Modelina pozwala na wykonanie fantazyjnych koralików, zwanych powszechnie „fimo”, od nazwy modeliny. Taką techniką można wykonać piękne motyle, ale wcześniej warto poćwiczyć na pojedynczych i prostszych elementach, aby dobrze opanować technikę.

Koraliki fimo

Wykonanie takich koralików jest bardzo łatwe, ale wymaga odrobiny cierpliwości i sporej precyzji. Żeby osiągnąć fajny efekt należy dbać o czystość miejsca pracy (usuwać kawałki zbędnej modelin, aby nie przykleiła się do pracy) i zachowanie proporcji – dbanie o to, aby poszczególne elementy były tej samej wielkości.
Potrzebne będą:
• twarda, stabilna i gładka podkładka (drewniany stół lub biurko, kamienny blat),
• ostrze noża do cięcia papieru (samo ostrze bez oprawy),
• wałek lub maszynka do rozwałkowywania modeliny (pozwala na uzyskanie płatka modeliny o tej samej grubości, można regulować grubość, na jaką wałkuje),
• modelina w różnych kolorach.

Kontrastowe koraliki fimo

Takie koraliki wykonujemy z białej i czarnej modeliny. Oba kolory wałkujemy na taką samą grubość, na przykład 3mm. Wycinamy z niej kwadraty tej samej wielkości, które następnie kroimy w paski. Pasek powinien mieć szerokość taką samą jak grubość (musi być kwadratowy w przekroju). Teraz układamy naprzemiennie ściśle obok siebie czarny i biały pasek (w sumie 4). Paski lekko dociskamy. Na wierzchu kładziemy kolejne 4 paski, ale w odwrotnej kolejności (aby na białym leżał czarny). Po ułożeniu 4 warstw całość staranie ściskamy – robimy to równo, z jednakową siłą nacisku w każdym miejscu, aby powstały bloczek nie był w żadnym miejscu ani grubszy, ani cieńszy. Początek odcinamy i odrzucamy. Pozostały bloczek kroimy na równe plasterki – w tak wykonanych koralikach robimy dziurki.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Nowy Ford S-Max – bardzo rodzinny typ!

Można też wykonać kontrastowe koraliki:
• w paski (kwadraty białej i czarnej modeliny dzielimy na paski, układamy naprzemiennie biały i czarny),
• ślimaczki (z dwóch płatków rozwałkowanej modeliny robimy roladę),
• w kółka (wałeczek czarnej modeliny otaczamy odpowiednio przyciętą warstwą białej, następnie czarnej itd.)
• łącząc powyższe ze sobą (dodając biel i czerń jako otoczki i wypełnienia przestrzeni pomiędzy elementami) a przez ugniatanie i wałkowanie uzyskując odpowiedni rozmiar.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Bransoletka tkana na krośnie w technice beadingu

Motyle z modeliny

motyle-z-modeliny

Do wykonania motyla potrzebujemy:
1. 3 wałeczki – czerwona modelina otoczona żółtą, obie otoczone czarną,
2. 4 wałeczki – czerwona modelina otoczona pomarańczową, całość czarną,
3. 4 wałeczki – biała otoczona czarną
4. 4 wałeczki – kółka, zaczynając od środka: czerwona – pomarańczowa – żółta – pomarańczowa – czarna.
Wałeczki układamy w kształt (w przybliżeniu) trójkąta: 4-4-4-4-2; 3-3-3-3-2-2; 1-2-1-1; 1. Miejsca, gdzie „brakuje” modeliny uzupełniamy wałeczkami czarnymi. Wałeczki trzeba mocno docisnąć, aby połączyły się ze sobą. Całość otaczamy czarną modeliną i ponownie dociskamy, stopniowo zmniejszając rozmiar, aż do wielkości 2-3 centymetrów. Odcinamy pierwszy plaster i odrzucamy. Kolejne plastry stanowią górne skrzydła. Po odcięciu od dużego wałka kawałka – ściskamy go, stopniowo zmniejszając grubość do 1-1,5 cm, to są dolne części skrzydeł. Odpowiednie połączenie 2 dużych i 2 małych plastrów z tułowiem (wykonanym z czarnej modeliny) pozwala zrobić unikalnego motyla – wisiorek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.