Dopada Cię czasem przygnębienie? Bywają sytuacje, w których nadmiar obowiązków, gromadzące się problemy oraz ciągłe uczucie zmęczenia zaczyna nas przerastać. Dopada nas wówczas przygnębienie, które w skrajnych przypadkach może się przerodzić nawet w depresję.

Badania dowodzą, że depresja dotyka coraz większą liczbę osób, w tym nastolatków. Zaburzenia depresyjne objawiają się w szczególności obniżeniem nastroju, niezdolnością do przeżywania przyjemności, a także zaburzeniem rytmu dobowego i pogorszeniem apetytu.

Objawy te, choć wydawać by się mogło, nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, mogą znacząco wpłynąć na pogorszenie jakości naszego życia, zarówno prywatnego, jak i służbowego. To właśnie dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Jeśli zauważysz u siebie pogorszenie nastroju, powinnaś od razu zareagować.

przygnebienie

Zioła będą w stanie Ci pomóc niezależnie od tego, czy przygnębienie dotyka Cię tylko w trudniejszych chwilach, czy jednak towarzyszy Ci ono cały czas.
Poniżej prezentuję listę ziół, które pozwolą Ci pozbyć się uczucia przygnębienia, nie powodując przy tym uczucia senności.

Zioła na przygnębienie

Spis treści

Męczennica cielista, zwana również kwiatem Męki Pańskiej to roślina należąc do rodziny męcznnicowatych. Naturalne występuje w południo – wschodnich stanach USA.

W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna, ponieważ zachwyca swoim wyglądem każdego, kto choć raz na nią spojrzy. Jej kwiaty osiągają średnicę 6 – 8 cm, są niezwykle pachnące, zwykle białe lub łososiowe z delikatnymi pasmami w innym kolorze.

Jednak należy również zauważyć, że w medycynie stosowana jest już od 1867 r. Surowiec leczniczy stanowi ziele, które jest bogatym źródłem alkaloidów indolowych, flawonoidów, fitosteroli, soli mineralnych oraz pasifloryny.

Jak działa męczennica cielista?

Roślina ta polecana jest szczególnie w przypadku silnego pobudzenia nerwowego oraz w zaburzeniach czynności serca spowodowanych silnymi bodźcami emocjonalnymi. Dzięki swym silnym właściwościom uspokajającym polecana jest m.in. w leczeniu narkomanii oraz alkoholizmu.

Leczniczo męczennicę przyjmuje się w postaci naparu. Aby go przygotować, należy 2g mocno rozdrobnionego ziela zalać szklanką wrzącej wody i odstawić do zaparzenia. Taki wywar można pić dwa do trzech razy dziennie, po jednej filiżance.

pogorszenie-nastroju

Lawenda

Lawenda jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Obecnie rozróżniamy ponad 40 gatunków, z których przeważająca większość pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego (od Wysp Kanaryjskich, aż po Indie). Lawenda ma szerokie zastosowanie nie tylko w ziołolecznictwie, ale również w przemyśle kosmetycznym i przemysłowym (jako środek zwalczający mole odzieżowe).

Badania przeprowadzone w 2010 roku dowodzą, że lawenda ma zbliżone działanie do lorazepamu. W trakcie badani udowodniono, że oba działania są niezwykle pomocne podczas leczenia depresji ciągłej. Warto tutaj od razu zaznaczyć, że lawenda, w przeciwieństwie do lorazepamu nie wykazuje działań ubocznych.

Olej z lawendy

Olej z lawendy, który jest głównym środkiem leczniczym, nie usypia, a dodatkowo nasz organizm bardzo dobrze go przyjmuje. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki tj. 80mg na dzień.

Melisa

Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że w tym zestawieniu znajdzie się również melisa. Jej działanie nie jest tak silne, jak wcześniej wymienionych ziół, dlatego polecana jest głównie w przypadku delikatnego obniżenia nastroju lub na problemy z zasypianiem.

Zazwyczaj przyjmowana jest w połączeniu z innymi ziołami, jednak z powodzeniem możemy ją stosować również samodzielnie. Jej delikatny smak i aromat sprawia, że napary z melisy chętnie wypijają również dzieci.

Melisę stosowano już w starożytnej Grecji. Nazywaną ją wówczas radością dla serca i eliksirem życia, ponieważ silnie wierzono, że roślina ta może przywrócić człowiekowi nadwątlone siły.

W ziołolecznictwie stosowana jest przede wszystkim jako środek uspokajający, zmniejszający bezsenność oraz stany lękowe. Może być również przyjmowana jako środek łagodzący bóle głowy [zioła na ból głowy], bóle menstruacyjne, a także w przypadku przewlekłego zmęczenia.

Ze względu na dużą popularność melisy możesz ją kupić w większości sklepów spożywczych, w aptekach oraz w sklepach zielarskich. Ze względu na wyższe walory uspokajające i odprężające polecam jednak stosowanie suszonych ziół sypkich.

zly-nastroj

Melisa w formie herbaty w torebkach ma zdecydowanie niższą zawartość substancji czynnych. Ostatnią rośliną, która pozwala ukoić nerwy, jest herbata – czarna (kto by przypuszczał) i zielona.
Wpływ na właściwości uspokajając ma zawarta w herbacie L-theanina, czyli aminokwas rozpuszczalny w wodzie.

Substancja ta wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, a dodatkowo zwalcza przygnębienie i stres, nie powodując przy tym uczucia zmęczenia, a przede wszystkim jest dobrze przyjmowana przez nasz organizm.

Nie określono przeciwwskazań odnośnie spożywania herbaty. Należy tutaj jednak pamiętać, że herbata zielona ma działanie moczopędne.

Nie ignoruj pogorszenia nastroju

Musisz jednak pamiętać o tym, że nie wolno ignorować pogorszenia nastroju, które trwa dłużej niż tydzień. Warto na początku znaleźć źródło naszych problemów, a następnie znaleźć sposób na to, by się ich pozbyć.

Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a problemy, które obecnie uważasz za nie do przejścia w przyszłości, pokażą Ci, jaka jesteś silna.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień