Podpowiemy dziś jak przeprowadzić domowe płukanie ucha. Płukanie ucha polega na usunięciu z niego nadmiaru woskowiny, która gromadzi się w zakamarkach i przewodzie słuchowym, utrudniając prawidłowe słyszenie i czasem dzwonienie w uszach.

Do zatkania ucha dochodzi najczęściej, gdy szerokość kanału słuchowego jest mała. Im kanał słuchowy jest szerszy, tym łatwiej woskowina przemieszcza się na zewnątrz ucha, czyli do małżowiny usznej.

Jak przeprowadzić płukanie ucha?

  1. Przygotuj roztwór do zmiękczenia woskowiny
  2. Przechyl głowę na bok
  3. Powoli wlej roztwór do ucha
  4. Odczekaj 5-10 minut
  5. Przechyl głowę w drugą stronę, aby roztwór wypłynął
  6. Umyj uszy ciepłą wodą, a następnie wysusz je.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Zanim zaczniesz czyszczenie ucha, upewnij się, że nie masz infekcji ucha lub uszkodzenia bębenka. Czyszczenie uszu w takich okolicznościach może być bardzo niebezpieczne, więc nie wolno Ci tego robić! Zamiast tego, zaplanuj wizytę u lekarza.

Objawy zakażenia ucha są następujące:

plukanie-ucha

Mając którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę powstania zaburzeń. Zwłoka działa tutaj na Twoją niekorzyść. Stan zdrowia może się pogorszyć z dnia na dzień.

Jak nazywa się lekarz od ucha?

Lekarz od uszu to laryngolog, a dokładniej otolaryngolog, jest to lekarz, który zajmuje się leczeniem i rozpoznawaniem chorób usznych, krtani, gardła oraz nosa.

Jak wykonać czyszczenie uszu?

 

roztwor-do-plukania-ucha

Pierwszy krok to przygotowanie roztworu, który zmiękczy wosk w uchu. Gotowy roztwór możesz kupić w aptece lub przygotować samemu. Wystarczy, że połączysz ciepłą wodę z jednym z produktów:

  • 1 łyżką gliceryny, lub
  • 1 łyżką dowolnego oleju mineralnego, lub
  • 1 łyżką wody utlenionej

 

czyszczenie-ucha-aplikator

Gdy roztwór jest już gotowy, czas na wlanie go do ucha. Możesz użyć specjalnego aplikatora do ucha lub wlać roztwór do ucha używając miseczki. Najlepiej stanąć wtedy w brodziku lub w wannie, aby nie narobić bałaganu w łazience.

Pamiętaj, że do ucha zmieści się jedynie niewielka ilość roztworu rozcieńczającego wosk, nie wstrzykuj go więc na siłę, jeśli używasz aplikatora.

 

 

 

 

czyszczenie-uszu

 

Przechyl głowę na bok. Domowe płukanie ucha będzie skuteczniejsze i łatwiejsze, jeśli Twój kanał uszny będzie pionowo. Dlatego połóż się teraz na boku, jeśli możesz. Umieść kilka ręczników pod głową, uniemożliwiając wypłynięcie roztworu z powrotem na zewnątrz.

 

 

wlewanie-roztworu-do-ucha

W powolnym tempie wlej teraz roztwór do ucha, używając aplikatora, lub wlej go bezpośrednio wprost z miseczki. Najlepiej, jeśli masz kogoś pod ręką, płukanie ucha wtedy przebiegnie szybciej i sprawniej.

 

 

plukanie-ucha

Odczekaj teraz 5-10 minut, aby roztwór wszedł w kontakt z woskowiną i zaczął rozpuszczać ją.

 

 

plukanie-ucha-2

Opróżnij ucho z roztworu. Możesz nadstawić miseczkę lub przyłożyć ręcznik, aby wypływająca wydzielina trafiła we właściwe miejsce, a nie na podłogę w łazience.

[irp posts=”5455″ name=”Operacja plastyczna odstających uszu – czy można ją wykonać na NFZ?”]

Jeśli chcesz, możesz pod koniec opróżniania ucha z roztworu, włożyć do niego wacik, aby złapał pozostałość płynu. Roztwór wsiąknie w pałeczkę wacika.

 

 

czyszczenie-uszu-2

Czas na płukanie ucha. Użyj gumowej strzykawki lub wlej ciepłą wodę wprost z miseczki. Najlepiej, aby woda była w temperaturze Twojego ciała, czyli około 37 stopni.

 

 

plukanie-ucha-3

Płukanie ucha z roztworu należy powtarzać 2-3 razy w ciągu doby przez okres 3-4 dni. Nie wolno zbyt często płukać ucha, ponieważ możesz przypadkiem uszkodzić sobie bębenek lub podrażnić skórę w kanale słuchowym.

 

 

suszenie-ucha-po-plukaniu

Na koniec płukania uszu, przyłóż do nich ręcznik i zacznij pochylać głową na lewo i prawo, aby w ten sposób pozbyć się płynu ze wszystkich kanalików i zakamarków w uchu. Chodzenie w ciągu dnia z nawet odrobiną płynu w uchu to dyskomfort.

Podsumowanie

W powyższej instrukcji do aplikowania płynu użyłam aplikatora, jednak nic nie stoi na drodze, aby przeprowadzić płukanie ucha strzykawką. Dodam jeszcze, że płukanie uszu wodą utlenioną (tylko wodą) też nie jest złym pomysłem, jeśli nie masz pozostałych składników płukanki.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

4 KOMENTARZE

  1. Nigdy sobie ucha nie płukałam, a do czyszczenia używam sprayu fonix z olejkami. Bez specjalnego zachodu szybko i skutecznie rozpuszcza woskowinę. Wreszcie przestałam mieć problemy z przytkanymi uszami

  2. Raz próbowałam płukania ale chyba trochę za późno, bo zrobił się czop z woskowiny i nie udało mi się go wypłukać. Ucho się zatkało i zaczęło boleć. Poszłam do lekarza i też miał z tym problem bo wstrzykiwał mi wodę kilkanaście razy, w końcu udało się ale wyciągnąć. Teraz używam Vaxol bo to naturalna oliwa z oliwek i dobrze sobie radzi z nadmiarem woskowiny.

  3. Oleje to sprawdzony sposób na usuwanie nadmiaru woskowiny, zmiękczają też czop woskowinowy ułatwiając jego wypłukanie, teraz już to wiem. Używałam patyczków do czasu kiedy ucho mi się nie zatkało. Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na ten artykuł. Trafiłam do laryngologa na płukanie ucha. Teraz też stosuję Vaxol, sprawdza się.

  4. też czyszczę uszy fonixem.Odkąd go używam, to mam wrażenie, że nawet lepiej słyszę, tak skutecznie usuwa woskowinę

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.