Praca wykonana techniką decoupage jest sama w sobie ładna, obojętnie, czy jest zrobiona klasycznie, ze spękaniami czy przetarciami. Jednak często potrzebny jest jeszcze ten ostatni szlif, wisienka na torcie – element, który sprawi, że praca będzie przyciągać uwagę i zwracać uwagę każdego.

chustecznik-decoupage

Decoupage – ważne wykończenie

Lakier, szkliwo, żywica czy werniks?
Dla utrwalenia pracy i sprawienia, że serwetkowy motyw stanie się niewyczuwalny w dotyku zwykle poleca się wiele warstw bezbarwnego lakieru akrylowego. Jeśli w czasie pracy utworzy się jakaś nierówność, zaciek, pęcherzyk powietrza, zawsze można przeszlifować pracę drobnym papierem ściernym i pociągnąć jeszcze jedną warstwą lakieru. Taki lakier zupełnie dobrze chroni przedmioty codziennego użytku: tace, pudełka, puszki. Jeśli zależy nam na lepszej ochronie i trwalszej, odpornej na zarysowania powłoce, możemy pomalować pracę twardym lakierem: do parkietów lub jachtowym.

Są jednak takie prace, do których pasuje szczególny połysk. Wówczas warto sięgnąć po werniks, który daje bardzo ładne, błyszczące wykończenie. Werniks postarzający – przyciemnia nieco pracę, można jednak wybrać taki bezbarwny. Werniks szklący daje interesujący błyszczący połysk – ciekawe jest używanie go tylko w niektórych miejscach (na przykład na naklejonych „zdjęciach” lub tylko na wieczku) i pozostawienie reszty matowej lub satynowej. Można tak również zabezpieczyć całą pracę. Werniks schnie długo. Równie błyszczący efekt osiągniemy stosując żywicę szklącą – preparat dwuskładnikowy, który wymaga wymieszania w odpowiednich proporcjach – praca wydaje się być „zatopiona” w szkle. Jeśli potrzebujemy specjalnego efektu: połysku perłowego czy brokatowego, to tu z pomocą przyjdzie szkliwo perłowe i brokatowe.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Decoupage na ciemnym tle

Reliefy i inne efekty 3D w Decoupage

Bardzo interesujące są prace z różnymi efektami przestrzennymi. Na pracę można nakleić praktycznie wszystko: guziki na pudełko dla dziecka, wstążkę na chustecznik dla cioci, czy koronkę i perełki na toaletkę dla nastolatki. Prace o rustykalnym charakterze można dodatkowo zdobić sznurkiem bawełnianym, jutowym czy rafią – mocujemy je mocnym klejem, na przykład takim na gorąco.
Reliefy mogą nadać niezwykły charakter naszym pracom. Do ich wykonania potrzebujemy pasty strukturalnej (można taką kupić w markecie budowlanym) lub produktów dedykowanych dla miłośników decoupage – wówczas wybierać można wśród past imitujących beton, gumę (do prac o charakterze industrialnym), ale też gips, śnieg, ceramikę. Pasty nakłada się przy pomocy szpachelki i szablonu. Szablon (można kupić taniej – taki do zdobienia ścian, lub drożej – w specjalistycznym sklepie) trzeba dobrze przykleić i szpachelką nałożyć pastę. Po zdjęciu szablonu relief trzeba wysuszyć i ewentualnie przeszlifować, warto też ciemniejszym odcieniem farby dodać cienie pogłębiające efekt trójwymiarowości.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Aniołki nie tylko z masy solnej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.