Każdy z nas posiada znamiona i pieprzyki na swojej skórze. Dla jednych są one przyczyną kompleksów, inni uważają je za dodatek do urody. Jednak mogą one być zagrożeniem dla naszego zdrowia i powodem do powstania raka skóry. Jak sprawdzić czy pozornie niegroźne znamiona na naszej skórze nie grożą nam?

Jak zbadać samemu swoje znamiona skórne?

Pieprzyki na naszej skórze pojawiają się już w okresie wczesnego dzieciństwa. To znamię jest gładkie i zazwyczaj nie większe niż 6 mm. znamiona-skornePowinno się systematycznie badać swoje pieprzyki sprawdzając czy nie zmieniły one swojego kształtu, koloru, nie zaczęły swędzieć lub krwawić. Jeśli zauważymy zmianę swojego pieprzyka, natychmiast powinniśmy udać się do lekarza.

Sprawdzonym sposobem, którym możemy sami zbadać nasze znamiona jest tak zwana metoda ABCDE.

A czyli asymetria- jedna połowa naszego znamienia nie powinna różnić się od drugiej połowy. B- brzegi, które nie powinny być nieostre i nieregularne. C czyli kolor, z angielskiego colour.

Jeśli znamię ma niejednolitą barwę, powinniśmy się zaniepokoić. D oznaczające średnicę, z angielskiego diameter.

Znamiona powyżej 5mm są niebezpieczne. Litera E oznaczająca ewolucję. Jeśli nasze znamiona zmieniają swój wygląd poprzez barwę, strukturę, wielkość itp.

Gdy zauważymy którąś z wymienionych wyżej cech na naszym ciele, koniecznie udajmy się do lekarza dermatologa w celu zbadania jej.

Mogą one być niebezpieczne dla naszego zdrowia i przyczyniać się do powstania raka skóry.

Jak dbać o swoją skórę i powstałe na niej znamiona?

Pamiętajmy o stosowaniu kremu z filtrem ochronnym, szczególnie w okresie letnim. Nasze znamiona są szczególnie podatne na promienie słoneczne, które mogą powodować znaczące szkodliwe zmiany na naszej skórze.

Korzystanie z solarium również może być bardzo szkodliwe dla pieprzyków na naszym ciele. Pamiętajmy o dokładnej i systematycznej obserwacji i badaniu naszych znamion.

Poleca się wizyty u dermatologa, raz na jakiś czas w celu profesjonalnego zbadania ich.

Jeśli nasze zmiany skórne okażą się objawem powstania czerniaka.

Czerniak powstaje w obrębie pieprzyków. Czerniak szerzący się powierzchownie, rozwija się z płaskich, nieowłosionych znamion.

Najczęściej występuje u kobiet w średnim wieku. Czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych, występuje zazwyczaj u osób starszych, a objawem powstania są małe guzki na pieprzykach.

Czerniak guzkowy występuje na głowie, karku lub plecach. Najczęściej atakuje mężczyzn, jest niebezpieczny i szybko daje przerzuty. Charakteryzuje się szybkim zwiększeniem objętości i wrzodami na skórze.

Czerniak bez-barwnikowy jest najgroźniejszym z rodzajów czerniaka. Jest on pozbawiony barwnika. Jego objawem jest najczęściej różowoczerwona, powiększająca się gródka.

Jeśli wykryjemy u siebie możliwość wystąpienia czerniaka-koniecznie musimy zgłosić się do lekarza w celu zbadania naszej skóry.

Czerniak jest uleczalny w 90 % przypadków

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.