Sposoby na mocne włosy i paznokcie zagrają kluczową rolę w Twoim życiu i Twoim wyglądzie. Kruche i rozdwajające się paznokcie, osłabione włosy – to problemy, które z własnego doświadczenia zna prawie każdy.

Choć ich przyczyny bywają różne i czasem potrzebna jest pomoc lekarza, to zawsze warto sięgnąć po odpowiednie zioła użyteczne przy pielęgnacji paznokci i włosów.

Koniecznie zobacz wczorajsze rankingi:

Sposoby na mocne włosy i paznokcie

Zarówno włosy jak i paznokcie to tzw. przydatki skóry, które powstają z tego samego nabłonka tworzącego naskórek. I pewnie dlatego często tak się dzieje, że gdy pogarsza się kondycja paznokci, jednocześnie włosy stają się słabsze, matowe, zaczynają bardziej wypadać.

Koniecznie sprawdź wczorajsze nowe zestawienie: Tusz do rzęs wodoodporny – RANKING

Winne temu są przeważnie błędy w pielęgnacji – nadużywanie agresywnych kosmetyków i detergentów – a także błędy żywieniowe.

Szczególnie niekorzystnie na stanie włosów oraz paznokci odbija się nawet niewielki niedobór witamin A, E z grupy B i minerałów, zwłaszcza krzemu, fosforu, siarki i cynku, który najczęściej jest skutkiem stosowania diet odchudzających. Wtedy kuracja odpowiednio dobranymi ziołami zwykle przynosi doskonałe efekty.

Spośród ziół o takim działaniu na uznanie zasługują łopian, skrzyp i pokrzywa. Musisz jednak pamiętać, że stan włosów i paznokci nie poprawi się z dnia na dzień, na efekty zawsze trzeba czkać około 2-3 miesięcy.

Łopian większy

lopian-wiekszy
Łopian większy

Najbardziej charakterystyczne dla tej rośliny są rzepy – przekwitłe kwiaty, które tak chętnie przyczepiają się do ubrań i sierści zwierząt.

Ale to korzeń łopianu zawiera najcenniejsze substancje, wykorzystywane w ziołolecznictwie, m.in. związki poliacetylenowe, olejek eteryczny, garbniki, kwas krzemowy, siarkę, fosfor, witaminę C.

Ten zdawałoby się niepozorny zestaw substancji, jest bardzo pomocny w niektórych chorobach skórnych, jak trądzik. łojotok czy łuszczyca. Łopian większy ma też korzystne działanie na włosy – odnawia ich uszkodzoną strukturę, odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, stymuluje porost, hamuje wypadanie włosów.

Wyciąg z korzenia łopianu jest składnikiem wielu kosmetyków i preparatów ziołowych przeznaczonych do pielęgnacji skóry i włosów, zwalczających łupież i łojotok, przeciwdziałających wypadania włosów i pobudzających ich wzrost.

Kosmetykiem i zarazem lekiem jest Olej z korzenia łopianu z ziołami, który odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, ma też silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, więc szybko rozprawia się z łupieżem.

Sposoby na mocne włosy i paznokcie

Domowe przetwory z łopianu:

1) Garść suszonego i rozdrobnionego korzenia łopianu zalej połową szklanki oliwy i odstaw w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Przecedź i przechowuj w naczyniu z ciemnego szkła. Aby zregenerować łamliwe i wysuszone włosy, raz w tygodniu nałóż na nie olej i równomiernie rozprowadź go grzebieniem.

Osłoń włosy czepkiem i owiń ręcznikiem. Po 30 min umyj głowę delikatnym szamponem. Natomiast kruche łamliwe paznokcie wymocz w ciepłym oleju przez 5-10 minut.

2) 2 łyżki korzenia łopianu zalej dwoma szklankami ciepłej wody, podgrzej do wrzenia i pod przykryciem gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Płucz odwarem umyte włosy.

