Olej ze słodkich migdałów ma powszechną opinię, jako kosmetyk wielofunkcyjny, który jest niezbędny w szafce z kosmetykami kobiety, która w sposób naturalny i skuteczny pragnie zadbać o swój wygląd. Poznaj wszystkie właściwości oleju z migdałów i zdecyduj czy jest to olej właśnie dla Ciebie!

Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów powstaje na skutek metody wyciskania na zimno z nasion migdałowca pospolitego. Migdałowiec pospolity z kolei jest jest wieloletnim krzewem, który pochodzi z Azji Środkowej, wyrasta nawet aż do 10 metrów nad ziemię i żyje ponad dwa lata kilkukrotnie wydając w tym czasie owoce.

Krzew ten spotykany jest najczęściej we Włoszech, Turcji oraz Francji czy też Hiszpanii. Olej ze słodkich migdałów który jest wyjątkowo smaczny, cechuje się piękną jasno-żółtawą barwą.

Olej ze słodkich migdałów jest wliczany do tak zwanej grupy suchych olejków – wyróżnia go delikatny, słodki smak przy czym jest on prawie bezwonny

W przypadku, gdy szukamy olejku bogatego w takie składniki jak proteiny lub sole mineralne i witaminy A,E,D a także witaminy z grupy B i znaczne ilości kwasów: linolowego, którego zawartość sięga – 20-30% oraz oleinowego 60-70%, wtedy olej ze słodkich migdałów jest bardzo dobrym wyborem.

Cechuje się on bardzo dużą ilością dobroczynnych składników, które mają zbawienny wpływ na urodę. Zobacz jak robi się:

  1. Maseczki do twarzy z oleju migdałowego
  2. Maseczki z migdałów które czynią cuda!

Olej ze słodkich migdałów na włosy

Olej ze słodkich migdałów jest niemalże idealny dla każdego rodzaju włosów. Ma zbawienne oddziaływanie zarówno na włosy suche, zniszczone, wysoko-porowate – takie, które wymagają zarówno wzmocnienia, jak i regeneracji, ale też na włosy, które nie są zniszczone, znajdują się w dobrej kondycji.

migdaly
Migdały

Olej ze słodkich migdałów pomaga je wówczas utrzymać w dobrym stanie, ewentualnie podnieść poziom nawilżenia, czy też dodać im blasku i zdrowego wyglądu. Jak właśnie wspomniałam, olejek ze słodkich migdałów dobrze spisuje się na włosach wysokoporowatych (takich, które puszą się, elektryzują, taką strukturą bardzo często cechują się włosy kręcone) oraz średnioporowatych.

Właściwości oleju ze słodkich migdałów sprawią, że takie włosy staną się nawilżone, co oczywiście wpłynie na ich wygląd wizualny – będą prezentowały się zdecydowanie ładniej i będą wyglądały na zdrowsze oraz bardziej zadbane.

Jak stosować olejek ze słodkich migdałów na włosy?

Olej ze słodkich migdałów trzeba rozprowadzać równomiernie po całych włosach, najlepiej zgodnie z zasadą -od nasady po same końce. Gdy włosy nie są mocno zniszczone, wystarczy nałożenie go na same końcówki.

Po upływie około godziny, należy zmyć go wybranym szamponem oraz spłukać ciepłą wodą. Z pewnością po wysuszeniu włosów zauważysz, że włosy są miękkie, gładkie oraz lśniące.

Olej ze słodkich migdałów na łupież

Co więcej, regularne stosowanie oleju ze słodkich migdałów, ma wpływ na zwalczanie i pozbycie się łupieżu. Olej ze słodkich migdałów, nakładany powinien wtedy być na suche włosy, należy używać go 2-3 razy w tygodniu, gdy są one mniej zniszczone, zadowalające efekty przyniesie korzystanie raz w tygodniu.

Olejek z migdałów można bezpośrednio aplikować na włosy bądź dodawać go do gotowych produktów takich jak odżywki czy też ulubione maski.

Olej ze słodkich migdałów chroni włosy przed promieniami słońca!

Co więcej, oprócz nawilżenia włosów, olej migdałowy ma zdolności, aby chronić włosy przed negatywnym działaniem promieni słonecznych, dlatego też latem, przed wyjściem na słońce warto zabezpieczyć końcówki włosów, wsmarowując w nie olejek.

