Malowanie na szkle jest starą sztuką – zdobiono w ten sposób szklane naczynia, ale także szyby. Były tanim zastępstwem drogich i pracochłonnych witraży. Aby rozpocząć swoją przygodę z malowaniem zapoznaj się niniejszym artykułem!

Malowanie na szkle

1. Przygotować miejsce pracy – ponieważ farby mają nieprzyjemny zapach i mogą być szkodliwe dla zdrowia, ważne jest, aby było to pomieszczenie dobrze wentylowane. Potrzebny jest też dość duży stół, na którym będzie miejsce na pracę, farbę i wygodne oparcie łokci.

malowanie-na-szkle

2. Papier do kopiowania wzorów – zwykły rysunkowy oraz kalka – w formatach odpowiadających wielkości prac.

3. Pędzle do malowania na szkle muszą być dobrej jakości, nie mogą tracić włosia (czasem konieczność zdejmowania takiego zgubionego włoska może poważnie zaszkodzić pracy), bardzo miękkie i różnej grubości, jednak przeważnie cienkie.

Dobrze zaopatrzyć się w pędzle z naturalnego włosia. Rozpuszczalnik do mycia pędzli zalecany przez producenta farb (na przykład spirytus techniczny).

4. Ceramiczna paleta.

5. Rolka ręczników papierowych potrzebnych do wycierania pędzli i ewentualnych poprawek.

6. Patyczki higieniczne, miękka gąbka.

7. Preparat do odtłuszczania szkła (spirytus, benzyna lakowa lub specjalny preparat) i waciki.

malowanie-na-szkle-poradnik

8. Farby dobieramy według upodobań, ale kierując się także tym, co malujemy i jak dany przedmiot ma być użytkowany, jaka ma być jego trwałość.

Do przedmiotów przezroczystych wybieramy farby transparentne, a do ceramiki farby kryjące. Istotny też jest ich skład, wyróżniamy bowiem farby:

Na bazie wody Łatwe w użyciu: z narzędzi zmywa się je wodą, schną około godziny, nie mają przykrego zapachu. Po wyschnięciu odporne na wodę, choć oczywiście w pewnym zakresie (nie wolno ich myć w zmywarce). Istnieją także takie farby wodne, które trzeba utrwalić „wypiekając” w piekarniku w temperaturze wskazanej przez producenta – trzeba zwrócić na to uwagę podczas kupna i zdecydować, czy mamy takie możliwości.

Na bazie spirytusu Mają intensywny, niezbyt przyjemny zapach. Trudno się je usuwa w razie popełnienia błędu. Przejrzyste służą do malowania witraży, te kryjące – ceramiki. Schną 12 do 36 godzin. Kolory można mieszać, łączyć z białą (która jest kryjąca), dodawać farbę bezbarwną i zmieniać w ten sposób nasycenie. Po wyschnięciu dają piękną, gładką i błyszczącą powierzchnię. Można je przemywać wodą, ale nie wolno stosować na naczyniach mających kontakt z żywnością.

Konturówka łatwa w użyciu tubka z cieniutkim dozownikiem. Służy do wykończenia pracy, pozwala obrysować kontur, tworzy linię imitującą lut łączący fragmenty szkła w witrażu. Występuje w kolorach metalicznych (choć jest też biała i czarna), zasycha szybko lub wolniej – to zależy od producenta.
• Aby farby służyły nam długo, trzeba je zawsze szczelnie zakręcać, dobrze jest też przechowywać je do góry dnem.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com