Sprawdzone sposoby na oszczędzanie w domu pomogą Ci zdobyć dodatkowe pieniądze. Osoby, które je stosują, są w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Taka suma zapewne przyda się i Tobie. Ogranicz zatem niepotrzebne wydatki i ciesz się z profitów.

sposoby-na-szczędzanie

Oszczędzanie w domu – żywność

Żywność (wraz produktami gospodarstwa domowego) to jedna z największych pozycji w naszym domowym budżecie. Zawsze można ją zmniejszyć. Stosuj zasady dobrej organizacji:

 • Unikaj zakupów pod wpływem impulsu – Staraj się nie robić zakupów z doskoku, zwłaszcza w sklepach „po drodze”. Będziesz mniej narażona na nieprzemyślane wydatki.

oszczedzanie-na-zakupach

 • Jadłospis i lista zakupówNa każdy tydzień twórz chociaż orientacyjny jadłospis i pod niego rób listę zakupów. Unikniesz nieprzemyślanych wydatków, a żywność się nie zmarnuje. W dodatku nie będziesz musiała dokupować pojedynczych rzeczy, których cena w pobliskim sklepie może okazać się wyższa.
 • Nie daj się skusić na promocje – Na zakupy lepiej jest wybierać się raz w tygodniu, oczywiście z listą zakupów. Możesz w ten sposób wybrać sklep z korzystną ofertą cenową. Nie bierz jednak zbyt wielu rzeczy tylko dlatego, że będą w promocji. Kupowanie jedzenia, które nie jest potrzebne, to strata pieniędzy. Wykorzystaj promocje do własnych potrzeb – nie odwrotnie.
 • Napoje gazowaneNajlepiej zrezygnować z kupowania czegoś, co nie jest ani zdrowe, ani tanie. Do tej grupy zdecydowanie należą napoje gazowane. Ogranicz też spożycie soków. Postaw na naturalną wodę mineralną, ewentualnie taką z dodatkiem soku czy syropu.
 • Nie chodź do sklepu na czczoNa zakupy nie wybieraj się z pustym brzuchem, bo kupisz masę niepotrzebnych rzeczy (człowiek głodny ma ochotę na wszystko).
 • Daj szansę resztkom Nasze babcie bardzo często wykorzystywały np. ugotowane ziemniaki do zrobienia kopytek lub pyz, a niewykorzystane wędliny dodawały do bigosu. Aby nadać drugie życie produktom, muszą one być nadal świeże – to kwestia umiejętności dysponowania zasobami – wykorzystaj je.
 • Gotuj więcej zup Planuj w swoim jadłospisie jak najwięcej zup. To tani, smaczny i do tego zdrowy sposób na szybki obiad.
 • Oszczędzaj na ilości jedzeniaNie kupuj zbyt dużo jedzenia, ale zwracaj uwagę na jego jakość. Lepiej jeść mniej, ale za to bardziej wartościowe produkty. Do tego sprawdzaj etykiety – nie zawsze drogie produkty idą w parze z jakością. Kupowanie niezdrowych przekąsek (np. słodyczy czy chipsów) nie tylko znacząco wpływa na zdrowie, ale też skutecznie drenuje kieszeń.

Oszczędzanie w domu – opłaty

Wprowadź kilka prostych zasad do swojego domu – zaoszczędzisz na rachunkach.

oszczedzanie-na-rachunkach-za-prad

 • Lodówka – Sprawdzaj ją regularnie i rozmrażaj gdy zajdzie taka potrzeba (chyba, że posiadasz egzemplarz, który robi to za Ciebie). Pamiętaj, że nawet cienka warstwa lodu podnosi zużycie prądu nawet o połowę. Do tego nie trzymaj zbyt długo otwartych drzwi od lodówki i nie wkładaj do niej ciepłych potraw – gdy w lodówce robi się zbyt ciepło, zaczyna ona pobierać trzy razy więcej prądu niż normalnie, tylko po to by obniżyć temperaturę w środku.
 • Woda – Kontroluj szczelność instalacji wodnej – cieknąca spłuczka może doprowadzić do utraty nawet 50 litrów wody dziennie, natomiast kapiący kran to nawet 12 tysięcy litrów wody rocznie!

oszczędzanie-na-wodzie

 • Prąd – Wymień oświetlenie na energooszczędne, najlepiej ledowe – pobiera ono bardzo małą ilość prądu i jest w dodatku bardzo wydajne. Wprowadź nawyk gaszenia światła i wszelkich urządzeń zawsze wtedy, gdy nie są one wykorzystywane. Pamiętaj, że sprzęt działający w trybie czuwania, też pobiera prąd. Przykładem może być ładowarka telefoniczna – bardzo często mamy zwyczaj zostawiania jej w gniazdku – nawet jeśli nie ładujemy telefonu, ona nadal cały czas „pracuje”. Każdy domowy sprzęt podpięty do prądu to cichy złodziej. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się listwy zasilające, które można jednym guzikiem odcinać od dopływu energii.
 • Zmywarka – Zaoszczędzi Twój czas, ale również wodę. Większość tych urządzeń zazwyczaj potrzebuje ok. 13 litrów wody (podczas gdy do umycia ręcznego tej samej ilości naczyń, może być potrzebne nawet 30 litrów). Zmywarka powinna posiadać „szybki” program mycia, który ma mniejszą temperaturą nagrzewania – przy mniej wymagającym załadunku, w ten sposób można zaoszczędzić dodatkowo na zużyciu prądu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.