Jak ćwiczyć pamięć dziecka? Przede wszystkim nauka powinna być dla dziecka przyjemnością. Jeśli nasza pociecha jest zainteresowana i usatysfakcjonowana sposobem, w który się uczy, cały proces będzie przebiegał sprawniej i z większymi rezultatami.

Idealnym okresem w życiu dziecka na rozwijanie pamięci jest czas po-przedszkolny. Pierwszoklasista ma ogromny potencjał intelektualny, ale żeby skutecznie go wykorzystać, przyda się pomoc ze strony rodziców i nauczycieli.

Rozwijanie pamięci dziecka

Wsparcie emocjonalne oraz nieustanne ćwiczenie pamięci dziecka to klucz do sukcesu w późniejszych latach. Na początku szkoły podstawowej umysł dziecka jest szczególnie otwarty i chłonny na rejestrowanie nowych informacji i poznawanie świata.

Młodsze dzieci potrafią zapamiętać długi fragment książki czy wiersza, nie rozumiejąc nawet samej treści – dzieje się tak z powodu dobrze rozwiniętej pamięci mimowolnej.

rozwijanie-pamieci-dziecka

Natomiast pod koniec wieku przedszkolnego u dzieci zaczyna pojawiać się tak zwana pamięć dowolna, która w ramach upływu czasu zaczyna dominować nad tą mimowolną.

Wraz z jej pojawieniem się nasze pociechy rozwijają myślenie logiczne oraz świadomie próbują korzystać z mnemotechnik, czyli sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przechowywanie, a w razie potrzeby przypominanie sobie i wykorzystywanie zdobytej wcześniej wiedzy.

Mnemotechnika – na czym to polega?

Mnemotechniki to sposoby zapamiętywania dzięki wykorzystaniu wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku oraz węchu. Przy ich pomocy dzieci łatwiej i szybciej się uczą, i kodują najistotniejsze informacje ze świata.

W mnemotechnikach wykorzystuje się rymowanki, opowiadania, żarty, ruch, kolor i obrazki szyfrowane.

Wszystkie chwyty (różnorodność wykorzystywanych technik) dozwolone, byle uniknąć nudy. Ciekawe rozwiązania przekładają się w rezultacie na większe zainteresowanie dzieci, ich zaangażowanie oraz lepsze efekty kształcenia.

Bardzo ważne jest, aby rozwojowi pamięci towarzyszyły pozytywne emocje, takie jak wsparcie, miłość i poczucie bezpieczeństwa – tutaj sprawdzi się wspólne wykonywanie ćwiczeń przez dzieci i rodziców, np. podczas codziennych domowych zabaw.

Równie istotne jest budowanie u dziecka poczucia własnej wartości – pochwały, zachęty, docenianie sukcesów przez bliskich.

Sposoby ćwiczenia dziecięcej pamięci

pamiec-dziecka

Wzrok i słuch to dwa zmysły, które są najbardziej zaangażowane w procesie zapamiętywania, zatem większość ćwiczeń rozwijających pamięć dzieci odwołuje się właśnie do nich. Dają naprawdę dobre efekty i jak wykazują statystyki, nawet rodzice są bardzo zadowoleni z ich stosowania.

Regularne wykorzystywanie mnemotechnik (ze szczególnym uwzględnieniem wzroku i słuchu właśnie) daje dobre rezultaty, a dzieci świetnie się przy tym bawią. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę to jedna z najlepszych form edukacji i rozwoju umysłowego dzieci.

Jak ćwiczyć pamięć dziecka? Mapy myśli!

Metoda ta jest przydatna do porządkowania informacji. Mapy myśli polegają na umieszczeniu na środku czystej kartki jakiegoś słowa bądź rysunku, będącego kluczem, a następnie dołączaniu do niego w formie rozgałęzień szczegółów. Taka technika pozwala na przyswojenie dużej ilości treści w krótkim czasie.

mapa-mysli-2

 

Jest polecana nie tylko dla dzieci w starszym wieku, choć wiadomo, że w szkole podstawowej sprawdzi się o wiele lepiej niż w przedszkolu. Warto jednak zacząć ćwiczyć pamięć dziecka od najmłodszych lat i pomagać mu prawidłowo uporządkować informacje.

Gra „memory” na rozwijanie pamięci dziecka

Sposób ćwiczenia pamięci polecany przez specjalistów. Zestaw do gry składa się z kilkunastu bądź kilkudziesięciu identycznych obrazków. Kartoniki rozkłada się obrazkiem do dołu.

Odsłania się po kolei dwa rysunki, szukając takich samych ilustracji. Jeśli się nie znajdzie – zostawia się je na tym samym miejscu, odwraca z powrotem i jednocześnie stara zapamiętać, gdzie leżał obrazek, by później odnaleźć pary.

Niekonieczne jest posiadanie materialnej wersji tej gry – w internecie dostępnych jest wiele różnych odmian tej zabawy, naprawdę nie trzeba długo szukać. Co najlepsze, grę memory można znaleźć w różnych graficznych oprawach, dzięki czemu dziecko nie znudzi się grą i nie odstawi jej po kilku minutach.

Nauka zapamiętywanie poprzez wierszyki i rymowanki

Metoda polegająca na zapamiętywaniu ważnych informacji poprzez uczenie się tekstów. Im ciekawszy i zabawniejszy tekst rymowanki lub wierszyka, tym szybciej dziecko jest w stanie go zapamiętać.

Z pewnością sami pamiętamy to z dzieciństwa, a nawet do teraz jesteśmy w stanie wyrecytować co najmniej kilka rymowanek, które zapadły nam w pamięć.

Łańcuchy skojarzeń

Mnemotechnika angażująca wiele zmysłów. Polega na tworzeniu kolejno własnych skojarzeń, składających się w ciąg przyczynowo – skutkowy. Elementy opowiadania łączą się w historyjkę, dzięki której rozwija się także wyobraźnia. To nic innego jak układanie historii za pomocą słów, zarówno na papierze jak i w formie ustnej.

Zabawa w „głuchy telefon”

Zabawa znana chyba przez każdego. Polega na powtórzeniu przez dziecko na głos zdania, które wcześniej przekazało sobie szeptem, na ucho osoby siedzącej obok. Ostatnia osoba ma za zadanie jak najwierniejsze przekazanie zdania oryginału. Bardzo często dzieci grają w nią przedszkolach i podstawówkach.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień