Werbena pospolita to piękna roślina należąca do rzędu jasnotowatych. Naturalnie występuje w Europie, a także Ameryce Południowej i Północnej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu w medycynie nazywana jest również werbeną lekarską.

W zależności od odmiany werbena ma pokrój wzniesiony lub opadający i osiąga wysokość do 80 cm. Zachwycające kwiaty zdobią werbenę od czerwca do października, przybierając różnorodne barwy.

W zależności od typu rośliny możemy podziwiać pachnące grona w kolorach białym, żółtym, różowym, czerwonym lub fioletowym.

Werbena pospolita

Surowiec zielarski stanowi ziele rośliny. Zbiory należy rozpocząć w lipcu, kiedy to roślina kwitnie. Jej lecznicze właściwości doceniano już w czasach starożytnych.

Również w medycynie ludowej werbena znajdowała się na wysokiej pozycji. Zielarze polecali przyjmowanie naparów z werbeny na różnorodne choroby i dolegliwości.

Można ją przyjmować w formie ciepłych naparów bądź nalewek, a także stosować zewnętrznie w formie okładów.

Musisz jednak pamiętać o tym, że werbena w zbyt dużych dawkach może wywoływać skurcze macicy, dlatego nie jest wskazana dla kobiet w ciąży.

werbena
Werbena

Święte ziele, bo tak również określana jest werbena, swoje lecznicze właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości cennych składników. Zawiera substancje śluzowe:

  • kumarynę
  • glikozydy
  • werbalinę

Połączenie tych składników sprawia, że może być stosowana na różne dolegliwości, pomagając szybko uporać się z chorobą.

Właściwości przeciwzapalne werbeny

Jedną z głównych zalet werbeny są silne właściwości przeciwzapalne. To sprawia, że może być ona stosowana na różnego rodzaju schorzenia, którym towarzyszy stan zapalny.

Wykazuje niezwykłą skuteczność nie tylko w leczeniu przeziębienia i grypy, ale również uśmierza ból reumatyczny.

Co więcej, napary z werbeny stosowane zewnętrznie pozwolą Ci znacznie szybciej pozbyć się zmian skórnych, takich jak m.in. trądzik.

Werbena wspomaga układ pokarmowy

werbena-na-wzdecia
Regularne picie naparów z werbeny naprawdę pomaga

Regularne picie naparów z werbeny pospolitej pozwala skutecznie zmniejszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Zawarte w niej substancje sprawiają, że procesy trawienne nabierają tempa, dzięki czemu pozbędziesz się raz na zawsze zgagi, niestrawności i wzdęć. Dodatkowo powinnaś sięgnąć po napar jeśli towarzyszą Ci uporczywe nudności, wymioty czy biegunka.

Werbena sprawia, że nasz organizm lepiej wchłania składniki pokarmowe, dzięki czemu szybciej wrócisz do formy.

Z kolei dzięki właściwościom usprawniającym perystaltykę jelit napary z werbeny pozwalają nam się szybciej pozbyć szkodliwych substancji znajdujących się w naszym organizmie.

Pobudza laktację

Mimo iż werbena nie jest wskazana dla kobiet w ciąży, okazuje się niezwykle korzystnym ziołem dla świeżo upieczonych mam.

Ciepła i aromatyczna herbata z werbeny działa odprężająco i uspokajająco, a wiadomo nie od dziś, że aby zapewnić odpowiednią ilość pokarmu dla maluszka, mama nie może być nadmiernie pobudzona (o co niezwykle ciężko zwłaszcza podczas pierwszych dni razem).

Werbena odświeża oddech

odswieza-oddech

Werbena często stanowi jeden z głównych składników past do zębów. Wpływ na to mają nie tylko jej właściwości przeciwzapalne, ale także świeży smak.

Co więcej, jeśli zauważyłaś, że po szczotkowaniu Twoje dziąsła krwawią, albo cierpisz na owrzodzenie języka, regularne rzucie świeżych liści werbeny przyjdzie Ci z pomocą. Już po dwóch dniach zobaczysz poprawę.

Jak przygotować napar z werbeny?

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu najlepszych rezultatów, powinnaś pamiętać o tym, że zioła należy przyjmować regularnie, w określonych dawkach. Aby przygotować leczniczy napar, powinnaś łyżkę rozdrobnionego ziela zalać 220 ml wrzącej wody.

Następnie całość należy odstawić na około 10 minut pod przykryciem, tak aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Taką herbatę należy pić 2 razy dziennie po 1 szklance. Jeśli jednak zmagasz się z chorobami układu oddechowego, powinnaś sięgać po napar co ok. 5 godzin. Należy jednak pić wówczas do 100 ml naparu, doprawionego miodem lub sokiem malinowym.

