Praca wykonana techniką decoupage jest sama w sobie ładna, obojętnie, czy jest zrobiona klasycznie, ze spękaniami czy przetarciami. Jednak często potrzebny jest jeszcze ten ostatni szlif, wisienka na torcie – element, który sprawi, że praca będzie przyciągać uwagę i zwracać uwagę każdego.

Decoupage – ważne wykończenie

chustecznik-decoupage

Lakier, szkliwo, żywica czy werniks?

Dla utrwalenia pracy i sprawienia, że serwetkowy motyw stanie się niewyczuwalny w dotyku zwykle poleca się wiele warstw bezbarwnego lakieru akrylowego.

Jeśli w czasie pracy utworzy się jakaś nierówność, zaciek, pęcherzyk powietrza, zawsze można przeszlifować pracę drobnym papierem ściernym i pociągnąć jeszcze jedną warstwą lakieru.

Taki lakier zupełnie dobrze chroni przedmioty codziennego użytku: tace, pudełka, puszki.

Jeśli zależy nam na lepszej ochronie i trwalszej, odpornej na zarysowania powłoce, możemy pomalować pracę twardym lakierem: do parkietów lub jachtowym.

Są jednak takie prace, do których pasuje szczególny połysk. Wówczas warto sięgnąć po werniks, który daje bardzo ładne, błyszczące wykończenie. Werniks postarzający – przyciemnia nieco pracę, można jednak wybrać taki bezbarwny.

Werniks szklący daje interesujący błyszczący połysk – ciekawe jest używanie go tylko w niektórych miejscach (na przykład na naklejonych „zdjęciach” lub tylko na wieczku) i pozostawienie reszty matowej lub satynowej.

Można tak również zabezpieczyć całą pracę. Werniks schnie długo.

Równie błyszczący efekt osiągniemy stosując żywicę szklącą – preparat dwuskładnikowy, który wymaga wymieszania w odpowiednich proporcjach – praca wydaje się być „zatopiona” w szkle.

Jeśli potrzebujemy specjalnego efektu: połysku perłowego czy brokatowego, to tu z pomocą przyjdzie szkliwo perłowe i brokatowe.

Reliefy i inne efekty 3D w Decoupage

Bardzo interesujące są prace z różnymi efektami przestrzennymi. Na pracę można nakleić praktycznie wszystko: guziki na pudełko dla dziecka, wstążkę na chustecznik dla cioci, czy koronkę i perełki na toaletkę dla nastolatki.

Prace o rustykalnym charakterze można dodatkowo zdobić sznurkiem bawełnianym, jutowym czy rafią – mocujemy je mocnym klejem, na przykład takim na gorąco.

Reliefy mogą nadać niezwykły charakter naszym pracom. Do ich wykonania potrzebujemy pasty strukturalnej (można taką kupić w markecie budowlanym) lub produktów dedykowanych dla miłośników decoupage – wówczas wybierać można wśród past imitujących beton, gumę (do prac o charakterze industrialnym), ale też gips, śnieg, ceramikę.

Pasty nakłada się przy pomocy szpachelki i szablonu. Szablon (można kupić taniej – taki do zdobienia ścian, lub drożej – w specjalistycznym sklepie) trzeba dobrze przykleić i szpachelką nałożyć pastę.

Po zdjęciu szablonu relief trzeba wysuszyć i ewentualnie przeszlifować, warto też ciemniejszym odcieniem farby dodać cienie pogłębiające efekt trójwymiarowości.

0 Udostępnień
Produkty Handmade stały się podstawą rozwoju rękodzieła wszelkiego rodzaju. Handmade jest wykonywany przez wyspecjalizowanych artystów, hobbystów a także przez kobiety mające nieco więcej wolnego czasu. Postaram się napisać kilka ciekawych poradników jak zrobić produkty handmade które idealnie ozdobią wnętrze Twojego domu. Zapraszam do czytania moich artykułów, Kasia Derda. Tel. komórkowy: +48604-567-677, e-mail: DerdaKasia@gmail.com