Tak samo można postępować przed pójściem na basen, ponieważ kosmetyk ten, ochroni włosy przed działaniem chloru. Dbanie o skórę i włosy po basenie jest bardzo bardzo ważne! sprawdź dlaczego!

Olej ze słodkich migdałów na zniszczone i puszące się włosy

Olejek rewelacyjnie spisuje się również jako serum na zniszczone oraz puszące się włosy. Warto wmasować kilka kropel oleju ze słodkich migdałów, roztartych w dłoni w końcówki włosów.

Można to zrobić po umyciu włosów i odsączeniu ich z nadmiaru wody ręcznikiem bądź nałożyć kilka kropli oleju na suche już włosy. Taki zabieg ne tylko doda im blasku i nawilży je, ale też będzie zapobiegał zniszczeniom oraz  rozdwajaniu się końcówek włosów.

Olej ze słodkich migdałów – wskazówki jak używać

Stosując olejek ze słodkich migdałów na włosy, warto przestrzegać kilku zasad, aby efekty związane z jego użytkowaniem były pozytywne. Przede wszystkim olej z migdałów musi zostać bardzo dokładnie zmyty, w przypadku gdy tak się nie stanie – efekt będzie odwrotny, od zamierzonego. Tego problemu nie ma z olejem z makadamii który bardzo szybko wchłania się we włosy!

olejek-ze-slodkich-migdalow
Olej ze słodkich migdałów

Włosy wówczas będą wyglądały na nieumyte i przetłuszczone, takie którym brakuje blasku i objętości, będą wyglądały po prostu nieatrakcyjnie. Przede wszystkim, aby do niepożądanych efektów nie doszło, nie powinno się przesadzać z ilością i częstotliwością, dlatego też musi to być odpowiednia ilość kilku kropli olejku, roztartych w dłoni. Koniecznie sprawdź, jakim jeszcze olejem można olejować włosy!

Do zmycia oleju należy użyć szamponu, który dobrze oczyści włosy zarówno z zanieczyszczeń, jak i z olejku, a gdy zachodzi taka potrzeba, trzeba umyć włosy nawet dwa razy.

Dobrym sposobem i przynoszącym jeszcze dodatkowe korzyści dla włosów, jest nałożenie na kilka minut maski lub odżywki na namoczone włosy i dopiero potem umycie ich szamponem. W taki sposób olej ze słodkich migdałów zemulguje się ze wspomnianymi maską lub odżywką i zdecydowanie łatwiej olejek usunie się z włosów.

Olej ze słodkich migdałów w ciąży

Ciąża jest bardzo wyjątkowym stanem dla kobiety. Wówczas, uwagę zwracać należy nie tylko na ogólnie zdrowy tryb życia, zdrowe odżywanie, ale też na szczególnie skrupulatne dbanie o skórę, dla której ten czas jest wyjątkowo trudny.

Jest ona wtedy bardzo wrażliwa i szczególnie podatna na uszkodzenia i przebarwienia. Jako, że olej migdałowy zawiera witaminy A i E, które nazywane są witaminami młodości, ich zawartość w kosmetykach jest zbawienna, aby pomóc zachować skórze jędrność i elastyczność, a także spowolnić proces starzenia się skóry.

Olej ze słodkich migdałów ma możliwości, by zastąpić także krem nawilżający, a więc stanowi on podstawę pielęgnacji skóry kobiet w ciąży. Wtedy niezwykle istotne jest stosowanie preparatów, jak najbardziej naturalnych, które nie zawierają szkodliwych, zbędnych substancji, polepszaczy jak słynne silikony, czy inne.

Olej ze słodkich migdałów to kosmetyk w 100% naturalny, a tym samym całkowicie bezpieczny zarówno dla mamy, jak i jej nie narodzonego jeszcze dziecka. Skóra w ciąży jest bardzo podatna na tworzenie się rozstępów, dlatego też to, że olejek ma silne działanie nawilżające oraz natłuszczające.

Olej ze słodkich migdałów zawiera w swoim składzie istotne witaminy – jego regularne stosowanie może zapobiegać powstawaniu rozstępów oraz pomagać w zachowaniu jędrności i elastyczności skóry.