Inne zastosowanie werbeny

Jeśli więc dalej zastanawiasz się, czy warto wzbogacić swoją ziołową apteczkę w werbenę, mogę Ci ją z gorącym sercem polecić. Roślina ta charakteryzuje się nie tylko wysokimi właściwościami leczniczymi, ale dodatkowo może być z powodzeniem wykorzystywana w kuchni.

Może być ona alternatywą dla soli, a dodatkowo może stanowić dodatek do napojów, ciast i deserów. Nie musisz się zatem ograniczać wyłącznie do „nudnych” naparów. Zacznij wariować w kuchni, a zobaczysz, że zdrowa dieta wcale nie musi być nudna i mdła.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień

2 KOMENTARZE

  1. Werbena to bylina która rośnie prawie w każdym zakątku świata. Nawet już w starożytności doceniano właściwości werbeny! Dzisiaj zastosowanie werbeny odkrywa coraz więcej ludzi. Jak wygląda werbena? ma ona wysokość około 70-80 cm. Kwiaty werbeny są jakby bladoróżowe. Najczęściej słychać o stosowaniu werbeny doustnie, wykazuje ona wtedy właściwości wykrztuśne, przeciwkaszlowe, rozkurczowe przeciwzapalne, mlekopędne, antybakteryjne, napotne i moczopędne, obłęd prawda? tyle zastosowań?! Jeśli zastosujemy natomiast werbenę zewnętrznie, to będzie ona działać rozkurczowo, łagodząco i znacznie przyspieszy gojenie się ran.

    Swoje zastosowanie werbena najczęściej jednak znajduje podczas stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, lub gdy mamy katar i kaszel, przy zapaleniu zatok, i ogólnie w przeziębieniu i grypie. Z tego co czytałam, to werbenę stosuje się również mając kamicę żółciową, w przeroście tarczycy czy mając choroby dróg moczowych. Zastosowanie werbeny jest tak ogromne, że naprawdę ciężko to nawet objąć rozumem.

    Polecę Wam teraz napar z werbeny, przepis jest dość prosty: wystarczy że 2-3 łyżeczki suszu werbeny zalejecie wrzątkiem (150 ml wrzącej wody), następnie parzymy napar przez 15 minut pod przykryciem. Taki napar z werbeny można pić nawet i 3 razy dziennie po pół szklanki.

    Warto też wiedziec jak zrobić okłady z werbeny, potrzebna będzie do tego garść suszu z werbeny, susz zalewamy 150 ml gotującej się wody. Następnie parzymy napar przez 15 min pod przykryciem. Teraz wystarczy nasączyć wacik lub gazę w naparze i można zacząć przemywać cerę 2 – 3 razy na dzień.

  2. Verbena officinalis czyli werbena pospolita, można spotkać się z nazwą: werbena lekarska. Na pewno Wasze babcie robiły sobie napary z werbeny i spijały ten leczniczy napój nie wiedząc nawet jak dużo werbena posiada właściwości leczniczych. Dopiero teraz ludzie zaczynają odkrywać ten cudowny kwiat?

    Wywar z werbeny ma działanie uspokajające, stymuluje wątrobę i świetnie działa na układ oddechowy, szczególnie podczas kaszlu.

    Werbena często polecana jest osobom które mają stany lękowe i napady. Właściwości werbeny sprawiają, że koi ona skołatane nerwy. Na pewno na swoje właściwości i zastosowanie stosuje się werbenę w walce z depresją. Dobrą praktyką w okresie kiedy poddawanie jesteśmy natężonemu stresowi, pić werbenę przed pójściem spać, wystarczy filiżanka naparu z werbeny aby mieć spokojną i przespaną noc.

    Werbena leczy też układ pokarmowy, wystarczy napar z werbeny aby zażegnać zaburzenia trawienne i utrzymać swoje jelita w nienagannym stanie. Werbena na skurcze i wzdęcia to także trafiony pomysł. Tak samo w przypadku biegunki, wymiotów czy nudności.

    Regularne spożywanie werbeny jako np. herbatki, zwiększa wchłanialność wszystkich składników pokarmowych. Z organizmu wypędzicie robaki czy inne nieprzyjazne dla zdrowia toksyny. I ostatnie zastosowanie werbeny o jakim wiem , to stosowanie jej na hemoroidy, werbenę wtedy stosuje się zwenętrznie…

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.