Skrzyp polny

skrzyp-polny
Skrzyp polny

Ziele skrzypu polnego jest wręcz niezastąpione w pielęgnacji włosów i paznokci. To zasługa wyjątkowo dużej zawartości krzemu – stanowi on aż 10% wszystkich substancji mineralnych zawartych w skrzypie polnym, z czego 20% w postaci rozpuszczalnej i łatwo wchłanialnej krzemionki.

Krzem zaś jest niezbędny do właściwego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu, ale szczególną rolę odgrywa w komórkach skóry, włosów i paznokci, bo jest ich istotnym budulcem. Krzem ma wyjątkowe znaczenie dla osób starszych kiedy ilość krzemionki w organizmie maleje i pojawiają się zaburzenia w gospodarce krzemem.

Inne składniki, w które obfituje skrzyp polny to m.in. flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, sole potasu i glinu, kwasy organiczne, witamina C, garbniki oraz związki żywicowe.

Szampony, płukanki i odżywki ze skrzypu polnego

Jako niezwykle obfite źródło krzemu, skrzyp polny jest bardzo pożądanym składnikiem kosmetyków poprawiających stan włosów i paznokci – szamponów, płukanek i odżywek do włosów i paznokci.

Skrzyp polny przeciwdziała wypadaniu i przetłuszczaniu się włosów, wzmacnia ich strukturę, wzmacnia płytkę paznokciową. Również lecznicze preparaty ziołowe wykorzystują dobroczynne działanie skrzypu polnego w zwalczaniu łupieżu i nadmiernego wypadania włosów.

Kuracja ze skrzypu polnego wzmacniająca włosy i paznokcie

2 łyżki ziela skrzypu polnego zalej 2 szklankami ciepłej wody, doprowadź do wrzenia i pomału gotuj pod przykryciem przez 15 min. Przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki odwaru w kuracji wzmacniającej włosy i paznokcie.

Z odwaru możesz robić też kompres, który pomoże zwalczyć łupież, przeciwdziałać przetłuszczaniu się i wypadaniu włosów. Umyte włosy spłucz odwarem, lekko odciśnij, owiń głowę czepkiem i ręcznikiem. Po 20 min spłucz włosy letnią wodą.

Pokrzywa na włosy i paznokcie

pokrzywa-zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna jest znana z tego, że parzy, bo pokrywają ją włoski zawierające kwas mrówkowy. Wystarczy pokrzywę dotknąć – wtedy przesycony krzemionką koniec włoska odłamuje się, a kwas mrówkowy przenika do skóry, powoduje on zaczerwienienie i pieczenie.

Odbywa się to z korzyścią dla zdrowia, bo drobne naczynka krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu tkanki w tym miejscu są lepiej odżywiane.

Ale pokrzywa to także bogactwo innych składników. Jej liście zawierają między innymi prowitaminę A, witaminy K, C, B6, garbniki, kwasy organiczne, chlorofil, flawonoidy i minerały: wapń, żelazo, fosfor, siarkę, potas, sód i jod.

A korzeń pokrzywy lecytynę, krzemionkę, polisacharydy, związki podobne do lipidów i steroli, liczne sole mineralne.

Zestaw tych substancji to prawdziwy „eliksir zdrowia” dl skóry, włosów i paznokci. Np. witamina A wzmaga produkcję głównego budulca włosów i paznokci – keratyny oraz chroni je przed niszczącym wpływem toksyn zawartych w powietrzu, np. z dymu papierosowego. A krzem zmniejsza łamliwość paznokci i zapobiega wypadaniu włosów.

Ekstrakt z korzenia pokrzywy

Pokrzywa jest bazą licznych preparatów ziołowych przeznaczonych do pielęgnacji skóry z łojotokiem czy łupieżem. Ekstrakt z korzenia pokrzywy wchodzi w skład wielu popularnych środków na łysienie, ponieważ skutecznie hamuję produkcję dihydrotestosteronu – hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe.

Wyciąg z liści pokrzywy stosowany na skórę głowy działa na nią drażniąco poprawiając jej ukrwienie, hamuje wypadanie włosów i pobudza ich wzrost. Wyciąg z pokrzywy stosowany w formie naparu poprawia kondycje zarówno włosów jak i paznokci.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl