Przedstawimy dziś niebezpieczne rośliny, których starajcie się unikać. Od tysięcy lat ludność we wszystkich zakątkach świata doceniła lecznicze właściwości ziół i roślin.

Wraz z rozwojem medycyny przeprowadzono szereg istotnych badań, których głównym celem było bliższe poznanie właściwości, zalecanych dawek do spożycia, a także wystąpienia możliwych skutków ubocznych.

Badania te sprawiły, że na przestrzeni lat nauczyliśmy się idealnie rozróżniać rośliny jadalne od tych trujących. Na początku „badania” te prowadzone były metodą prób i błędów, jednak obecnie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dana roślina nadaje się do spożycia, bez obawy, że ktoś się zatruje, korzystając z profesjonalnych laboratoriów.

Niebezpieczne rośliny XXI wieku

Oczywiście obecnie nie musimy samodzielnie poszukiwać pożywienia. Niemal na każdym rogu znajdziemy sklep, w którym możemy zaopatrzyć się we wszystko to, czego potrzebujemy. Najprawdopodobniej zdecydowana większość z nas nie poradziłaby sobie gdyby konieczne było samodzielne zdobywanie pokarmu.

Nic dziwnego, rozwój cywilizacyjny sprawił, że staliśmy się wygodni i wolimy kupić produkty już przygotowane do spożycia. Mimo wszystko warto wiedzieć, jakie rośliny powinniśmy omijać z daleka, bo ich spożycie może skutkować nawet śmiercią.

Cis pospolity

cis-pospolity

Jest to gatunek wiecznie zielonego, iglastego drzewa, które zdobią intensywnie czerwone jagody. Naturalnie występuje na terenie Europy, w Azji zachodniej oraz północnej Afryce, jednak spotkać go można niemal na całym świecie. Cis pospolity jest rośliną długowieczną, rośnie powoli, ale potrafi przetrwać nawet tysiąc lat.

Choć drzewo to nie wydaje się groźne, a ptaki z chęcią „częstują się” jego jagodami, dla ludzi stanowią one niebezpieczeństwo. Wystarczy zjeść około 50 gramów jagód cisu, by narazić się na poważne zatrucie, które może się skończyć nawet śmiercią.

Zatrucie jagodami cisu charakteryzuje się trudnościami w oddychaniu, skurczami mięśni, drgawkami i zapaścią.

Tojad

tojad
Tojad

Jest to roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Ze względu na swoje trujące właściwości nazywana jest również mordownikiem. Obecnie wyróżniamy około 300 gatunków tojadu, a większość z nich występuje na terenie półkuli północnej.

Jednym z głównych składników znajdujących się w tojadzie jest acontina. Alkaloid ten wpływa na charakterystyczny, intensywnie purpurowy kolor kwiatów. Dodatkowo jest silną trucizną, która nawet w niewielkich dawkach może spowodować śmierć przez uduszenie.

Dzbanecznik

dzbanecznik
Dzbanecznik

Roślina ta nie jest sama w sobie trująca dla człowieka, również ze względu na swoje właściwości oraz rosnącą popularność, również znalazła się w tym zestawieniu.

Dzbanecznik to jedna z niewielu roślin owadożernych. Liście tej charakterystycznej rośliny swym wyglądem przypominają dzbanek (stąd nazwa), który wypełniony jest silną substancją żrącą.

Owady zwabione słodkim zapachem wydzielanym przez roślinę wpadają do dzbanka, gdzie następnie są trawione. Wielki dzbanecznik potrafi osiągnąć średnicę nawet 30 centymetrów, przez co z łatwością poradzi sobie nawet ze szczurem.

Substancje trujące znajdują się również po zewnętrznej stronie liści, dlatego najlepiej nie dotykać tej rośliny, aby nie przenieść trucizny w okolice ust.

Ageratina

Ageratina
Ageratina

To roślina należąca do rodziny astrowatych. Naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej i Południowej. Jej spożycie powoduje śmierć w wyniku skurczów mięśni. Jest niebezpieczna zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.

Niektóre źródła donoszą, że Nancy Hanks, matka Abrahama Lincolna zmarła po wypiciu mleka od krowy, która zjadła wcześniej ageratinę.

Bieluń (anielska trąba)

bieluń
Bieluń

Jest to rodzaj byliny, które występują na terenie niemal całego świata. Ze względu na wysokie zawartości alkaloidów tropanowych wykorzystywane są w medycynie. Nie należy jednak samodzielnie rozpoczynać kuracji wyciągiem z bielunia. Roślina ta wykazuje właściwości psychoaktywne, które powodują silne halucynacje.

Przedawkowanie bielunia może powodować nawet śmierć. W Polsce często można usłyszeć o zatruciu, które zostało spowodowane zjedzeniem zbyt dużej ilości nasion bielunia.

Szalej jadowity zwany również cykutą

szalej
Szalej

Jak sama nazwa wskazuje, roślina ta charakteryzuje się silnym działaniem trującym. Należy do rodziny selerowatych i spotkać ją można niemal na całej półkuli północnej. Choć roślina ta wydaje się być niepozorna, a z wyglądu przypomina koper, jest niezwykle niebezpieczna.

Zawiera wysokie stężenie konityny, która powoduje paraliż układu nerwowego. Niektóre źródła donoszą, że w czasach starożytnych szalej jadowity wykorzystywany był do skrytobójczych otruć. Z kolei tradycja literacka wskazuje, że to właśnie spożycie cykuty spowodowało śmierć Sokratesa.

Barszcz Sosnowskiego

barszcz-sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego

O tej roślinie stało się głośno około 3 lat temu. Pochodzi on a z okolic Kaukazu i wykazuje silne działanie toksyczne. Zawleczony do środkowo wschodniej Europy w 1944 roku stał się niezwykle kłopotliwym gatunkiem.

Jest to roślina agresywna, która rozprzestrzenia się spontanicznie w niezwykle szybkim tempie. Sok, który wydzielają świeże rośliny, powoduje niebezpieczne zmiany skórne.

Obecnie ze względu na szkodliwe działanie, zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i pozostałych roślin Barszcz Sosnowskiego został objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień