Wysiłek fizyczny to zawsze dobre dla zdrowia rozwiązanie, dlatego jeśli jesteś wielbicielką sportu – tak trzymaj! Jeśli jednak trening lub chociaż krótka gimnastyka trzy razy w tygodniu są ci obce, powinnaś zmienić coś w swoim życiu.

Choć od początku roku minęło już kilka tygodni i czas postanowień noworocznych już się kończy, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno by zacząć walkę z własnymi słabościami.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki do ssania na ból gardła!

Sport to zdrowie

Każda pora jest dobra i nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych okazji. Sport to zdrowie, więc nie zwlekaj z wprowadzaniem pozytywnych zmian w swoim życiu. Może zaczniesz trening już dziś?

Zanim to, dowiedz się, czym różni się trening domowy od ćwiczeń z trenerem personalnym, jakie są zalety i wady, a także co robić po treningu, by organizm mógł się zregenerować.

Kiedy warto ćwiczyć pod okiem trenera?

trener-personalny
Trener personalny

Na taką opcję powinny zdecydować się wszystkie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fitnessem. Na początku pomoc trenera personalnego z pewnością okaże się nieoceniona, ale mogą ją rozważyć także osoby, które mają już większe doświadczenie ze sportem.

Podstawą do rozpoczęcia współpracy w relacjach początkujący-trener jest rozmowa i czysto teoretyczne zagadnienia.

O co zapyta trener?

Trener zapyta cię o twoją dotychczasową aktywność fizyczną, stan zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania od lekarza, co do niektórych konkretnych ćwiczeń. Trener musi także dowiedzieć się jak najwięcej o naszej bieżącej diecie, bowiem sposób żywienia ma znaczący wpływ na pracę organizmu oraz dobór odpowiedniego rodzaju aktywności fizycznej.

Przed samym ustaleniem planu treningowego i rozpisaniem jadłospisu dokonuje się odpowiednich pomiarów. Należy pamiętać, że trener personalny nie tylko układa nam plan ćwiczeń, ale jest także naszym pomocnikiem w ich wykonywaniu, tłumaczy nam, na czym polegają konkretne ćwiczenia i pilnuje nas, byśmy wyznaczonego planu przestrzegali.

Ryzyko kontuzji

trener-personalny-2

Największym zagrożeniem dla osób ćwiczących jest ryzyko kontuzji, a to dotyczy nie tylko osób początkujących, ale też doświadczonych. Trener personalny czuwa nad nami i pokazuje jak poprawnie wykonywać ćwiczenia pod względem technicznym.

Dzięki temu, że ustala nam nie tylko plan treningowy, ale też przygotowuje dla nas rozpiskę diety i pilnuje, by jego podopieczni nie doznali kontuzji, możemy być pewni przyszłych sukcesów – tylko takie połączenie przyniesie oczekiwany cel.

Warto wiedzieć, że coraz więcej siłowni i klubów sportowych daje klientom możliwość korzystania z bezpłatnych porad trenera personalnego, nie zawsze musi to być więc dodatkowy wydatek do karnetu na siłownię, a po prostu miły gratis.

Ćwiczenia w domu – tak czy nie?

Trening w domu to dobry pomysł, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na wejścia na siłownię, a nie brakuje nam dyscypliny i silnej woli. Warto mieć także pewne zaplecze do takich ćwiczeń, np. minisiłownię w piwnicy lub chociaż pewne sprzęty, które ułatwią ci trening i wprowadzą do niego różnorodność.

cwiczenie-w-domu

Często jednak domowe warunki sprawiają, że znajdujemy sobie inne rzeczy do zrobienia, a sam trening odkładamy na później, często też – upraszczamy i skracamy trening. Pójście na siłownię wiąże się z większą motywacją, co przekłada się na lepsze osiągane efekty.

Mamy do wyboru również więcej przyrządów, dzięki czemu unikniemy monotonności i nudy. A trener personalny pomoże nam wytrwać do samego końca ćwiczeń.

Ćwiczenia na płaski brzuch

Płaski brzuch to marzenie wielu kobiet, czy jednak można osiągnąć wyznaczony cel tylko za pomocą ćwiczeń? Niestety nie. W tym przypadku dieta ma dominujące znaczenie.

Prawidłowe odżywianie to podstawa w dążeniu do płaskiego brzucha, ćwiczenia mogą tylko ten efekt przyspieszyć, jednak wykonywanie ich solo okaże się po prostu bezsensowne i nie przyniesie rezultatu.

W połączeniu z prawidłowym żywieniem na brzuch warto wykonywać takie ćwiczenia jak:

  • cardio
  • biegani
  • marsz
  • orbitrek

Ćwiczenia na zrzucanie tłuszczu z brzucha warto uzupełnić o pracę nad mięśniami brzucha. Tutaj pomogą nam wykonywane regularnie brzuszki w różnych kombinacjach – na płasko, z unoszeniem nóg itd.

Regeneracja organizmu po treningu

Bardzo często zapominamy o tym elemencie, bo wydaje nam się nieistotny. Po zakończonym treningu wydaje nam się, że cała praca nad poprawą naszej sylwetki już za nami. Nic bardziej mylnego – po treningu także należy zadbać o nasz organizm.

Regeneracja po treningu to bardzo istotny proces, który pomoże uniknąć wszelkich skutków ubocznych treningu. Przede wszystkim, należy się dobrze wysypiać (co najmniej 7 godzin dziennie snu) oraz spożywać dużo produktów białkowych.

Po treningu (i w trakcie) warto pamiętać, by uzupełniać wodę w organizmie. Najlepiej nawadniać się tylko niegazowaną wodą. Koniecznym elementem regeneracji jest także odpoczynek, np. u masażysty na relaksującym zabiegu, ciepła kąpiel w wannie po powrocie z siłowni albo pobyt w saunie.

0 Udostępnień