By olej skutecznie chronił skórę przed rozstępami i utratą elastyczności, jego stosowanie należy rozpocząć, jak najwcześniej. Niezwykle istotna jest także regularność, aby mógł on intensywnie działać, koniecznie trzeba go stosować regularnie, wtedy jego dobroczynne składniki mają szansę pozytywnie oddziaływać na skórę.

Olej ze słodkich migdałów dla noworodka?

Naturalny emolient, czyli olejek migdałowy, doskonale sprawdzi się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt oraz małych dzieci. Olej ze słodkich migdałów może zastąpić zarówno chemiczne emolienty dodawane do kąpieli, jak i popularną oliwkę do smarowania ciała.

olejek-z-migdalow

Olejek migdałowy ma zdolności, by nawilżyć delikatną skórę, złagodzić podrażnienia oraz zaczerwienia pod pieluszką.

Warto pomyśleć też o tym, by dodać go do kąpieli w sposób następujący: wlewając kilka kropli do wanienki, lub stosować tak, jak oliwkę, czyli po prostu wsmarowując w skórę. Olejek migdałowy może być również stosowany do wykonywania masażu skóry niemowląt.

Olej ze słodkich migdałów na rozstępy

Wspomniany olej migdałowy, określany jest nie bez przyczyny często mianem “bomby składników” odżywczych dla skóry, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Witaminy oraz oleje, które ma w swoim składzie mają zbawienny wpływ na skórę, nawet tę problematyczną, jak właśnie pokrytą rozstępami, bądź taką która ma skłonności do powstawania rozstępów.

Powstawaniu rozstępów z pewnością sprzyja utrata elastyczności skóry, suchość, brak nawilżenia i natłuszczenia oraz oczywiście okres dojrzewania lub ciąża, kiedy to w głębszych strukturach skóry zachodzą różnego rodzaju zmiany na które skóra wcale nie jest przygotowana!

Dlatego właściwości oleju ze słodkich migdałów, czyli natłuszczanie i nawilżanie są wówczas bardzo wskazane. Olejek zwykle nakładany jest techniką wmasowywania w skórę, co dodatkowo potęguje jego skuteczne działanie, co więcej – aplikowanie go w ten sposób ułatwia wnikanie substancji odżywczych w głąb naskórka.

Zapewnienie skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia zmniejszy ryzyko powstawania rozstępów, z zawarte w nim witaminy (z witaminą A na czele) pomogą w walce, z tymi które już zdążyły się niestety pojawić.

Olej ze słodkich migdałów na twarz czyli olejowanie twarzy

olej-ze-slodkich-migdalow

Olejowanie twarzy zyskuje na popularności coraz bardziej, podobnie jak naturalna pielęgnacja. O jego korzystnych czynnikach na cerę można pisać naprawdę obszernie :

  • wykazuje on działanie przeciwutleniające, na co wpływ ma wysoka zawartość witaminy E, naturalnie występującej w oleju ze słodkich migdałów.
  • Olej ze słodkich migdałów wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zmniejsza aktywność wolnych rodników, i tym samym oto sposobem ochrania skórę przed przedwczesnymi procesami starzenia.
  • zmiękcza i nawilża dlatego, że olej dzięki sporej zawartości kwasów tłuszczowych ma wpływ na poziom nawilżenia skóry, chroni ją przed nadmierną utratą wilgoci, delikatnie natłuszcza, pomaga rozwiązać problem przesuszonej i łuszczącej się skóry. Działa też zmiękczająco i tym samym sprawia, że cera po jego użyciu staje się miękka, zdecydowanie bardziej gładka a także przyjemna w dotyku.
  • ma wpływ na ochronę przed stresem oksydacyjnym, a także uszkodzeniami spowodowanymi promieniami UV oraz działaniem niekorzystnych  czynników zewnętrznych,
  • pomaga zachować czystą skórę bez zaskórników, jako że olej ze słodkich migdałów doskonale sprawdza się w oczyszczaniu skóry. On nie tylko ułatwia demakijaż, co więcej, oczyszcza pory skóry oraz pomaga usunąć z nich nawet głębokie zanieczyszczenia oraz zaskórniki.
  • pomaga uzyskać gładką skóra bez zmarszczek, gdyż białko i witamina E, które to zawiera olej ze słodkich migdałów mają korzystny wpływ na produkcję kolagenu. Więc regularne stosowanie oleju ze słodkich migdałów, może pozytywnie wpływać na redukcję widoczności płytkich zmarszczek oraz chronić skórę przed ich powstawaniem, uelastyczniać ją i ujędrniać.
  • Olej migdałowy ma też dobry wpływ na łagodzenie stanów zapalnych oraz jest często wykorzystywany do pielęgnacji skóry, która zmaga się z egzemą, łuszczycą i wszelkiego rodzaju alergiami skórnymi.
  • regeneruje oraz odbudowuje naskórek.
  • zapewnia jędrna i gładka cerę .

