Każda mama wie, jak męczące potrafią być kolki i ząbkowanie. Dziecko mimo stosowania różnorodnych środków uśmierzających ból i łagodzących objawy płacze i nie da się go w żaden sposób uspokoić.

Sama jako mama wiem, jak długo może trwać wyszukiwanie odpowiedniego leku, który przyniesie ulgę dziecku.

Na szczęście istnieją liczne zioła, które pomogą złagodzić najczęstsze dolegliwości maluchów. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie zioła, które mogą być bez ograniczeń podawane dorosłym, można stosować również u dzieci.

Dodatkowo, w przypadku dzieci warto skonsultować się z pediatrą, zanim zaczniesz podawać jakiekolwiek środki, również ziołowe.

Zioła na kolkę

Spis treści

Kolki zazwyczaj pojawiają się około 6 tygodnia życia i potrafią utrzymywać się nawet do 6 miesiąca. Wiele osób łączy to z rozpoczęciem suplementacji witaminy K, ile w tym prawdy nie wiadomo, ponieważ żadne badania nie potwierdziły tej zależności. Wiadomo jednak, że niemowlę nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego układu pokarmowego.

ziola-na-kolke-u-niemowlaka

Każdy rodzic, którego dziecko zmagało się z kolkami, wie, jaki to jest ból, gdy bezradnie starasz się pomóc dziecku w tych trudnych chwilach. Gdy i Twoje dziecko dopadły kolki, w pierwszej kolejności powinnaś sięgnąć po koper włoski.

W sklepach dostępne są gotowe herbatki instant, jednak mają one znacznie mniej substancji aktywnych. Warto zatem samodzielnie przygotować napar, który dzięki działaniom wiatropędnym pozwoli pozbyć się pęcherzyków powietrza.

Jeśli karmisz piersią, również Ty powinnaś pić herbaty z kopru włoskiego (dodatkowo pobudzi laktację), wówczas znacząco zmniejszysz ryzyko wystąpienia kolki. Dodatkowo możesz podać dziecku napary z anyżku lub rumianku.

Zioła na bolesne ząbkowanie

Większość dzieci ząbkowanie przechodzi łagodnie. Towarzyszy mu „morze” śliny i potrzeba wkładania różnorodnych rzeczy do buzi. Jednak u niektórych dzieci występuje silny ból, a nawet gorączka.

W bolesnym ząbkowaniu podobnie jak w przypadku bólu zębów u dorosłych pomocna może się okazać szałwia.

ziola-na-zabkowanie

Jej działanie przeciwbólowe i ściągające sprawia, że znacząco złagodzi objawy, a na buzi Twojego maluszka ponownie zagości uśmiech.

Aby usunąć ból, należy przygotować napar z szałwii, a następnie zamoczyć w nim wacik i delikatnie pocierać bolące miejsca. Szałwia ma delikatny smak, dlatego Twoje maleństwo nie będzie się wzbraniało przed przemywaniem dziąseł.

Co więcej, szałwia będzie również idealnym rozwiązaniem w przypadku wystąpienia pleśniawek i białego nalotu wewnątrz jamy ustnej. Działanie odkażające sprawi, że pozbędziesz się ich znacznie szybciej, a dodatkowo w pełni naturalnie.

Co więcej, musisz pamiętać, że pleśniawki są zakażeniem grzybiczym, dlatego jeśli karmisz piersią, a u swojego dziecka zauważysz pleśniawkę, powinnaś przemywać szałwią również swoje piersi, aby uniknąć zapętlania się choroby.

Ropiejące oczka

Jeśli Twoje dziecko po przebudzeniu ma sklejone ropą oczy, powinnaś przede wszystkim udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o zapaleniu spojówki. Przed wizytą u lekarza powinnaś przemyć oczka malucha przegotowaną wodą.

Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że ropiejące oczy nie są wynikiem zapalenia spojówek, możesz zastosować zioła, aby usunąć zaschnięte grudki, które zlepiają oczy Twojego maleństwa. Najlepiej w tym celu zastosować delikatny napar z rumianku.

Po wystudzeniu należy w nim zamoczyć wacik, a następnie delikatnie przemyć oko malucha kierując się od skroni do nosa.

Przeziębienie

Przeziębienie częściej spotyka dzieci, które zaczęły swoją przygodę ze żłobkiem, choć oczywiście również w domu mogą złapać infekcję „przyniesioną” przez innego domownika.

Nie ma potrzeby, aby z każdym katarem umawiać się na wizytę u lekarza, ponieważ możesz sobie poradzić sobie sama.

Na przeziębienie i gorączkę możesz zastosować syrop z malin. Jest on bardzo smaczny, dlatego Twoje dziecko z chęcią będzie go przyjmowało. Możesz również przygotować syrop z cebuli, jednak ze względu na ostry smak dziecko może niechętnie go przyjmować.

ziola-na-przeziebienie-u-niemowlaka

Katar u niemowlaka

Na katar idealnym rozwiązaniem będzie maść majerankowa. Jej intensywny aromat udrażnia nos, a dodatkowo nie podrażnia błon śluzowych. Jest znacznie bezpieczniejszy niż dostępne w aptekach krople do nosa, a dodatkowo można ją stosować bez ograniczeń.

Krople do nosa można stosować maksymalnie przez 3 dni, w przeciwnym wypadku mogą one wywołać przekrwienie błony śluzowej nosa, co objawi się kolejnym katarem.

Zioła dla niemowlaka są najzdrowsze!

Mimo iż w przypadku dzieci nie obejdzie się bez wizyty u lekarza, warto zredukować do minimum stosowanie leków.

Pamiętaj, aby antybiotyki podawać jedynie w ostateczności (mimo wszystko dalej niektórzy rodzice proszą o przepisanie antybiotyków, nawet w przypadku choroby wywołanej przez wirusy).

Większość dolegliwości powszechnie występujących u dzieci, jak przeziębienie można wyleczyć, stosując jedynie inhalacje.

W ten sposób nie osłabisz odporności swojego dziecka. Podczas wizyty u lekarza proś o wskazanie ziół, które można stosować na poszczególne schorzenia, ponieważ nie od dziś wiadomo, że to, co naturalne jest najzdrowsze.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień