Gorączka to stan podwyższonej temperatury ciała, który towarzyszy różnego rodzaju chorobom. Jest to swego rodzaju reakcja obronna organizmu na atak wirusów, bakterii, grzybów lub alergenów, czy ciał obcych. Z gorączką mamy do czynienia gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni.

Temperatura pomiędzy 37, a 38 stopniami to stan podgorączkowy, którego nie należy zbijać. Zazwyczaj podczas choroby temperatura wzrasta o poranku i wieczorami. Gdy zacznie przekraczać 38 stopni, powinniśmy rozpocząć podawanie środków, które znacząco ją obniżą. Warto tutaj sięgnąć po odpowiednie zioła.

W przeciwieństwie do środków oferowanych przez koncerny farmaceutycznie nie podrażniają żołądka, a są równie skuteczne i może je przyjmować dosłownie każdy.

Okres jesienno-zimowy

Okres jesienno-zimowy oraz wczesna wiosna to czas, w którym niezwykle łatwo możemy złapać wirusy i bakterie, które w przypadku osłabionej odporności od razu zaczną się namnażać, potęgując objawy choroby.

Nasz organizm stara się zwalczyć infekcję, podnosząc temperaturę ciała. Jednak gdy gorączka staje się coraz wyższa, a dodatkowo utrzymuje się powyżej trzech dni, powinniśmy ją zbić, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

kobieta-z-goraczka

Gorączka wpływa negatywnie na niektóre funkcje naszego organizmu, a dodatkowo przyspiesza oddech i puls, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z problemami układu krążeniowego. Od gorączki zaczyna się przeziębienie!

Czarny bez na gorączkę

Jednym ze skutecznych ziół zwalczających gorączkę jest czarny bez, a dokładniej jego owoce. Czarny bez pobudza wydzielanie potu, który odparowując z naszej skóry, pomaga obniżyć temperaturę ciała.

Dodatkowo napar z czarnego bzu ma działanie przeciwzapalne, zatem dodatkowo pobudza nasz organizm do walki z infekcją. Owoce czarnego bzu są bogatym źródłem witaminy C, A oraz witamin z grupy B. Dodatkowo zawierają glikozydy antycyjanowe, garbniki oraz kwasy organiczne.

Napar z owoców czarnego buz

Aby przygotować napar z owoców czarnego bzu, wystarczy 2 łyżki suszonych owoców zalać szklanką zimnej wody, a następnie gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Po zagotowaniu odstawić do wystudzenia (około 15 minut) i przecedzić. Taki napar należy pić 2 do 3 razy dziennie po pół szklanki.

Lipa na gorączkę!

ziola-na-goraczke

Kolejną rośliną, która wpływa na obniżenie temperatury ciała, jest lipa. Kwiat lipy jest bogatym źródłem cennych składników mineralnych i witamin. Zawierają m.in. flawonoidy, związki śluzowe oraz kwasy organiczne.

Napary z kwiatów lipy również wykazują działanie napotne oraz przeciwzapalne, a dodatkowo działają uspokajająco i rozkurczowo. Aby przygotować napar z lipy, wystarczy łyżkę kwiatów lipy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzony napar można pić do 3 razy na dobę, przed posiłkami.

Pączki sosny na gorączkę!

Skutecznym ziołem zwalczającym gorączkę jest również sosna, a dokładniej jej pączki. Warto zatem wybrać się na spacer do pobliskiego parku, aby zebrać świeże pączki (ich zbiór rozpoczyna się późną jesienią do początku wiosny, więc jest to najlepszy moment).

Oprócz działania przeciwgorączkowego pączki sosny mają swoje zastosowanie w chorobach górnych dróg oddechowych.

Jak zrobić syrop z sosny?

Surowcem zielarskim są młode pędy (do około 5 cm) tuż po rozwinięciu pędu. Można z nich przygotować niezwykle skuteczny, a przede wszystkim naturalny syrop, który z powodzeniem można stosować również u dzieci i osób starszych.

Przygotowuje się go podobnie jak syrop z cebuli. Należy do słoika układać warstwami młode pędy sosny, a następnie zasypywać je obficie cukrem w stosunku 1:1. Słoik należy szczelnie zamknąć i pozostawić na około 2 – 3 tygodnie w temperaturze pokojowej, czekając, aż pędy puszczą soki. Po tym czasie należy całość dokładnie wymieszać i zostawić na kolejne 2 tygodnie.

Następnie należy zlać syrop do oddzielnego naczynia i przyjmować 1 łyżeczkę dziennie. Młode pędy, które zostały w naczyniu, możesz zalać 3 szklankami wody, przygotowując w ten sposób słodki, orzeźwiający napój.

Maliny

Wspominając o ziołach i roślinach wspomagających walkę organizmu z gorączką, nie możemy zapomnieć o leczniczych właściwościach malin. Choć obecnie nie mamy możliwości uzyskania świeżych owoców, możesz wykorzystać dostępne w sklepach soki malinowe.

Dolewając sok do herbaty, pobudzisz swój organizm do wydzielania potu, który jest niezbędnym elementem obniżającym gorączkę.

Jeśli jednak jeszcze latem zadbałaś o to, aby zapewnić sobie malinowy syrop na okres zwiększonej zachorowalności to będzie to idealny moment, aby go zastosować.

Liście malin

Warto jednak zaznaczyć, że również liście malin mają skuteczne działanie zmniejszające temperaturę ciała. Możesz zatem udać się do pobliskiego sklepu zielarskiego, aby zakupić suszone liście, z których samodzielnie przyrządzisz aromatyczny napar.

Przygotujesz go, zalewając łyżkę suszonych ziół 1/2 szklanki wrzątku. Po zaparzeniu ziół przez około 15 minut pod przykryciem wystarczy dodać odrobinę soku z malin. Taki napar z liści malin można przyjmować do 3 razy dziennie.

Nie każda gorączka zła!

goraczka
Gorączka

Pamiętaj jednak, że nie każdą gorączkę należy zwalczać. Jeśli temperatura Twoja, bądź Twoich bliskich nie przekracza (znacząco) 38 stopni, powinnaś pozwolić swojemu organizmowi samodzielnie walczyć z infekcją.

Nasz organizm został zaprogramowany tak, aby poradzić sobie nawet z największymi chorobami, a zbijanie niskiej temperatury może sprawić, że choroba będzie się utrzymywała znacznie dłużej.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień