Zgodzisz się ze mną, że szpilki to atrybut kobiecości? Niestety noszenie szpilek to nie lada wyzwanie, no ale też wielka radość i przyjemność. Większość z nas, jeszcze będąc małymi dziewczynkami, podkradały buty mamom i chodziły w nich po domu, strojąc się i kreując na dorosłe.

Bo szpilki to atrybut kobiecości, dojrzałości i wdzięku. Chodzenie w szpilkach wymaga pewnych umiejętności – nie każdy potrafi od razu ładnie się w nich prezentować. Idąc po ulicy ubrane w szpilki, musimy mieć wyprostowane plecy i swobodne ruchy.

Wszystko musi być pod kontrolą – nosisz je pełna wdzięku i pewności siebie, przyciągasz spojrzenia. A małe, zgrabne kroki, które wykonujemy często, określane są mianem drogi do sukcesu. W końcu w szpilkach rzadko kto chodzi na co dzień, a założone na specjalne okazje z pewnością przywiodą nas do sukcesu.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prawdziwą elegancję bez wysokich butów, choć moda skutecznie wprowadza kombinacje sukienek z trampkami, które gwiazdy zakładają nawet na czerwony dywan, nie oszukujmy się – nic nie doda ci większego szyku niż szpilki. Co z tego wynika?

Wnioski są proste! Szpilki to ikona mody i atrybut kobiecości, choć to… mężczyźni je wymyślili! Poznaj historię butów, które już na stałe zapisały się na kartach historii i w dziedzinie mody.

Historia szpilek

historia-szpilek

Historia szpilek zaczyna się już w starożytności. Choć ich wygląd i funkcja zmieniały się na przestrzeni lat, musicie uwierzyć w to, że już wtedy zaczęto wyrabiać obuwie na obcasie. Wszystko zaczęło się od przerobienia zwykłych butów – dołożono do nich platformę, która miała pomagać utrzymywać nogi jeźdźca w strzemionach.

A że w tamtym okresie jazda konna zarezerwowana była głównie dla mężczyzn, w dodatku tych wywodzących się z wysokiej warstwy społecznej, to właśnie oni stali się posiadaczami pierwszych w historii szpilek. Czy dzisiaj któryś z waszych znajomych płci przeciwnej odważyłby się na taki krok?

Pierwsza kobieta w szpilkach

Do pierwszej połowy XVI wieku szpilki były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Pierwszą kobietą, która założyła na stopy obcasy, była Katarzyna Medycejska. Zrobiła to na specjalną okazję, bo ze względu na swoją ceremonię zaślubin.

[irp posts=”9994″ name=”Buty na wysokim obcasie i problemy zdrowotne”]

Dzięki temu rozpowszechniła się moda na noszenie obcasów, był to pierwszy raz w dziejach, kiedy szpilki osiągnęły taką popularność.

Od XVI wieku zaczęły one przysługiwać kobietom o wysokim statusie społecznym, a im wyżej znajdowały się w hierarchii, tym wyższy obcas musiały nosić.

Zdarzały się przypadki, kiedy szpilki mierzyły nawet pół metra – wtedy do chodzenia potrzebna była im specjalna służba, która pomagała utrzymać równowagę i towarzyszyła damom aż do końca dnia. Jednak nawet niezależnie od tak zaskakującej wysokości, w tym okresie szpilki nie były robione zbyt umiejętnie.

Szewcy tworzyli je tak, że obcasy umieszczane były w wewnętrznej stronie buta, czyli odwrotnie niż obecnie – najcieńsza część, zamiast dotykać podłogi, miała podtrzymywać stopę…

Co dla nas, już bez mierzenia, brzmi na bardzo niewygodne i niestabilne. Ten model szpilek przyczynił się do wielu schorzeń i problemów z normalnym chodzeniem, był jednak wyrazem zamożności, dlatego mimo cierpień, kobiety rzadko z niego rezygnowały.

Rozmiar obcasa

Sławnymi postaciami z historii, którzy fascynowali się szpilkami, byli francuscy królowie. Po rewolucji francuskiej zmniejszono nawet wysokość obcasa, co było odgórnym rozporządzeniem króla.

W tym okresie najczęściej noszono właśnie niski obcas lub zupełnie płaskie buty. Mężczyźni całkowicie zrezygnowali ze szpilek i od tego momentu będą one dominować w garderobach kobiet.

Klasyczne modele miały metalowe zakończenie obcasa, które pod naciskiem ludzkiego ciała, często doprowadzało do niszczenia podłóg i odciskania na nich śladów.

Współczesne szpilki

szpilki
Szpilki współcześnie

Pod koniec XIX wieku szpilki stały się bardzo popularne. Ich współczesny kształt i zasady projektowania wymyślił fizyk, Olbrecht Kliczka. W połowie XX wieku udało się stworzyć taką szpilkę, która nie uginałaby się pod ciężarem ciała i byłaby odwrócona w stronę podłoża, a nie stopy.

Wkrótce rola wysokich obcasów odwróciła się i zamiast świadczyć o zamożności rodu i klasie społecznej, zaczęła świadczyć o lekkich obyczajach.

Szpilki zaczęły być kojarzone z erotyką, ze względu na charakterystyczne ruchy bioder i podkreślanie swojej kobiecości. Jak kupować wygodne szpilki?

Czy szpilki mają zalety?

Kobiety kochają szpilki za możliwość dodania sobie kilku centymetrów, za elegancję oraz pewność siebie, którą zapewniają. Dzięki obcasom sylwetka wydaje się być optycznie szczuplejsza i jędrniejsza, a nogi wyglądają wprost idealnie. Te, które mają szpiczaste zakończenie, czynią stopę węższą.

[irp posts=”1852″ name=”Jak chodzić w szpilkach? Poznaj 4 porady”]

Dzisiejsze szpilki to ogromny wybór, pełen modeli, kolorów i wzorów, szczególnie te powstające pod okiem projektantów takich jak Christian Louboutin czy Jimmy Choo. Wybierz dla siebie te odpowiednie i noś je z dumą!

szpilki-2

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień