Poprawianie urody jest czymś na porządku dziennym. Do tego stopnia, że wielu z nas w ogóle nie zastanawia się nad konsekwencjami poddania się niepotrzebnym zabiegom upiększającym. Oto lista zagrożeń związanych z nieprzemyślanym zastosowaniem zabiegów medycyny estetycznej.

Botoks

Zastosowanie botoksu jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów. Współcześnie z zabiegu wypełniania zmarszczek i niedoskonałości korzystają coraz młodsze osoby. Już nastolatki chętnie korzystają z tego typu wypełnień. Tymczasem psychologowie ostrzegają, że jest to zabieg silnie uzależniający.

Jeśli wstrzykiwanie rozpoczniemy w tak młodym wieku, prawdopodobnie będziemy musieli z zabiegu korzystać już przez resztę życia! Nie tylko z powodu uzależnienia, skrzywionego obrazu samego siebie, ale również dlatego, że skóra pod wpływem zastrzyków rozciąga się i przez to powoduje szybsze starzenie się.

Coraz częściej spotykamy się z niebezpiecznym trendem polegającym na tym, że botoks jest sprzedawany w internecie.

wstrzykiwanie-botoksu
Wstrzykiwanie botoksu

Użytkownicy mogą zrobić zastrzyki z niego w zaciszu domu. Wiąże się to ze sprowadzeniem do mieszkania substancji nieznanego pochodzenia. Często oszuści zamiast botoksu przesyłają substancje podobne do niego. Czasami są one całkowicie niegroźne, a wszystko polega jedynie na wyłudzeniu pieniędzy.

Zdarzają się jednak i tacy, którzy z premedytacją przesyłają groźne środki, które mogą trwale oszpecić. Wiele takich środków nawet od wielu miesięcy lub lat nie mają aktualnej daty ważności.

Samodzielne wykonywanie zastrzyków z botoksu, lub korzystanie z pomocy kogoś niedoświadczonego może doprowadzić do paraliżu mięśni twarzy.

Również wykonywanie nastrzykiwań w profesjonalnym gabinecie nie jest wolne od powikłań. Pojawiają się one natychmiast po zabiegu, lub nawet dopiero po kilku latach.

Kwas hialuronowy

kwas-hialuronowy
Kwas hialuronowy

Zastosowanie nawet tak niewinnego, jak mogłoby się wydawać zabiegu, jakim jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, wiąże się z ryzykiem.

Szczególnie u osób ze słabszymi naczyniami krwionośnymi, skłonnością do powstawania siniaków. Zastosowanie kwasu powoduje u nich i nie tylko u nich powstanie trudno gojących się wybroczyn, pojawienie się opuchlizny.

Skóra staje się bardzo wrażliwa. W wyjątkowo trudnych przypadkach może dochodzić do powstania otwartych owrzodzeń, z których wydobywa się płyn. Trudno gojące się ranki powodują powstanie deformacji i blizn.

Reakcja alergiczna może wystąpić nawet kilka miesięcy po zabiegu, a jej efekty będą utrzymywać się przez kolejne miesiące, skutecznie utrudniając życie oraz obniżając poczucie własnej wartości.

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny jest stosowany zarówno w klinikach upiększających, jak i w medycynie, jako metoda leczenia niektórych schorzeń. Poddając się przede wszystkim dobrowolnym zabiegom poprawiającym urodę, powinniśmy być świadomi skutków ubocznych działania lasera.

laser-frakcyjny
Laser frakcyjny

Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad, lecz nie może on uchronić przed niektórymi powikłaniami. Najczęstszym problemem jest po prostu odczuwanie bólu. Jest tym większy, im większy próg wrażliwości. Najmniej odporne na ból są osoby o jasnej cerze i rudych włosach. Po zabiegu pojawiają się również zmiana koloru skóry, powstawanie ropni, strupów.

Mimo iż one po jakimś czasie się goją, to istnieje ryzyko wdania się zakażenia, szczególnie jeśli nie zastosowano terapii antybiotykiem. W wyniku zakażenia i powstania trudno gojących się raz powikłaniem są widoczne blizny, a nawet bliznowce. Laser frakcyjny nie daje również gwarancji tego, że problemy skórne, które staraliśmy się zwalczyć, nie nawrócą.

HGH – hormon wzrostu

hgh-hormon-wzrostu
HGH hormon wzrostu

W klinikach medycyny estetycznej korzysta się z ludzkiego hormonu wzrostu, w skrócie HGH. Celem jest odmłodzenie skóry, podobnie jak w przypadku botoksu. HGH stosuje się jako zastrzyki oraz w formie tabletek.

Skutki uboczne takiego zastosowania hormonu są brzemienne w skutkach. Przyjmowanie tabletek wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, chronicznymi bólami głowy, nudnościami.

Przyjmowanie HGH kończy się zwiększoną podatnością na raka piersi. Doprowadza do udarów szczególnie u osób po czterdziestym piątym roku życia. Przyczynia się do powstania zakrzepicy oraz zawałów serca.

Przeszczep własnego tłuszczu

przeszczep-wlasnego-tluszczu
Przeszczep własnego tłuszczu

Również zabiegi z użyciem własnej tkanki nie zawsze kończą się dobrze, chociaż teoretycznie ryzyko powikłań jest zmniejszone, chociażby ze względu na to, że nie używa się ciała obcego jak w przypadku na przykład zastrzyków z botoksu. Niestety nieumiejętne wykonanie zabiegu, korzystanie z usług tanich gabinetów, wiąże się z powstaniem blizn.

Obszar ciała, do którego przeszczepiono tłuszcz, nie zawsze nabiera pożądanego kształtu. Wiąże się to ze zniekształceniami, powstaniem obwisłej skóry. Przeszczep tłuszczu pod powieki jest jednym z rodzajów tego zabiegu, który wiąże się z największym ryzykiem.

Powstają worki pod oczami, które dodają lat, zamiast odejmować. Niekiedy przez wiele miesięcy utrzymuje się również bardzo wyraźne zasinienie, opuchnięcie, konieczne są okulary przeciwsłoneczne. Większość kobiet, które wykonują zabieg przeszczepu tłuszczu pod dolne powieki, nie jest zadowolona z efektów i odradzają wykonywanie go.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!