Macie ochotę na romantyczny wyjazd? Jest jedno z najpiękniejszych miejsc do zwiedzania. Miasto, które zachwyca swoją magiczną atmosferą i łączy ze sobą historię dwóch państw, Polski i Litwy. Oczywiście mowa o Wilnie, którego dzieje zaczynają się w 1321 roku. Bo właśnie wtedy książę Giedymin przeniósł się z Trok do murowanego zamku, który kazał wybudować swoim podwładnym w ujściu rzek Wilenki i Wilii. I odtąd stamtąd sprawował swoje rządy, podczas których nawiązał kontakty z chrześcijańską częścią Europy.

Romantyczna podróż do Wilna

W ramach rozbudowy i rozwoju miasta na tle religijnym zaprosił do Wilna zakonników, którzy w nowo wybudowanych kościołach i klasztorach odprawiali msze i nabożeństwa. Od tego czasu miasto było regularnie odwiedzane przez posłów i wysłanników papieskich, a my polecamy wybranie się do Wilna w romantyczną podróż.

romantyczna-podroz

Bo Wilno to nie tylko historia, ale też magiczna atmosfera i urok miasta, jego najmniejszych zakamarków, ale także największych miejsc turystycznych. Jeśli ty i twój partner lubicie zwiedzać, a nigdy nie byliście na Litwie – naprawdę warto się wybrać, nie pożałujecie żadnej wydanej złotówki.

Trzeba zacząć od historii Wilna…

Niezależnie od tego, czy planujecie zwiedzać Wilno jako amatorzy historii, czy jesteście zafascynowani historią i tematyką dawnych dziejów – od zapoznania się z przeszłością trzeba zacząć swoją przygodę i podróż do tego magicznego miejsca. Pierwsza historyczna wzmianka o Wilnie pochodzi z roku 1323, kiedy to Giedymin pisał za granicę listy.

Informował w nich, że Wilno stało się królewskim miastem, a także zapraszał rzemieślników i kupców do rozpoczęcia działalności na terenie Litwy. Książę korespondował z papieżem, prosząc go o pomoc w walce z Krzyżakami, którzy kilkakrotnie oblegali miasto i uniemożliwiali Litwie przyjęcie chrztu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Opalanie, pływanie, koktajle i mnóstwo zabawy? Zobacz 4 najlepsze plaże Europy!

Ciekawe miejsca do zwiedzania w Wilnie

Znając już co nieco faktów historycznych, warto zastanowić się, co ciekawego można zwiedzić w Wilnie? Idąc za legendą o powstaniu Wilna, Troki to miejsce, od którego przygodę z Litwą powinien zacząć każdy zwiedzający. To właśnie tam zaczyna się cała historia. Troki to miasto położone 28 kilometrów od Wilna i początkowo to właśnie ono było miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od niego z kolei w niewielkiej odległości znajduje się wieś, Stare Troki – poprzednia stolica Litwy.

stare-troki
Stare Troki

Do początku II wojny światowej Troki był to teren znajdujący się na obszarze Polski, w związku z czym nawet dzisiaj nietrudno spotkać tam osoby narodowości polskiej. Są drugą najliczniejszą grupą zamieszkującą miasto, zaraz po Litwinach. W Trokach od 1938 funkcjonuje Muzeum Karaimskie, w którym można bliżej zapoznać się z kulturą Karaimów – grupą etniczną i religijną, sprowadzoną tam w średniowieczu z Krymu.

Wielbicieli zielonych terenów i przyrody zainteresuje na pewno Trocki Historyczny Park Narodowy. Kolejną ważną atrakcją turystyczną Litwy jest zamek w Trokach, położony na wyspie na jeziorze Galwe. Został wzniesiony w XIV–XV wieku, jednak jego obecny wygląd to rekonstrukcja, nad którą prace zostały podjęte w latach 50 XX wieku.

Zwiedzającym udostępnione są także do oglądania ruiny już drugiego zamku, lądowego. W Wilnie do zwiedzenia są także miejsca kultu religijnego, takie jak prawosławna cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół farny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (w środku: słynący łaskami obraz Matki Bożej Trockiej), a także kościół pobernardyński i kienesę karaimską z XVIII wieku.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Gdzie jechać na wakacje? Mamy dla Ciebie 3 gorące kierunki.

Wszystkie te miejsca mają w sobie pewnego rodzaju magię, której nie sposób oddać, tylko o nich pisząc. Zgodzi się z tym z pewnością każdy, kto choć raz przyjechał na Litwę i zagłębił się w jej historię.

Idealne miejsce dla zakochanych

podroz-poslubna-do-wilna

To idealne miejsce dla zakochanych, par z długoletnim stażem, czy świeżo upieczonych małżonków, którzy mogą znaleźć tu piękne hotele oferujące dobrze zaplanowany i zorganizowany miesiąc miodowy z odpowiednią ilością czasu wolnego tylko we dwoje.

Możliwości wyboru odpowiedniego dla was noclegu jest naprawdę masa, a większość z nich jest w świetnej cenie. Trzeba tylko zabrać się za planowanie odpowiednio wcześnie, ale i na ostatnią chwilę także czasem uda się znaleźć oferty last minute.

Macie wolny weekend? Wykorzystajcie go jak najlepiej, nie siedźcie kolejny raz w domu przed telewizorem. Nowe doświadczenia i przygody mogą na nowo ożywić wasz związek, w który być może zdążyła wkraść się rutyna. Jeśli dawno nigdzie nie wyjeżdżałaś, będzie to wyjątkowa okazja dla wypoczynku.

Wilno = masa atrakcji i zabytków!

Co do samego Wilna, atrakcji i zabytków jest naprawdę masa. Żeby zwiedzić je wszystkie, trzeba dobrze zaplanować swoją wycieczkę i przeznaczyć na nią odpowiednio dużo czasu. Naprawdę warto, bo Wilno zachwyca.

Warto znać kraj, z którym kiedyś mieliśmy tyle wspólnego, a nawet byliśmy jedną całością. Poznawanie ludzi, smaczne litewskie dania narodowe i piękne otoczenie to świetny pomysł na wycieczkę. A może zrobisz swojej drugiej połowie niespodziankę i zabierzesz ją w tę niezapomnianą romantyczną podróż? Jeśli zastanawiałaś się, gdzie zabrać swojego chłopaka, po przeczytaniu tego artykułu nie powinnaś mieć już żadnych wątpliwości… do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.