Trzustka to jeden z ważniejszych organów w naszym ciele. Narząd ten jest gruczołem odpowiedzialnym za produkcję enzymów niezbędnych do prawidłowego trawienia tłuszczy i węglowodanów.

Trzustka jest niezwykle delikatnym organem, który w przeciwieństwie do wątroby nie posiada właściwości regeneracyjnych, to właśnie dlatego tak ważne jest, aby zachować ją w odpowiedniej formie.

Aby zapewnić odpowiednie „bezpieczeństwo”, naszej trzustce powinniśmy zastosować dietę wysokobiałkową, uważając na to, aby przyjmować jak najniższe dawki tłuszczu. Im jest ich więcej w naszych posiłkach, tym więcej wysiłku nasz organizm musi włożyć w ich rozbicie.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Dodatkowo nadmierna ilość przypraw, kawy i herbaty, a także różnego rodzaju używek (w tym alkoholu i papierosów) spowalnia pracę trzustki, narażając ją na wystąpienie stanów zapalnych.

Napary ziołowe pij!

napary-ziolowe
Napary ziołowe

Jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowie i zadbać o idealną kondycję trzustki powinnaś przede wszystkim przyjmować dużo płynów. Działają one oczyszczająco na ten niezwykle ważny organ, redukując ryzyko zachorowania.

Zamiast wody możesz sięgać po różnorodne napary ziołowe, posiadające wysoką zawartość witamin A, D, E i K, a także witamin z grupy B. Dodatkowo warto, aby zioła, na które się zdecydujesz, zawierały takie minerały jak żelazo, wapń i potas.

Wiele z nas woli udać się do apteki, aby zaopatrzyć się w preparaty łagodzące różnego rodzaju dolegliwości. Musisz jednak zachować ostrożność, stosując wyroby koncernów farmaceutycznych. Wiele kropli ziołowych dostępnych w aptekach opartych jest na bazie alkoholu.

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami trzustki, alkohol może znacznie pogorszyć Twoje samopoczucie, wzmacniając dolegliwości bólowe. Alkohol działa drażniąco na komórki trzustki, przez co, zamiast sobie pomóc, możesz sobie tylko zaszkodzić. To właśnie dlatego najbezpieczniejsze jest samodzielne sporządzanie naparów.

W chwili gdy sama przygotujesz sobie leczniczą herbatę, masz pewność, że napój zawiera wyłącznie naturalne składniki, których celem jest łagodzenie objawów.

Po jakie zioła na trzustkę sięgać?

trzustka
Trzustka

Pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna stanowi idealną propozycję dla wszystkich osób, zmagających się z dolegliwościami ze strony trzustki. Przede wszystkim ma ona właściwości moczopędne, przez co oczyszcza nasz organizm (w tym również trzustkę) z zalegających toksyn.

Dodatkowo wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie i wspomaga pracę układu pokarmowego. Dzięki odpowiedniej regulacji stężenia kwasów żołądkowych sprawia, że lepiej przyswajane są witaminy i minerały znajdujące się w przyjmowanym pokarmie.

Mięta zwyczajna

mięta
Mięta

Kolejnym ziołem wspierającym pracę trzustki, które z pewnością posiadasz w domowej apteczce – jest mięta. To niezwykle aromatyczne zioło posiada wysokie właściwości lecznicze. Często sięgamy po miętę gdy zauważymy u siebie objawy ze strony układu pokarmowego.

Mięta wykazuje działanie wspierające procesy trawienne

Pomaga pozbyć się wzdęć i nadmiernej ilości gazów z organizmu, a także reguluje pracę woreczka żółciowego. To właśnie wzmaganie produkcji żółci i soków trawiennych sprawia, że liście mięty są skuteczne w leczeniu schorzeń trzustki. Właściwości te sprawiają, że nasz organ jest odciążony, przez co łatwiej możemy pozbyć się choroby.

Bylica

Jeśli doszło już do uszkodzenia trzustki i zależy Ci na tym, aby wspomóc jej regenerację, możesz sięgnąć po bylicę, zwaną również bożym drzewkiem. Zioło to usprawnia i reguluje przepływ żółci, a właściwości przeciwzapalne przyspieszyć procesy lecznicze.

Dodatkowo, za sprawą właściwości moczopędnych napar z bylicy oczyszcza organizm z toksyn, zanieczyszczających organizm. Już po pierwszych dwóch dniach powinnaś zauważyć pierwsze rezultaty. Musisz jednak pamiętać, że zioła jedynie wspierają regenerację trzustki, a nie leczą chorobę.

Liście borówki czernicy

liście-borówki-czernicy
Liście borówki czernicy

Kolejnym ziołem regeneracyjnym są liście borówki czernicy. Są one stosowane przede wszystkim u osób, u których zdiagnozowana została cukrzyca. Dzięki wysokiej zawartości glikozydów zioło to obniża poziom cukru we krwi, przez co odciąża trzustkę, pozwalając na jej regenerację.

Właściwości przeciwzapalne liści borówki czernicy łagodzą ból i leczą stan zapalny, nawet w przypadku w pełni rozwiniętej choroby. Jeśli dodatkowo stosujesz odpowiednio dobrane leki, pierwsze rezultaty powinnaś zauważyć już następnego dnia po rozpoczęciu kuracji.

Oczywiście musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie schorzenia możemy wyleczyć przy pomocy wyłącznie ziół. W przypadku tak delikatnego, a zarazem niezwykle ważnego w naszym organizmie narządu musisz pamiętać o zdrowym rozsądku.

Jeśli po trzech dniach stosowania naparów ziołowych nie zauważysz u siebie nawet minimalnej poprawy, powinnaś koniecznie udać się do lekarza konwencjonalnego.

Prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie silniejszych leków, które przywrócą Ci pełnię sił. Jeśli jednak obecnie nie dokuczają Ci żadne dolegliwości związane z pracą trzustki, powinnaś koniecznie sięgnąć po zioła wspomagające jej pracę. Możesz w ten sposób uniknąć późniejszych nieprzyjemności, związanych z zapaleniem trzustki.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień