Bieganie to sport, który obciąża wszystkie stawy nóg, począwszy od stawów skokowych, skończywszy na biodrach. To jednak kolana najczęściej ulegają kontuzjom w czasie treningu. Każdy biegacz musi być przygotowany na to, że choć raz będzie się zmagał z jakąś kontuzją kolana. Zobacz: gdzie najlepiej biegać?

Najczęstsze kontuzje podczas biegania

Do najczęściej ponoszonych kontuzji należą: konflikt rzepkowo udowy (rzepka zmienia tor ruchu na skutek urazu), urazy rzepki, urazy więzadeł pobocznych, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, zapalenie więzadła rzepki.

Niektóre z tych kontuzji są od razu łatwo zauważalne i charakteryzują się niestety ogromnym bólem.

Co więcej, wykluczają nie tylko z treningu, ale nawet z życia codziennego, co dla osób bardzo aktywnych na co dzień jest bardzo trudnym doświadczeniem fizycznym i psychicznym.

Istnieją jednak kontuzje, jak zapalenie więzadła rzepki, na które pracuje się przez wiele tygodni. Spowodowane są nadmiernym przeciążeniem kolana przez bardzo intensywny trening.

Może być sygnalizowana wcześniej przez pobolewanie, lecz często jest ignorowana, co kończy się niewesoło.

Sportowcy i stawy

Stawy sportowców, szczególnie zawodowych, są znacznie bardziej narażone na kontuzję, oraz z reguły są w gorszym stanie już w wieku trzydziestu kilku lat.

Sportowcy nie unikną kontuzji, ale jeśli będą dbali o stawy, to będą one dla nich mniej bolesne i szybciej wrócą do równowagi. Przede wszystkim ważne jest nieprzeciążanie stawów, rozsądnie rozłożone treningi.

Bardzo ważne jest, by ćwiczenia wykonywać dokładnie i poprawnie. Początkujący muszą korzystać z porad doświadczonych trenerów, by korygować postawę.

Gdy coś zaczyna boleć nie należy z tym zwlekać, lepiej od razu udać się do lekarza. Sportowcy powinni pamiętać o rozgrzewce na rozpoczęcie i zakończenie treningu.

Dobrze jest monitorować stan stawów, nawet jeśli nic nie boli, zażywać odpowiednie naturalne suplementy i dbać o poziom kolagenu w stawach –  tak właśnie należy dbać i wzmacniać kości!

Zawarty on jest na przykład w żelatynie zwierzęcej. Kolagen jest również dostępny w formie tabletek i suplementów diety.

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl