Zapalenie pęcherza moczowego to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, która bardzo często dotyka kobiet. Dolegliwość ta charakteryzuje się nieprzyjemnym, przeszywającym pieczeniem krocza, ciągnącym bólem w dolnych partiach brzucha, a także ciągłym uczuciem przepełnionego pęcherza, a wizycie w toalecie towarzyszy ból.

W ostrym stadium choroby może się również pojawić lekkie krwawienie podczas oddawania moczu. W takiej sytuacji konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk.

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Zapalenie pęcherza dotyka głównie kobiety, a najczęściej wywołane jest przez bakterie E-coli naturalne bytujące w jelicie grubym. Wpływ na to ma krótka cewka moczowa (od 2 do 5 cm) oraz niedaleka odległość ujścia cewki moczowej z odbytem.

zapalenie-pecherza-moczowego
Czy przytrafiło Ci się już zapalenie pęcherza moczowego?

Zapewnienie odpowiedniej higieny jest kluczem do zapobiegania chorobie, jednak jak wiemy, nie zawsze to pomaga. Gdy poczujesz pierwsze objawy choroby, możesz ją złagodzić, wykorzystując tajniki medycyny naturalnej.

Musisz jednak pamiętać, że gdy nie zauważysz najmniejszej poprawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Poniżej przedstawię Ci naturalne sposoby na zapalenie pęcherza, które działają!

Żurawina

Już nasze babcie wiedziały, że owoce żurawiny potrafią zdziałać cuda w leczeniu zapalenia pęcherza. Jagody żurawiny mają niezwykle silne właściwości przeciwbakteryjne, a dodatkowo są bogatym źródłem witaminy C. Żurawina oprócz tego, że zabija bakterie, dodatkowo uniemożliwia im wczepianie się w ścianki pęcherza moczowego.

Jeśli masz skłonność do częstego chorowania na zapalenie pęcherza, powinnaś profilaktycznie każdego dnia wypijać sok z żurawiny (w sezonie) i jeść suszone owoce (poza sezonem). Dostępne w sklepach herbatki żurawinowe zazwyczaj posiadają śladowe ilości owoców, przez co ich działanie jest znacznie słabsze.

Moczopędne zioła

Kluczem do szybkiego zwalczenia choroby jest jak najszybsze pozbycie się bakterii z pęcherza moczowego. Do tego zaś konieczne będą częste wizyty w toalecie. Choć ta propozycja może Ci się wydawać przerażająca, w związku z towarzyszącym wypróżnianiu bólem, innej drogi nie ma.

Aby pobudzić organizm do wydalania moczu, powinnaś zatem sięgnąć po zioła na zapalenie pęcherza, czyli zioła, które wykazują działanie moczopędne. Najlepiej przygotować napar z kilku ziół. W tym celu powinnaś w dzbanku wymieszać:

  • 1 łyżkę rumianku
  • 1 łyżkę szałwii
  • 0,5 łyżki majeranku
  • 1 łyżkę liści borówki
  • ćwiartkę cytryny ze skórką (wcześniej sparzoną)

Wszystkie składniki zalej litrem gorącej, ale nie wrzącej wody i zostaw na 15 minut pod przykryciem. Poczekaj chwilę, aż napar przestygnie i wypij. Zioła te nie tylko sprawią, że szybciej pozbędziesz się bakterii, ale dodatkowo oczyszczą Twoje nerki, a ich właściwości przeciwzapalne ukoją ból.

Nasiadówka z rumianku

Zdania odnośnie ciepłej kąpieli podczas zapalenia pęcherza są podzielone. Jedni uważają, że głupotą jest podgrzewanie okolic pęcherza w związku z bytującymi tam bakteriami, inni zaś twierdzą, że podgrzewanie stanowi klucz do walki z chorobą.

Jedno jest pewnie, ciepła woda łagodzi ból. Dodatkowo dodając do niej odpowiednich ziół o właściwościach kojących i przeciwzapalnych, przyspieszamy proces leczenia.

Nasiadówka z rumianku

Do przygotowania kojącej nasiadówki z rumianku, będziesz potrzebowała 2 łyżki rumianku. Ziele zalej litrem wrzącej wody, a następnie dodaj do kąpieli. Pozostań w wannie przez 15 minut, a następnie dokładnie osusz obolałe okolice i wskocz pod ciepłą kołdrę.

Zadbaj o czystość

zapalenie-pecherza

Bakterie lubią przechodzić na otaczające nas materiały. To właśnie dlatego podczas zapalenia pęcherza tak ważna jest wzmożona higiena.

Gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy choroby, wypierz całą pościel, bieliznę i ręczniki w temperaturze przynajmniej 60 stopni. Jest to niezwykle ważne, ponieważ dopiero przy takiej temperaturze giną bakterie.

Płyny do higieny intymnej

Pamiętaj również, aby o czystość dbał Twój partner. Często mężczyźni nie zdają sobie sprawy, że na ich penisie mogą się znajdować bakterie. Warto, aby również mężczyźni stosowali odpowiednie płyny do higieny intymnej, których właściwości antybakteryjne zapobiegną infekcjom również u Ciebie.

Termofor

termofor-na-zapalenie-pecherza

Podczas zapalenia pęcherza ulgę przynosi ogrzewanie obolałych miejsc. Jeśli chorobie nie towarzyszy krwawienie (również to związane z okresem) możesz dodatkowo wygrzewać okolice pęcherza ciepłym termoforem albo poduszką elektryczną. Ciepło ukoi ból i pozwoli Ci się odprężyć.

Daj sobie odetchnąć

XXI wiek wymusza na nas życie w ciągłym pędzie. Często pracujemy na kilka etatów, a dodatkowo trzeba pamiętać o tym, żeby znaleźć czas dla dziecka i ogarnąć w mieszkaniu. Gdy dopadnie Cię infekcja pęcherza, daj sobie chwilę wytchnienia.

Weź wolne w pracy, poproś partnera o to, by zajął się dziećmi, a Ty w tym czasie skup się wyłącznie na powrocie do zdrowia. Znacznie trudniej jest pozbyć się choroby gdy cały czas pędzisz, a odrobina luzu jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Kochająca rodzina na pewno zrozumie, że potrzebujesz teraz czasu wyłącznie dla siebie.

0 Udostępnień

3 KOMENTARZE

  1. Piłam różne zioła, robiłam nasiadówki, ale problem zawsze wracał. Lekarz mi zalecił urofuraginum max i po siedmiodniowej kuracji jak ręką odjął, wszystko minęło. Tak naprawdę to już na drugi dzień poczułam ulgę

    • Pytanie tylko, czy kurację ziołową przeprowadzałaś też po “zakończeniu” choroby. Często jest tak, że lecząc się naturalnymi metodami, porzucamy je w chwili ustąpienia objawów, a jak lekarz “kazał” brać przez 7 dni, to tak też robimy :) Od kiedy zaczęłam pić zioła zamiast wody i zwykłej herbaty nie choruję nawet wtedy, kiedy moja rodzina wymaga ciągłej opieki w związku z silną infekcją :)

  2. mi tez urofuraginum chyba najszybciej działało, pamiętam jak pierwszy raz leczyłam sie nasiadówkami to pomogło troche ulżyło, ale nie wyleczyło w 100%, jednak na zapalenie moim zdaniem są potrzebne leki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.