Czym jest olej ze słodkich migdałów nierafinowany ?

A więc na rynku, który jest bogaty w różnego rodzaju naturalne oleje, możemy spotkać się zarówno z takimi, które to występują pod nazwą jako olej nierafinowany lub rafinowany. Choć w pisowni one różnią się tylko przedrostkiem “nie” to zarówno ich cena, jak i właściwości wykazują dosyć znaczne różnice!

olejek-migdalowy
Olejek migdałowy

Olej, który jest tłoczony na zimno z powodu braku procesu rafinacji, jest inny pod względem liczby kwasowej, liczby nadtlenkowej a także barwy od oleju rafinowanego. Olej nierafinowany cechuje się jasną barwą, z kolei jego smak jest swoisty, roślinny.

Natomiast olej rafinowany ma ciemną barwę i nie posiada, ani smaku, ani zapachu. Oleje, które są tłoczone na zimno, wyróżniają się wyczuwalnym zapachem roślinnym, charakterystycznym dla ich poszczególnych gatunków.

Oleje nierafinowane nie powinny zawierać w swoim składzie izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, z kolei w olejach rafinowanych można je zaobserwować w ilości około 0,9%.

Według przeprowadzonych badań na oleju rzepakowym wynika, iż zawartość steroli o ok. 30% jest wyższa w oleju, który to jest tłoczony na zimno, aniżeli w oleju rafinowanym.

Można więc zauważyć, iż warto wybierać ten naturalny olej, który pomimo iż jest droższy i niekiedy trudniej dostępny, to jednak ma zdecydowanie więcej wartości, które nie zostały utracone podczas procesu rafinowania.

Olej ze słodkich migdałów – cena

olej-migdalowy
Olej migdałowy

W przypadku tego olejku, podobnie jak w przypadku innych naturalnych olejów, im jakość jest wyższa tym cena jest wyższa. Popularna zasada proporcjonalności. Podobnie sytuacja ma się z tym, czy olej jest rafinowany, czy też nie.

Jeśli zdecydujemy się na zakup oleju, który podlegał procesowi rafinowania, z pewnością możemy liczyć, iż jego cena będzie niższa, aniżeli tego który tego procesu nie przechodził.

Wniosek jest prosty olej rafinowany, gorszej jakości będzie tańszy, od olejku który jest nierafinowany i zachowuje więcej składników odżywczych i swoich pierwotnych właściwości.

Wahania cen są różne, zależnie od tego, gdzie kupujemy, od jakiego producenta oraz przede wszystkim w jakiej pojemności. Za 100 ml nierafinowanego oleju ze słodkich migdałów przyjdzie nam zapłacić kwotę około 25-40 zł.

Gdzie kupić olej ze słodkich migdałów?

swieze-migdaly
Świeże migdały

Przede wszystkim należy skorzystać ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Warto być uważnym, aby nie nabyć olejku o przekroczonym terminie ważności, czy też będącego mieszanka różnego rodzaju olejków, gdzie olejek migdałowy w tym przypadku nie jest olejkiem bazowym a jedynie śladowym dodatkiem.

Warto też zwrócić uwagę na to, że prawidłowo przechowywany olej ze słodkich migdałów, powinien być w buteleczce z ciemnego szkła. Najlepszym miejscem będą stacjonarne sklepy, gdzie można nabyć wysokiej jakości naturalne oleje, bądź internetowe sklepy, które cieszą się pozytywnymi opiniami i zadowoleniem wśród klientów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień