Ostatnio coraz więcej osób zmaga się z chorobami tarczycy. Każdego dnia diagnozowane są kolejne przypadki różnorodnych schorzeń tego narządu, od nadczynności, przez chorobę Hashimoto do niedoczynności i wielu innych, mniej znanych dolegliwości.

Osoby cierpiące na choroby tarczycy często skarżą się na złe samopoczucie, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, ciągłym przemęczeniem, a także suchą, szorstką skórę. Na szczęście odpowiednio stosowane mieszanki ziołowe są w stanie znacząco zredukować nieprzyjemne dolegliwości, dzięki czemu znowu będziesz mogła cieszyć się pełnią życia.

Oczywiście stosowanie ziół nie może zastąpić leczenia konwencjonalnego, a jedynie powinna stanowić wsparcie w tymże leczeniu.

Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek zioła, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie zioła sprawdzą się w każdym typie choroby tarczycy. Te, które będą wpływały korzystnie na niedoczynność tarczycy, mogą mieć niekorzystny wpływ na osoby cierpiące na nadczynność i odwrotnie.

Na nadczynność tarczycy – wyciąg z jeżówki purpurowej

Spis treści

jezowka-purpurowa
Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa to roślina z rodziny astrowatych pochodząca z Ameryki Północnej. W Polsce niemal nie spotyka się tej rośliny – również pośród roślin uprawnych. Jednak w ziołolecznictwie Ameryki Północnej stosowane jest od wieków.

Jeżówka purpurowa uznawana była za idealne antidotum na ukąszenia węży oraz w przypadku trudno gojących się ran. Do Europy roślina ta zawędrowała ponad sto lat temu, a stosowano ją przede wszystkim w celu naturalnego leczenia przeziębienia i grypy.

Ekstrakt z jeżówki purpurowej ma działanie wspierające układ odpornościowy. Roślina ta, choć nie może zastąpić tradycyjnego leczenia chorób tarczycy, wpływa pozytywnie na osoby cierpiące na nadczynność tego organu. Łagodzi objawy choroby, które są najbardziej dokuczliwe w schorzeniach tego narządu.

Lukrecja – aby zahamować reakcje autoimmunologiczne

lukrecja
Lukrecja

Występująca na terenie południowej Europy i Azji lukrecja jest jedną z najstarszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie, obecnie zaś również w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Surowiec zielarski stanowi korzeń, który posiada właściwości wspierające wiązanie wody w skórze. Dodatkowo badania udowodniły, że lukrecja ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, a wysoka zawartość antyoksydantów delikatnie podnosi ciśnienie krwi, pobudzając nas tym samym lepiej niż kawa! próbowałaś już kawę bulletproof?

Jednym z głównych składników lukrecji jest glicyryzyna, która hamuje reakcje autoimmunologiczne. Działanie to pozwala w znaczny sposób spowolnić proces postępowania choroby tarczycy. Zatem jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań do stosowania dodatkowej suplementacji w postaci ziół, powinnaś sięgnąć właśnie po lukrecję.

Niezwykle ważną informacją jest również fakt, iż w 2011 roku Instytut Nauk Biologicznych i Technologicznych w Teksasie przeprowadził szereg badań dotyczących kwasu glicyretynowego zawartego w lukrecji.

Badania te dowodzą, że składnik ten może znacząco spowolnić, a w niektórych przypadkach również zahamować wzrost komórek rakowych. Informacja ta może stanowić przełom w leczeniu nowotworów.

Na niedoczynność tarczycy Morszczyn pęcherzykowaty

Morszczyn pęcherzykowaty to glon należący do grupy brunatnic. Naturalnie występuje na wodach przybrzeżnych północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego oraz pobliskich mórz. Morszczyn pęcherzykowaty ma niezwykle obszerne zastosowanie.

Z powodzeniem może być wykorzystywana w ziołolecznictwie, do produkcji wysokiej jakości kosmetyków, a także w kuchni.

morszczyn-pecherzykowaty
Morszczyn pęcherzykowaty

W formie suszonej mieszanki znajdziesz ją zarówno w sklepach zielarskich, jak i tych, oferujących zdrową żywność. Surowiec zielarski stanowią plechy morszczynu pęcherzykowatego. Zawierają one wysoki poziom jodu (jednak zależny od stopnia zasolenia akwenu, w którym występują), magnezu, cynku, miedzi, sodu, potasu i wielu innych cennych minerałów.

Stosowanie morszczynu pęcherzykowatego

Stosowanie morszczynu pęcherzykowatego polecane jest w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy. Jednak z pewnością zainteresuje również osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy.

Wysoka zawartość jodu stymuluje tarczycę, przez co znacznie podnosi się poziom spalanych kalorii, a to właśnie nadwaga stanowi jedną z bardziej dokuczliwych dolegliwości powodowanych przez choroby tarczycy.

Wywar z morszczyna pęcherzykowatego

Przede wszystkim polecane jest stosowanie wywaru z morszczyna pęcherzykowatego. Aby go przygotować, wystarczy 1 do 2 łyżeczek suszonych lub świeżych plech zalać wrzącą wodą. Po zaparzeniu można pić albo jeść w formie zupy (wtedy należy zalać mniejszą ilością wody).

Jeśli więc Ty również zmagasz się z niedoczynnością tarczycy, powinnaś obowiązkowo wypróbować jedno z powyższych ziół.

Niestety nie mogę Cię zapewnić, że choroba całkowicie ustanie dzięki stosowaniu ziołolecznictwa, jednak mogę zagwarantować, że na pewno pozbędziesz się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z chorobą, które obecnie odbierają Ci chęci do wstawania z łóżka.

Aby osiągnąć takie rezultaty, musisz jednak pamiętać o systematyczności. Jako że choroby tarczycy są dolegliwościami przewlekłymi, musisz zachować dyscyplinę, która w szybkim czasie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień