Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce i stanowi główną przyczynę zgonów kobiet. Darmowa mammografia obejmuje jedynie osoby powyżej 50 roku życia, ponieważ liczba zachorowań jest wówczas największa. Nie oznacza to jednak, że kobiety młodsze są bezpieczne i nie powinny zawracać sobie tym głowy. W przypadku nowotworów liczy się czas wykrycia, im jest wcześniejszy tym rokowania są lepsze. Dlatego ogromnie ważna jest obserwacja piersi oraz samobadanie.

# Jak rozpoznać raka piersi ?

Samobadanie piersi powinno składać się z dwóch etapów: oglądania piersi i badania dotykowego (palpacji). Pierwszy etap najlepiej wykonywać w pozycji stojącej, kobieta powinna rozebrać się do pasa i dokładnie obejrzeć obie piersi.

Należy zwrócić uwagę na wielkość i kształt brodawek i ewentualne zmiany, takie jak dołki czy wciągnięcia skóry. Równie ważna jest obserwacja ciała tuż przy pachach.

aby wykryć raka – Oględzin biustu należy dokonać także z profilu

…wystarczy spleść ręce z tyłu głowy i obrócić się tak aby obejrzeć ciało z jednego i drugiego boku. Kolejną pozycją jest oparcie dłoni na biodrach i naciskanie na nie z taką siłą, by odczuwać mięśnie klatki piersiowej.

Warto poświęcić chwilę, aby sprawdzić czy nie widać żadnych, wcześniej niezauważalnych zmian. Następnie należy pochylić się do przodu i w takiej pozycji dokończyć oględziny.

Badanie dotykowe

Drugi etap, czyli badanie dotykowe można wykonać w pozycji stojącej lub leżącej. Podstawą jest położenie dłoni z tyłu głowy i rozpoczęcie badania piersi przeciwną dłonią. W tym celu należy mocno uciskać ją całą powierzchnią dłoni, można robić to różnymi sposobami, jednak najczęściej proponowana to zataczanie małych kółeczek po całym obwodzie piersi.

Czynność tą należy wykonać bardzo dokładnie, aby nie pominąć żadnego fragmentu ciała. Następnym krokiem jest badanie okolic pachy i obojczyka.

rak-piersi

# Co powinno nas zaniepokoić?

  • – asymetria piersi
  • – wyczuwalny guzek lub stwardnienie
  • – zmarszczenia lub wciągnięcia widoczne na skórze
  • – miejscowa zmiana koloru skóry
  • – wciągnięcie lub zaczerwienie brodawki
  • – wydzielina
  • – obrzęk węzłów chłonnych pod pachą
  • – ból
  • – rozszerzenie żył na biuście

# Czynniki ryzyka zachorowań na raka piersi

Ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększają przede wszystkim kwestie genetyczne. Jeżeli ktoś w rodzinie cierpiał na nowotwór (także jajników), należy szczególnie zwracać na siebie uwagę. Kolejnym czynnikiem jest wiek (szczególnie narażone są osoby powyżej 50 roku życia) oraz kwestie hormonalne.

Objęte większym ryzykiem są kobiety, które miały pierwszą miesiączkę przed 12 rokiem życia lub przebyły menopauzę po 55 roku życia. Niekorzystnie wpływa także fakt regularnego palenia papierosów, spożywania alkoholu i stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Nowotwory często przez długi czas nie wykazują żadnych objawów, rozwijając się niezauważalnie. Piersi to obszar, który jako jeden z niewielu możemy samodzielnie badać. Wczesne wykrycie zmiany, to ogromna szansa na wyzdrowienie i ocalenie życia, możesz zrobić to jako pierwsza, pamiętaj o tym.

0 Udostępnień
Od zawsze lubiłam pisać i cieszę się, że mogę to wykorzystywać. Moje zainteresowania nie są ściśle sprecyzowane i wciąż szukam dla siebie jak najlepszej drogi. Lubię odpoczynek na świeżym powietrzu, gotowanie i dobrą książkę. Kontakt: paulajakubasik@gmail.com