby, powinnaś wypić do trzech filiżanek naparu w ciągu dnia.

Musisz jednak pamiętać, że jeśli pierwszy raz stosujesz kasztanowca, porcje muszą być niewielkie, wprowadzając zioła do swojej diety stopniowo, unikniesz nieprzyjemnych objawów alergicznych.

Jak przygotować napar lub herbatę z kasztanowca?

Jeśli chcesz przygotować herbatę z kasztanowca, należy pół łyżeczki drobno posiekanej kory zalać szklanką zimnej wody, a następnie gotować przez około 5 minut. Następnie całość należy odstawić do przestudzenia.

Lecznicza nalewka z kasztanowca

kasztanowiec-3
Z kasztanowca możesz przygotować również leczniczą nalewkę. W tym celu powinnaś zebrać zdrowe, dojrzałe kasztany (około 20 sztuk powinno wystarczyć). Po ich dokładnym umyciu utłucz je, a następnie zalej szklanką przegotowanej, wystudzonej wody oraz pół litra spirytusu.

Całość należy przelać do słoika i pozostawić w zamknięciu na miesiąc. Musisz pamiętać, aby co jakiś czas wstrząsnąć zawartość słoika. Po tym czasie nalewkę należy przecedzić i przelać do butelki.

Jak widzisz, z darów matki natury możemy czerpać garściami. Zachęcam Ci do tego, abyś wraz z nowym rokiem rozpoczęła zbiór ziół i roślin leczniczych. Zdziwisz się, jak wiele można zaoszczędzić, wykorzystując to, co dają nam rośliny.

Wystarczy, że zanotujesz sobie okres zbiorów poszczególnych roślin (kwiaty kasztanowca w maju :)), a na kolejną zimę będziesz przygotowana do walki z większością chorób.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień